Aşkın Renklerle Ahengi...

Aşkın Renklerle Ahengi...

Renk Skalası
Tüm Renkler   
MERHABA ATIŞMACI SEVDİKLERİM!

Aşkı işlemeye doyamayan, gelgelelim  değerine halel gelmesin diye ona kendilerini  bırakmayan, velhasıl aşkı sanki işleyerek yaşatan şairlerimiz.. Sevgili İnci Gökçe kızım ve Duycan Uzun kardeşim.Yorumcu misyonum!! ilk defa bir şiir atışmasında  test   edilmeden  önce ,bir dörtlükle size değirme yapmadan geçemezdim.Sizi,atışmanızı, hızlı yorumlamak yerine, düşünerek zaman harcanmaya layık olduğunuzu belirtmeliyim .Önce armağanınız: Atışma sanatının  sınıflandırmasında *Tekellüm*   maddesi nin f bendindeki taşlama-takılma tarzından bir dörtlük atfedeyim ikinize…

İçim der ki ’Yorumların sınavda!..’
Her şey aşikar gerek yok ki ispata...
Her ozan kadar duygusal, lakin pek şüpheciyim
Dakik yazamam ama "Doksan dakika"ya varım derim"

Eveeet... Önce atışmanızı geçelim ki daha rahat olalım ve sağlıklı bir yorum oldurmaya çalışalım.

Atışma sevgili kızım İnci Gökçe ile başlar.

Zor mudur kırmızı dersin?
ben seni en zorlarda bulmuşken...
pare pare etmek neydi gecelerde
siyaha buladın o vakit hasretimi...
gel de hüzünlerimden şimdi öp beni..! (İ.G)

AŞK ehli bilir nedir hakikat..
Mavimin ömrü kandildeki yağ kadar..
Saklı kaldı kalbimde AŞKIN ..kırmızı aklımda..
Gerilmiş bir yay gibi seninle yapayalnızım..! (D.U)

Tasam sevilmekten öte unutulmakken omuzunda..
Sen yine de gel kırmızı kalbimden tut beni..!(İ.G

Kalbimde andıkça sessiz bir AŞKI kanayan..
Kırmızı dalında nazlıdır zehriyle sefil..
Kalbimde AŞKA açılan bir kırmızı tomurcuk..
Elimde bir kırmızı gül kanıyor..!(D.U)

Ben dedim kırmızıdır AŞK dinlemedin..
Sessizce saklarken beni gözlerinin yaşına..
Benim yanan yüreğimi görmedin..
Sen beni sevmedin ki aslında..!(İ.G)

Bende deniyor sabrını inci gibi bir söz...
Ne AŞKI şiir kokuyor..
Ne şiiri AŞK tadında...!(D.U)
Sen benim sana bakan gözlerimi sevdin..
Hapsettiğin ben değildim yüreğine..
Bu yüzden de gelemedim..
Usulca sadece gölgene gizlendim..!(İ.G)

Güzellik unutulur yıllara pay edilir AŞKLAR
Sevdalar büyür yırtılır beyaz perde..
Bağrına taş basıp bana hayır diyen kırmızı..
Sığınacak bir kale gibi kapanır yüreğimin içine..!(D.U)

Belki de yalandı her renk..
<SEN> rengi dışında..
Oysa AŞK sadece beyazdı belki de...
Her sözü kalbinde taşıyan..!(İ.G)

BU ŞİİR BİR AKŞAM ROMANTİK ŞAİRİM İNCİ GÖKÇE'NİN BENİM YAZDIĞIM BİR ŞİİR ÜZERİNE; SİZ MAVİ AŞKI BEN DE KIRMIZI AŞKI SAVUNAYIM VE KARŞILIKLI ŞİİRLER İLE OZANLARIN YAPTIĞI GİBİ YAZIŞALIM (ATIŞALIM) DEMESİ ÜZERİNE YAZDIĞIMIZ DÖRTLÜKLERDEN OLUŞUYOR..! KENDİSİNİN ANLAYIŞ VE AFFINA SIĞINARAK VE AMACIMIN SADECE EDEBİYAT OLDUĞUNU BEYAN EDEREK BU ŞİİRİ OLUŞTURDUM. UMARIM Kİ HEM KENDİSİ HEM DE SİZLER BEĞENECEKSİNİZ..! BU ŞİİRLER SONUNDA HER ZAMAN Kİ GİBİ BEN SUSTUM AMA ROMANTİK ŞAİRİM DEVAM ETTİ ONLARI DA SAKLIYORUM:)) SEVGİLER SAYGILAR. D.U

Yorumum..

Değerli iki arkadaşımın aynı başlık altında yazdıkları tatlı atışma şiiri, çok fazla 'düşünme zamanı' şansı olmayan, ancak şiirde hızlı ritmi yakalama tecrübesi ve tabii ki yeteneğini de gerektiren bir edebî tarzdır. Yani her babayiğidin harcı değildir. Gerçekten şiire gönül vermiş, duygularını konuşmaktan öte dizelerle çok daha güzel anlatan insanlara has durumdur. Onların duyguları akrabalar kadar yakın, bazen de atışmaların sertleşeceği ve değişik başlık altına kayacak  kadar da zıt olabilir fakat ifadeler şiirde yumuşar, velhasıl zevkle okunur ve dinlenir...

Bu zıtlaşmada şart olan tek unsur, bu işi hızlı ve pekişen anlamlarıyla yapma gerekliliğidir...Zaten onaylanacağını, beğenileceğini bilirler sahne almadan. İnci canımız gerçekten ustadır, çok çok beğenerek okuyorum onu. Takdirlerimi bu vesile ile sunuyorum.

Ben kısa yorum yapamam.Sonuna kadar sıkılmadan okursunuz inşallah kardeşlerim...

Şiire tutkun, aşka dair tüm duygularını onun kirlenmemiş en saf halinin esintisine bırakmış iki şair. Uyumla dans ettirmişler dizelerini... Aşkın hallerini, türlü iniş ve çıkışlarını derin sezgileriyle çözüp, zaman zaman kırmızıya bulanıp içinde dillenirken, ateşli  hallerini diğer dörtlüğe geçerken kırmızının azimli kararlılığına bırakıp, mavinin sınırsızlığına doğru romantizm denizinde ahenkle kulaç atmışlar.

Aşkın en yaşanılır hali maviyledir... Huzur,sadakat ve güvenin rengidir mavi. Aşk, içinde bütün renklerin anlamlarıyla vücut bulduğu alaimisema gibi bir mucizedir zaten. Yağmur arkasından bir takım bulut katmanlarında güneşin tüm renklerini, doğanın bir takım şartlarının bir araya gelmesinden sonra gözler önüne serdiği ihtişamlı gösterisi gibi.

Aşk kendine gönül  vermişlerin, onun renkten renge sokan hallerini olduğu gibi kabul edenlerin ancak anlatabilecekleri 'TEK' olmayı becerebilmektir.Şiir ve şair bir düzende tutulamazlar. Onlar duygularını suyu sele katar gibi akışa bırakırlar.
          
İlk dizeler İnci’ye ait. Zorlarda sevdim seni ama sen kırmızıya zor diyorsun... Hasretimi paramparça edip siyahın içine mahkum ettin... Hüzünlerimi sarmalısın. İnci’nin içinde bir cevher var. Daha çook yazacaklarından sonra dahi bu membağ  eksilmez. Çünkü ilham dişidir. Işık etrafında dönen ateş böceği gibidir aşıklar. Çarpmaktan asla korkmazlar ona. Aşkın ilahi ışığı onlara hayat verir.
          
Duycan’ın aşkı maviye sığınmış huzuru yaşarken çok da uzun ömürlü olamıyacağına neden olarak, kırmızının aşkında sahne almadığından yakınır. Yaşanası alevinin tazeliğini korur aklının bir köşesinde ve direnmek zordur kırmızıya... Ok yaydan çıkmak için hedefi görmeyi umudeder. Ama yanlızlık sevgilinin önünü keser. Hedef yalnızca sevgilidir. Akılda sevgili ve kırmızıda can bulacak Duycan.
          
İnci’nin sırasıdır atışmada. O kırmızıya çoktan gönül vermiştir. Yaşayıp içinde ve kaynayıp ona neredeyse sevdiğinin omzuna ömrünü adamıştır. Sıcaklığının ve güveninin huzuruyla. Kalbi çoktan kırmızıya bulanmıştır ve son bir şans verir sevgiliye...
           
Duycan’dan vurgun satırlar. 'Satır acımasızlığı' gibi, engellenmiş bir aşkı düşündürür. Gül kırmızı, kalpteki yaradan sızan kan kırmızı... Kızarmış göz bebeklerinde yaşanamamış aşkın kırmızı hüznü...
           
İnci’nin vurgunundadır sıra. Bıçak kadar keskin ve dönüşsüz. Söylemişti sevgiliye kırmızıdır aşkın yolu, oradan geçmeden aşk olmaz. Zaten gönlü onu dinlemediği için, sevgilinin onu sevdiğine de inanmaz.
           
Duycan’ın üç dizesi yerini alır atışmada. Duyduklarının kırgınlığıyla, şairin sabrını onun üstünde denediğinden yakınır. Atışma grafiğini yükselten Duycan’dır şimdi... Sabır yer değiştirmeye mahkumdur. Şair ile şiiri birbirine vurur hafifçe ama meydan okurcasına.

Dişiliğin yatıştırıcılığı devrede. İnci giriyor şiire: "Aslında..." diyor. "Sen sadece bakışlarımda hayat buldun. Yüreğine hiç girmedim ki, sadece gölgendeydim, farkında bile değildin. Sen aşkı yaşamak isteseydin, renkten renge geçer miydin?"
            
Şiiri başlatan ve sona taşıyan Duycan’nın dizeleri, kırmızıya sitemle başlar. Güzelliklerin yitip gideceğini yılların arsızca pay ettikleri yaşanamayan aşkları, kalesini yapıp ulaşılmazlığını anlatan kırmızıyı, velhasıl aşkın yine yıldızlar kadar uzaklaştığına yanar adeta. Satırların hüznünü arif olan anlar.
            
İnci sonlandırmak üzeredir bu güzel, tadına doyum olmayan atışmayı. O da hüznü işler son satırlarında. Sadece sevgilinin kendisine has rengi dışında, belki de hiç güvenilmeyeceğini düşünerek aşkın renk skalasına. Kendisinde zaman zaman solgunlaştırıldıklarını; sadece aşkla tam tonlarına kavuştuklarını da düşünüyor olabilir.

Beyaz diğer sert renklerin yumuşatıcısıdır. Beyaz tertemizdir. Yaşanmamış aşkların masumiyetinden doğan. Tıpkı gelin olurken ve vuslat zamanında, o iki kutsal yola çıkmaya uygun giysilerin renkleri olmaya layık görüldüğü gibi... İkinizin de kaleminize sağlık. Bu güzelliklerle sonsuzluğa kadar..   
               

İnci Gökçe ve Duycan Uzun'a sevgilerimle..    
                     

Ece Evren  08.11.2015.
Yorumlar

BLOGGER: 2
Loading...
Ad

. Şiirlerim "Satır Arası" # MİM 3 23.nisan çocuk bayramı Acı acılar acıları adalet ağır kayıplar ağlamak ağlıyor aile aklanmak Aklımda Deli Sorular / MİM 2 aklın sükutu akraba akşam aldanışlar aldanma aldanmak alışkanlıklar Allah Allah'ı hissetmek Allah'ın yüceliği an analar Ankara'da patlama anlamak anlaşılmak anlaşılmamak anlaşmak anlayamamak anlayış anmak anne annelergünü arama arayış Armağan Artık Anla askerlik Aslında Erenler aşk aşk acısı aşk çıkmazı aşk romanı aşkın gücü aşkın muhasebesi aşkın ölümü Ata'mızın vefatı Atatürk Atatürk' atlatılamayan travmalar avuntu ay ayak uydurulamayan dünya aymazlık ayrılık ayrılıklar azrail bahaneler barışmak baş eğmek başlar sağolsun bayrak bayram Bazıları beklemek beklentiler belirsizlik bembeyaz Ben ben kimim bilimsel veriler.Arthur Schopenhauer bilinmeyenler bir dost bir engelli bir garip dönem bir rüya ki bir umut Biraz Huzur birlik olamamak bitiş bitmiyor biz olamamak blog blog tanıtım Blog.Yazılarım blogger blogger dayanışması bloggerlar bloggerlar kaynaşıyor bloggerler bloglar bloglar arası dayanışma bloglar arası iletişim Bloglar arası röportaj Boğan Günahlar bombalar boşa giden yıllar boşa gidenler boşanma boşluk boşluk üzerine Bukalemun tabiatlı adam bulmaca bulutlar büyü can kırıkları canverenler cehennem Cehennem de Almaz cennet cevaplar ceza Cumhuriyet çabalar çanlar çaresizlik çelişki çelişkilerim çıkmazlar çocuk çocuklar çocukluğum çocukluk Dağınık Anne şiiri Dayanamıyorum dayanışma dayanma gücü Deeptone kitabı değer ölçüsü değeri değersiz hissetmeler değirme değişiklikler delice sevmelerim demokrasi depresyon derin kaygı destekler devrimleri dibe vuruş dikkatli dilsizlik dinginlik dini bayramlar direniş diyalog diyaloglar Doğallık doğduğumyer doğru muallakta doğum doğum yerim doğuşum dolunay dostluk Dönüş döşemeler dul duyarlılık duyarsızlık duygular duygularım Duyurular dünya Dünya Emekçi Kadınlar Günü dünya kadınlar günü dünyada kötülük dünyadan soğuma dünyadan uzaklaşmak dünyanın gidişatı Dünyanın Hakkını Vermeyeni Dünyanın Kiracıları düşüncelerim düşünmek düzene uymama ebcet hesabı ece ece evren ecel edebiyatta atışma tarzı ego egoizm eğitim eğitim neferleri eleştiri elveda emeklerim emin olmak en büyük şans En Yaralıyım endişe engeller engelli engellilerin sorunları erdem Erozyon etkiler etkinlik Etkinlik yazım etkinlikler evlilik evren ezanvakti fazla önemsemek fırsatlar fırtına sonrası fidan fikir ayrılık nedenleri gaflet uykusu garip gece gecikme geç kalmış bir aşk geçen sene Geçen Sene Bu Zamanlar geçici geçinme geçişler geçmiş gelecek gerçek gerçek alem gerçekler gerginlik gidişat gittikçe zorlaşan durumlar gizem görmezden gelme görüşü netleştirememek Gözünüzü ve Elinizi Emeklerden Çekin! gözyaşları gözyaşları.Şiirlerim gözyaşlarım.Yazılarım gurur güçler gülerken gülmek GÜLÜMSEYEN BİR ÇOCUK İÇİN : KİMSESİZ BIRAKMAYIN gün batımı gün dönümü günü güvensizlik güzel el hainler hak hakaretler Hakkımda Yazım haklar hakları haklarımız haksızlıklar hangisi yanlış hapsolmak haram harcanmak hasret hasreti hasta Hasta Bakmak Nasıl Olmalı? hatır hatırlamamak havalimanı Hayal hayal bitimi hayal kırıklığı hayal kırıklıkları Hayalden Öte Hayaller hayallerim hayallerin hayalleriniz hayat hayat arabası hayat devam etmeli hayat oyunu hayatın sürprizleri hayattan kaçış hayır diyebilmek hayır işlemek hayırlı olmak Hayırlı Olsun hayvan hayvan sevmeyen insanlar hayvanlar hazmedememek hediye çekilişi her bölüm bir kesit her şeye ayak uydurma hesap hesap dökümü hesaplar hırs hırsızlık hırslar Hikayelerim Hikayelerim. hikmetleri hilal hissettirdikleri huriler huylar hürriyet hüsran hüzün ışıklar içgörü içimin fırtınaları içine kaçmak içtenlik idealleri ihanet ihanet. Şiirlerim ikazlar ilahi ilişki ilişki çıkmazı ilk karın mutluluğu iman inanamak inanç inkar insan İnsan insan hakları insanlar insanlık insanlık ne halde internet intikam islamiyet İslamiyet İstanbul isteksiz yolculuk isyan izbeler kabus kaçış yok kadercilik Kaderin İzni kadınhakları kadınlar kadınlara haksızlıklar kalem kalıntı kalleşlik kalp kan kanatlarında ruhum kanser gibi illet kaos kaoslarım Kara Pazarlar Kara Pazarlardan karakter kararlılık kararsızlıklar kardeş kaybı karmançormanlık karmaşık duygular kasaba katıkalpler katliam katliamlar kavuşma kaygı kayıp kayıp günler kayıplar kayıtsızlık kaynaşma keramet kırgınlık kırgınlıklar kırıcı olmak kırmızı kısmet kıyamet kibir kimliğim kimliklerimiz kişilik bozukluğu kişisel blog kişisel idare kitap yorumu kitaplar kollarım kopya yazılar korku korkular koşturmalar kötü emeller kötü ortam kötü yorum kötüler kurall Kuran-ı Kerim'i anlayabilmek kurban kurtulma isteği kuruluşlar kuşkularım kutlama kutlamalar Kutsa küfürler kültür başkenti Madem ki Maden mahşer maneviyat martı masallar mavinin büyüsü Meçhule Uyandık Yine med cezir melek merhaba mevsimler milli bayramlar mim Mim Etkinliği mim gibi bir güzellik mim soruları cevaplar mimlemek mimlendim mimlenmek misafir yazar mucize mucizeler mutluluk mutsuz günler mutsuzluk müşterek mütevazı olmak nasip nefis ziyanları Nefisler nefret nereye gidiyoruz nida nikah nimetler okul okumak olanlar olanlara anlam verememek olaylar on kasım onur oyuncular öğrenim. Yazılarım öğretmenler ölüm ölümler ömürler öze saygı özlem özlemek paradoks paylaşımlar paylaşmak pazarlar pişmanlık piyonlar polisler profil karmaşası profiller Puslu Dünya Reklamlardaki Gibi Olmayan Şeyler renkler riya riyakar insan roman Romanımı kaybettim hükümsüzdür ruh ruhun zedelenmesi rüya Sade ve Derin saf düşünceler sahipsiz aşk samsun sanallık sandalyeler sanık sapan Satır Arası satışlar. küçük görme satranç seçenekler sela sempati sen senarist senden bir daha sendrom sensizlik serçe sessizliğin dinginliği Sessizlik sevgi sevgili sevgisizlik sevilmek sevmek sevmekle sevilmenin farkı sevmenin ızdırabı sığınmak sıradanlık sırlar siber alem siber âlem siberalem simitçi sinir sis siz Sizce Mutluluk Nedir? son sona yaklaşma sonsuzluk sonu merak sonuç sonuçsuz sevmeler sorular sorunlar Sosyal Medya Kafe-Yaşam Bloğu: Blogger Hazır Tema(Şablon) Düzenleme Resimli Anlat... sosyal olmak sömürü söz hakkı Sözler Tükendi Stephan stres sur Suratlar susmalı sükut-u hayaller şairler. Şans Mimi şansızlık şarkı şehitler şehitler var yine şehitlerimiz şehr-iaşk şeker bayramı Şekilden Şekle şeytan şiddet şiir oku şiirler Şiirlerim Şiirlerim. Şikayetname Şükret şükretmek şüphe götürmez gerçekler talan tanımak tarih boyunca değişen isimleri taşlar tat tavizsizlik tecavüzler teknoloji telafi tepkiler terör terör belası terör laneti tıkandık toplum toprağım tufanın talanı tutsak avazlar tutunacak dal tükeniş tükenmek tüketmek uçak uçmak umarsızlık umut umutlar umutsuzluk uzaklar uzanmak üstü çizilmiş yazılar üzüntü vahim olaylar Varlıklar vatanım vazgeçememek veda vefa vefasızlık vermeler vertigo belirtileri vurgun Vücutlar yaftalanmak yakamoz yakınlar yalan Yalnız İnsanlar yalnız kadın yalnızlık yanılma yanlış kullanımlar yanlış seçim yanlızlığın sükuneti yapaylık Yaradan yaradılışımız yaradılışın sırrı yaralanmak Yaratan Yaratılış Sırrı yardım isteği yargı yarım yarınlar yaşam Yaşam Denen Mucize yaşam hakkı yaşamak yaşanan zorluklar yaşla gelen acılar. Yazılarım. Yayınevi Sorunsalı yayınlanmış yazar Yazılarım Yazılarım. Yeni bir yıl yeni umutlar yeni yıl yeni yil yeniyıl yeter yetimler yıkılan umutlar yıkılmak yıkılmış hayaller yıkıntılar yıldızlar yine kurbanlar yine terör yirmi iki blogger yitirilenler yitirme yoğun duygular yoketmek Yokluğumda Sen yol bulamamak yollar yoruma tepki yüreğim yürek zaman Zaman Durdu Bak Yine Zaman Şahidimdir zamanın kaydı zamanlar zindan zor insanlar zorbalık zorluklar zulüm
false
ltr
item
Ece Evren'in Kişisel Bloğu: Aşkın Renklerle Ahengi...
Aşkın Renklerle Ahengi...
Aşkın Renklerle Ahengi...
https://1.bp.blogspot.com/-Y0RI8_ijt6o/WAFBIHRvxMI/AAAAAAAAIJA/gienRR2XvXEC3unxhxpGPel-5lZRl07VQCLcB/s1600/a%25C5%259Fk%25C4%25B1n%2Brenklerle%2Bahengi.png
https://1.bp.blogspot.com/-Y0RI8_ijt6o/WAFBIHRvxMI/AAAAAAAAIJA/gienRR2XvXEC3unxhxpGPel-5lZRl07VQCLcB/s72-c/a%25C5%259Fk%25C4%25B1n%2Brenklerle%2Bahengi.png
Ece Evren'in Kişisel Bloğu
http://www.eceevren.com/2015/11/askn-renklerle-ahengi.html
http://www.eceevren.com/
http://www.eceevren.com/
http://www.eceevren.com/2015/11/askn-renklerle-ahengi.html
true
2595208849766120292
UTF-8
Yayın bulunamadı Tümünü Gör Devamını Oku Cevapla İptal Sil By Ana Sayfa Sayfalar Gönderiler Tümünü Gör Benzer Yayınlar Etiket Arşiv SEARCH Tüm Yayınlar Eşleşen arama bulmadı Back Home Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cts January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec Az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 Saat önce $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan fazla Takipçiler Takip et THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy