Beklenen Sondan Korku

Beklenen Sondan Korku


Beklenen Son
Güneş İnsan Dünya
Allah tektir ve teki sever. Allah (C.C )nun tek olduğu kesin. Peki <Teki sever>in açıklaması nedir? O kadar eksik sıfatlardan münezzeh ki, zaten bunu anlamak zor değil. Din alimleri tarafından açıklaması yapılmıştır. Fakat ben yine saf düşüncelerimden giderek bunun  tüm boyutlu anlamlarının, en uzaktaki yakın anlamını idrak etmek isterim.

Bu konularda yazacağım en son kaydım, doğruluğu bana makul gelenlerin onayladığım mantıklı açıklamaları ve aklımda her şeyin, Allah tarafından izin verildiği  kadarının netleştiği, nitekim (Ayet-El Kürsi  suresinde  zikredilen Ayet: Onlar ise, O'nun dilediği kadarından başka ilminden hiç bir şey kavrayamazlar...> şeklinde bildirdiği gibi. Bu günlerde okuduklarımdan fazla etkilenip yazılarıma yansımaması için sadece seyirlerimden giderek, inancımla olanlara mana vermeye çalışarak yazıyorum... Anladıklarımla, alimlerin yazdıklarının dünyadaki akislerini araştırıp, dünya gözüyle pek bir sorusu kalmamış, yeterli olduğuna içimin rahatlığından giderek karar verdiğimde, güçlenmiş bir imanım olacak. Ezber değil... Zira müslümanlık uygulanmazsa iman etmenin içi boştur.

Allah’ın yolu tek yoldur, bunu dilimle söyler ve tüm yüreğimle inanırım. Fakat dürüst düşüncelerimin takıldığı yerleri cevapsız bırakamam. Kimileri bu ezberle yetinir ve konuşurlarsa günaha gireceklerini sanırlar. Aslında benim irdelediğim Yaradan değil, hadlerini aşmış yaratılanlar. Daha çok anlama gayretiyle beni iç huzuruma ulaştıracak tek net yol bu olacaktır.
Hissettiklerimin en azından yarısının doğru olmasını umut ederken  çok mutlu olduğumu söylemeliyim.

İşte'Allah tektir,teki sever'de verilmek istenen mesaj, gerçekte birleşen manalarıyla doğrunun adaletin iyiliğin namusun ve tüm erdemlerin tek bir manevi vücududur. Yani dünyanın 'doğruluk iyilik ve sevgi' üzerine, nihayet galip geleceği galibiyetine uygun yaratıldığı düşüncesi hakim oluyor tüm aklıma. Müslümanlığın uygulamada hiç zor olmadığını, Kuran’ı Kerim’in ise, dünya yaratıldığından kıyamete kadar olan tüm evrelerine mihmandar olacak kadar açıklayıcı ve yol gösterici olduğunu düşünüyorum.
Onun ilahi söylemlerinin kaydedilmiş kıymetli bilgilerinin şimdiye kadar yalanıp yutulması gerekmez miydi. Her sene Ramazan ayında yeni bir tartışma konusu açılıp, değişik düşünceler, ya da ayrılan fikirlerle yine ve yeniden irdelenmeye Kur’an-ı Kerim hiç layık değildir... 

Kural konmuştur, hüküm verilmiştir. Onun adı altında hiçbir sapkınlık, hiçbir aykırılık ve hiçbir suistimalin adı geçemez. İnsana ve  paraya tapılan devrimizde kuldan çekinerek ve gösteriye dönüşen uygulamalarına Kuran-ı Kerim layık değildir. İşte burada Allah sonsuz sabrının ihlalinin sınırında gereken cezayı verecektir. Suçta ortaklık <İnsanlık Suçu> başlığı altında değerlendirilmek zorundadır. İşte <TEK>lik; kişinin kendi suçundan bizzat kendisinin sorumlu olmasıdır bir manada. Kişisel suçlar cezada indirim fırsatından yararlanırlar. Zira tövbe kapısı sürekli açıktır insanoğluna; ta ki öleceğini anladığında pişman olur ve af dilemeye kalkışırsa  geçersiz olacağı  maddelenmiştir. Allah’ın kurallarında ve emrettiği şeylerde hiçbir aşırılığa, abartıya rastlayamazsınız.Aramanız bile günahtır, varlığından şüphenizin ziyanınız olacağı kadar kesin.

LİDERLER

Burada geçen yapılmış yapılacak, fakat başka türlü anlatılamıyacak en rezil teşbih: Liderler tektir <TEK>i yani kendilerini severler. Egoları en yüksektir, öyle ki onların  ego saçıntılarını en yakın çevresinden, en ücralardaki sempatizanlarına kadar  emarelerini görmeden anlarsınız. Tapınıra yakın seven, hangi fakir yönünün nasiplendiğini  bilemediğimiz cahil kesimler, önüne başlarını koyacak kadar tabi olmuş, kendilerini adamışlardır. Bir avukatın eğitimiyle başardığı kötüyü , suçluyu koruma becerilerini, onların savunmalarına yakın kritik ayrıntıları otomatik ve pek yormadıkları beyin hücrelerinin bu iş için işleyen loblarıyla gayet güzel becerirler. İnanamaz ve  şaşarsınız.
           
Peki bu sevgiyle yarışacak kadar yüzsüzleşen <tutkuya benzer> duygunun oluşumu hangi saklı evrede tamamlandı? Çoktaan  temel atılmıştı zaten... Kayda değer ve hiç boşu yoktu. Sanayi tipi dikiş makineleri gibi beyin işleme merkezine yerleştirme, olgunlaşmasını otomatiğe bağlama ve prototip insan oluşturan sistem hiç yılmadan azimle seneler evvel başlamıştı yapılanmasına. Bu tuhaf <Başarı!> adına belirlediği hedefi hiç saptırmayarak. Ama bu başarı neye ve  kime kar getirmiştir? Söylemler felakete gidişin, bu yolda olayların illüzyona uğramış: tam tersi manzarada, güncel basit olaylara dönüştürülme  ve sanki <hiç olmamışa benzer boş vermişlik> duruşlarıyla cumhuru manipüle etme gayretinde nutuklarınsa hipnotize gücü belli bir kitleyi kontrolde tutar niteliktedir, yani güçlüdür. 

Kan sıvısıyla  karışık, canlar ve ölü bedenlerle hamur yapılırken, arenada seyirci tribününden seyrettiğimiz, baskıyla korkutulup riyakarlığa mahkum edilmişcesine sustuğumuz, korku ve çaresizliğimizden başka bir şey değildir. Gerçekten de uygulamada yetkinin kesin  nizamını gördüğümüz sebepler, uygun zeminde  uygulamalardaki imrenilen  başarıdır. Kaynağı nedir? Nemalanacağı en kısa ve  kolay yoldan "Membağa daha çabuk ulaşırım..." düşünce ve güdüsünün, bilgisiz ve cahilce olduğu kesin < ters öngörü>dür. 

Bu nadastan çıkar çıkmaz, ekilmeye biçilmeye hazır beyinlerde bir lavın dağılıp aktığı yerde sertleşmesine benzer sonuçlu bir takdik-başarı evresidir. Değiştiremezsiniz. Ete kemiğe kaynamış, onunla aynı görünüme dönüşmüş yapılanmayı söküp atamazsınız. Ancak havalanma durumundaki isteyip istemediğinizden bile tam emin olmadığınız, başarının kötü sonuçlarına bile layık olmadığınız, organize olma yeteneğinden mahrum kişiler olarak susmayı guya erdem saymaya devam edersiniz. Havada laflar uçuşur. Gönül  verdiklerimiz... 

Arkanızdaki bizleri savunmak şöyle dursun bir çok beyin tek kafanın ürettiğininin yanından bile geçmiyor. Tembeliz. Geç kaldık ve artık mecburi seyirlerdeyiz. Bir kocanın çoktan dış gezilere çıktığı zaman bile, karısındaki <kocasına duyduğu saçma güven>e benzer bir garip tutumdayız. Bizi temsil edeni bile destekleyemiyoruz. Böyle olunca da değil demokrasinin tam uygulanmasını, Demokles’i rüyalarımızda bile göremeyiz.
Tepki  gösterenler, kurbanlar... Akıllıyız diye ülkemizin dört yanından yırtınsalar da, aslında birbirlerine bir çok konuda muhalif tipler. Akıl eğer kullanılamıyorsa teşhis tektir o da akılsızlıktır. Başınıza ne gelse mubahtır diyenlerden değilim. Başımıza ne gelmişse hedefsizlikten ve uzunca bir süredir gerçek bir liderimiz olmadığındandır diyebilirim. Ben kimim?

Ben çok sıradan olmayan bir anneyim, anneanneyim. Kaderine isyan ederek ve bunun tüm bedellerini ödemiş ve ödemeye gönüllü olarak kızı ve torunuyla yaşayan sade görünümlü bir vatandaşım. Kırk dört yaşındaki kızıma hala hükmüm geçen, kötü bir lider gibi evde fırtınalar estiren, torunuyla  olan soğuk savaşının  barışla yer değiştirmesine izin vermeyen, yakın çevresinin ondan uzakta durmayı daha güvenli bulduğu, fakat aslında yüreğine gidecek yolu hep aralık bırakan yaşına ters olan şeyleri ne sağlığından, ne tehlikeden korkmadan, yaralı bir aslan tavırlarıyla  sergileyen bir kadınım. Neden böyleyim? ve şikayetçimiyim? HAYIR ŞİKAYETÇİ DEĞİLİM...Çünkü kendi zorluklarımı yaratıp, vatanımızı  korunaklı ,evimizi güvenli  diye düşünerek yaşayıp gidiyordum.Şimdi ise iç ve dış güvensizliğimin  tehlikelerinin arasında hissediyorum kendimi ve ülkemdeki insanları.Vatanımın her parçası ,her insanı tek bir endişede ,tek düşüncede sabitlenmiştir.Bu rahat ve ferahlık değil, sıkıntı ve zorunluluktur.

Bu asla bir siyasi yazı değildir. Çünkü öncelikle aklım ermez. Siyaset, düşünmeye bile değer bulmadığım kadar ilgim dışındadır. Bu durumları seyrimin oluşturduğu  rahatsızlığın kendiliğinden patlamış cerahatinin dillendirilmesidir. Ülkemizde siyaset artık hem vatanın hem cumhurun kaderini  etkileyecek bir kaos "Bu gün acaba neler olacak?" dedirten  korku ve güvensizlik dolu bir sürecin suçlusudur. Seçtiklerimizin sergilediklerini kabul etmek kadar, hazmetmek de çok güç. Olmuş, olan ve olacakları hiçbir senarist gönüllüce yazmaz. Ve seyretmek için ise hiç bir gönüllü olamaz. Tarih kötü bir dönem için kaleminin ucunu sivriltmiş, yine yeni felaketleri kaydetmek için bir an önce yazmak için sabırsızlanıyor. Ve biz sadece seyrediyoruz...

Ece EvrenYorumlar

BLOGGER: 13
Loading...
Ad

. Şiirlerim "Satır Arası" # MİM 3 23.nisan çocuk bayramı Acı acılar acıları adalet Adımı Ben Koydum ağır kayıplar ağlamak Ağlamak Yetmiyor ağlıyor ahlak çöküntüsü aile aklanmak Aklımda Deli Sorular / MİM 2 aklın sükutu akraba akşam Al Şu Bulmacayı aldanışlar aldanma aldanmak alışkanlıklar Allah Allah'ı hissetmek Allah'ın yüceliği Almadılar an analar Anın Kerameti Ankara'da patlama anlamak anlaşılmak anlaşılmamak anlaşmak anlayamamak anlayış anmak anne Anneler En Kıymetlilerimizdir anneler günü arama arayış Armağan Arthur Schopenhauer Artık Anla Artık İlahi Adalette Son Söz askerlik Aslında Erenler Aşık İnler aşk aşk acısı aşk çıkmazı Aşk Ölür aşk romanı Aşk ve Gurur Aşkım Yoğun Bakımda aşkın gücü aşkın muhasebesi aşkın ölümü Ata'mızın vefatı Atatürk Atatürk' atlatılamayan travmalar avuntu ay ayak uydurulamayan dünya aymazlık ayrılık Ayrılık Vurgunu ayrılıklar azrail Azrail Her Daim Hasatta bahaneler barışmak baş eğmek başlar sağolsun bayram Bazıları beklemek beklentiler belirsizlik Bembeyazdı ve Tertemiz Ben Ben Hazırım ben kimim Ben. Sen Bırakın Güven İçinde Yaşayalım Bir de Siz Bir Defa Daha Kaçırdık Güneşi bir dost bir engelli Bir Eylülün Müjdesiydin bir garip dönem Bir Garip Döngü Bir Gün Anlayacaksın Bir Küçücük Serçe Bir Küçük Kasaba bir rüya ki Bir Tufanın Ardından bir umut Bir ve İlk Yenilgi Biraz Huzur birlik olamamak bitiş bitmiyor biz olamamak blog blog tanıtım Blog Yaşam Blog.Yazılarım blogger blogger dayanışması bloggerlar bloggerlar kaynaşıyor bloggerler bloglar bloglar arası dayanışma Bloglar Arası Dayanışma ve Tanıdığım Bloggerlar bloglar arası iletişim Bloglar arası röportaj Boğan Günahlar bombalar boşa giden yıllar boşa gidenler boşanma boşluk boşluk üzerine Boşta Kal Sevgili Bu Bayrak Hepimizin Bu Defa Başka Olacak Bu Kötü Günlerde Bir Masum Sevinç Bukalemun tabiatlı adam bulmaca bulutlar Burada Güvendeyim Ben büyü can kırıkları cehennem Cehennem de Almaz cennet cevaplar ceza Cumhuriyet çabalar çanlar Çaresizliğin Adıdır Aşk çaresizlik Çaresizliklerim çelişki çıkmazlar çocuk çocuklar çocuklar için çocukluğum çocukluk Dağınık Anne Dağınık Anne şiiri Dayanamıyorum dayanışma dayanma gücü Deeptone kitabı değer ölçüsü değersiz hissetmeler değirme değişiklikler delice sevmelerim demokrasi depresyon derin kaygı destekler devrimleri dibe vuruş dikkatli Dilsiz Şeytanlar dinginlik dini bayramlar dini günler direniş diyalog diyaloglar Doğallık doğduğumyer doğru muallakta doğum doğum yerim doğuşum Dokunma dolunay dostluk Doyumsuz Zaman geçmiş Dönüş Dönüyorum döşemeler dul duyarlılık duyarsızlık duygular duygularım Duyurular dünya Dünya Emekçi Kadınlar Günü Dünya İçime Kaçtı dünya için Dünya İçin Ağlıyorum dünya kadınlar günü Dünya Kandıramıyor dünyada kötülük dünyadan soğuma dünyanın gidişatı Dünyanın Hakkını Vermeyeni Dünyanın Kiracıları düşüncelerim düşünmek düzene uymama ebcet hesabı ece evren ecel edebiyatta atışma tarzı ego egoizm eğitim eğitim neferleri eleştiri elveda emeklerim Emektar Ellerim emin olmak en büyük şans En Yaralıyım endişe engeller engelli engellilerin sorunları enler erdem Erozyon etkiler etkinlik Etkinlik yazım etkinlikler evlilik Evlilik Aldatmacası Ezberler Yetmiyor fazla önemsemek Fırat'ın Engeli fırsatlar fırtına sonrası fidan fikir ayrılık nedenleri gaflet uykusu garip Gariptir Benim Şiirlerim gece gecikme geç kalmış bir aşk geçen sene Geçen Sene Bu Zamanlar geçici geçinme geçişler geçmiş Geçmişe Uzanır Ellerim gelecek gerçek gerçek alem gerçekler gerginlik Geri Sayımlı Günler gidişat gizem görmezden gelme görüşü netleştirememek Gözünüzü ve Elinizi Emeklerden Çekin! gözyaşları gözyaşları.Şiirlerim Gözyaşlarım Durun Artık Gözyaşlarım Lav gözyaşlarım.Yazılarım gurur güçler gülerken Gülme Oyunu gülmek GÜLÜMSEYEN BİR ÇOCUK İÇİN : KİMSESİZ BIRAKMAYIN gün batımı gün dönümü Gün Dönümü Çocukları günü güvensizlik güzel el hainler hak hakaretler Hakkımda Yazım haklar hakları haklarımız Haklı Çıkma Sanatı haksızlıklar hangisi yanlış hapsolmak haram Haram Gecelerim harcanmak hasret hasreti Hasretin Hasatı hasta Hasta Bakmak Nasıl Olmalı? hatır hatırlamamak havalimanı Hayal hayal bitimi hayal kırıklığı hayal kırıklıkları Hayal Kırıklıklarım Hayalden Öte Hayaller Hayaller Ülkesi hayallerim hayallerin hayalleriniz hayat hayat arabası hayat devam etmeli hayat oyunu Hayata Kırgınım hayatın sürprizleri hayattan kaçış haydi geleceğinizi kurtarın hayır diyebilmek hayır işlemek hayırlı olmak Hayırlı Olsun hayvan hayvan sevmeyen insanlar hayvanlar hediye çekilişi her bölüm bir kesit Her Şey Anlamsız Artık her şeye ayak uydurma hesap hesap dökümü hesaplar hırs hırsızlık hırslar Hiç Bir Yol Kalmadı Hikayelerim Hikayelerim. hikmetleri hilal hissettirdikleri huriler huylar hürriyet hüsran hüzün ışıklar içgörü içimin fırtınaları içtenlik idealleri ihanet ihanet. Şiirlerim ikazlar İki Boş Sandalye İki Taş Arasında ilişki ilişki çıkmazı ilişkiler İlk Kar Mektubu iman inanamak inanç inkar insan İnsan insan hakları İnsan Madeni insanlar insanlık insanlık ne halde internet intikam islamiyet İslamiyet İstanbul isteksiz yolculuk isyan İyi Ki Doğdun izbeler İzmir'in Dağlarında Çiçekler Hep Açsın Kabusum Bendim Zaten Kaç Mevsimi Kaçırdık kaçış yok kaçmak kadercilik Kaderin Bendim Kaderin İzni kadınhakları kadınlar kadınlara haksızlıklar kalem Kalem Kırıldı Artık kalıntı kalleşlik kalp kan kanser gibi illet kaos kaoslarım Kara Pazarlar Kara Pazarlar Kitabıma İthafen Kara Pazarlardan karakter karar kararlılık kararsızlıklar kardeş kaybı karmaşık duygular katıkalpler katliam katliamlar kavuşma kaygı kayıp kayıp günler kayıplar kayıtsızlık kaynaşma Kendime İhanet Ettim Kendimi Arıyorum Keşke Olmasaydı kırgınlık kırgınlıklar kırıcı olmak kırmızı kısmet kıyamet Kıyamette Görüşürüz kibir kimliğim kimliklerimiz kişilik bozukluğu kişisel blog kişisel idare kitap yorumu kitaplar kollarım kopya yazılar korku korkular koşturmalar kötü emeller kötü ortam kötü yorum kötüler kurall Kuran-ı Kerim'i anlayabilmek kurban kurtulma isteği kuruluşlar kuşkularım kutlama kutlamalar Kutsa küfürler kültür başkenti Madem ki Maden mahşer maneviyat Martının Özgürlüğünde masallar Maviden Hep Ürktüm Ben mavinin büyüsü Meçhule Uyandık Yine med cezir melek merhaba Mesele Ne Bilir Misin mevsimler milli bayramlar mim Mim Etkinliği mim gibi bir güzellik mim soruları cevaplar mimlemek mimlendim mimlenmek Miraç Kandiliniz Kutlu Olsun misafir yazar mucize mucizeler mutluluk Mutluluk Çok Geciktin Mutluluk Nedir Mutluluk Paradoksu mutsuz günler mutsuzluk müşterek mütevazı olmak Nasıl Elveda Derim nasip Ne Çok Sevmiştim Seni Neden şaşkınız böyle nefis ziyanları Nefisler nefret Nereden Biliriz Ki?..cennet nereye gidiyoruz Nev i Alanına Münhasır Âlem nida nikah nimetler okul okumak olanlar olanlara anlam verememek olaylar on kasım onur oyuncular öğrenim. Yazılarım öğretmenler ölüm Ölümden Randevu Alınmaz Ölüme Hasrettir Yaşam ölümler ömürler öze saygı özlem özlemek Pamuk İpliği Sevgiler paylaşımlar paylaşmak pazarlar pişmanlık piyonlar polisler profil karmaşası profiller Puslu Dünya Referandum Reklamlardaki Gibi Olmayan Şeyler renkler riya riyakar insan roman Romanımı kaybettim hükümsüzdür ruh ruhum Ruhum Yanardağ Ruhun Çırpınışları ruhun zedelenmesi rüya Sade ve Derin saf düşünceler sahipsiz aşk samsun sanallık sanık Sanırım Her Şey Bundan İbaret sapan Satır Arası satışlar. küçük görme satranç seçenekler sela sempati Sen Yıldızlara Uzandın mı Hiç senarist senden bir daha sendrom sensizlik serçe sessizliğin dinginliği Sessizlik Boğar Bazen sevgi sevgili Sevgimi Geri Ver Sevginin Nurdan Kapısı Sevginin Nurdan Kapısı 1 sevgisizlik sevilmek sevmek sevmekle sevilmenin farkı Sığdıramadım sığınmak sıkıntılar sıradanlık sırlar siber alem siber âlem siberalem simitçi Simitçi Çocuk ve Hayalleri sinir sis Sivas Sizce Mutluluk Nedir? son Son Kavşak Son Merhaba Ve Veda Son Tattır Ölüm sona yaklaşma sonsuzluk sonu merak sonuç sonuçsuz sevmeler sonumuza ağlamak sorular sorunlar sosyal olmak sömürü söz hakkı Sözler Tükendi Stephan stres sur Suratlar susmalı Şairin Hezimeti şairler. Şans Mimi şansızlık şarkı şehitler şehitler var yine şehitlerimiz şeker bayramı Şekilden Şekle şeytan şiddet şiir oku şiirler Şiirlerim Şiirlerim. Şikayetname Şükret şükretmek şüphe götürmez gerçekler talan tanımak tarih boyunca değişen isimleri taşlar tavizsizlik tecavüzler teknoloji telafi Temizlik İmandan Gelir tepkiler terör Terör Kayseri'nin Ciğerini Dağladı terör belası terör laneti Tetikte Yaşamak tıkandık toplum toprağım tutsak avazlar tutunacak dal tükeniş tükenmek tüketmek uçak uçmak Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı umarsızlık umut umutlar umutsuzluk Uyandırmayın Uyu Bebeğim Uzak Dur uzaklar uzanmak üstü çizilmiş yazılar üzgünüm üzüntü vahim olaylar Vakitsiz Ezan Varlığın da Yokluğun da Bir Varlıklar vatan vatanım vatanımda neler oluyor vazgeçememek veda vefa vefasızlık vermeler vertigo belirtileri vurgun Vücutlar WattPad WordPress Ya Hiç Olmasaydık Ya Sen yaftalanmak Yakamozun Büyüsü...dolunay yakınlar yalan Yalnız İnsanlar yalnız kadın yalnızlık yanılma Yanımda Bile Uzaksın yanlış kullanımlar yanlış seçim yapaylık Yaradan yaradılışımız yaradılışın sırrı yaralanmak Yaratan Yaratılış Sırrı yardım isteği yargı Yarı Açık Zindanımdayım yarım yarınlar yaşam Yaşam Denen Mucize yaşam hakkı yaşamak yaşanan zorluklar yaşla gelen acılar. Yazılarım. Yavaşça Gelin Yayınevi Sorunsalı yayınlanmış yazar Yazılarım Yazılarım. Yeni bir yıl yeni umutlar yeni yıl yeni yil Yeniden Gel yenidoğan yeniyıl yeter yetimler yıkılan umutlar yıkılmak yıkılmış hayaller Yıkılmış Şehir Gibiyim yıkıntılar yıldızlar Yılgın Rüzgarlar yine kurbanlar yine terör yirmi iki blogger yitirilenler yitirme yoğun duygular yoketmek Yokluğumda Sen yol bulamamak yollar yoruma tepki yüreğim yürek zaman Zaman Durdu Bak Yine Zaman Şahidimdir zamanın kaydı Zamanın Yükü zamanlar Zamansız Sela zindan zor insanlar zorbalık zorluklar zulüm
false
ltr
item
Ece Evren'in Kişisel Bloğu: Beklenen Sondan Korku
Beklenen Sondan Korku
Beklenen Sondan Korku
https://1.bp.blogspot.com/-o_oz7cQfS_8/V_E9o1naZUI/AAAAAAAAHu8/9INMpo-XxlUhleh8z-rLY6r2h5m_ee10ACLcB/s1600/moon-human.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-o_oz7cQfS_8/V_E9o1naZUI/AAAAAAAAHu8/9INMpo-XxlUhleh8z-rLY6r2h5m_ee10ACLcB/s72-c/moon-human.jpg
Ece Evren'in Kişisel Bloğu
http://www.eceevren.com/2016/01/beklenen-sondan-korku.html
http://www.eceevren.com/
http://www.eceevren.com/
http://www.eceevren.com/2016/01/beklenen-sondan-korku.html
true
2595208849766120292
UTF-8
Yayın bulunamadı Tümünü Gör Devamını Oku Cevapla İptal Sil By Ana Sayfa Sayfalar Gönderiler Tümünü Gör Benzer Yayınlar Etiket Arşiv SEARCH Tüm Yayınlar Eşleşen arama bulmadı Back Home Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cts January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec Az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 Saat önce $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan fazla Takipçiler Takip et THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy