Son Duruş Tabiiyeti- Tevazu Erdemi

Tevazu Erdemi Ece Evren yazısı


Tevazu Erdemi
Kibir
Bir aşkla start alan yeniden yazma isteğim, hiçbir zaman hayattan umudumuzu kesmememiz gerektiğini  bana ileri yaşlarımda öğretti. Gecikse de güneşin doğuşu bulutların engelinde, kıyamete kadar mutlaka gecenin ardından yeniden aydınlatmak zorundaydı dünyayı. İlahi nizama uymayan yoktu insanoğlunun dışında, baş kaldıran da... Onlar güvenilir bir insanın bunu övünç vesilesi yapmaktan çekinen benzer tevazusuyla ve huzurlu bir baş eğişle ritmlerini bozmadan bize hizmete adamışlardı kendilerini.

Ergenlikten itibaren yazdıklarım; bir ara bir hırsla yırtıp attıklarımdan kurtulma şansı yakalamış defterlerim ya da yazıp bir kenarda pek de özenmeden depoladığım kayıtlarımın tümünü değerlendirme isteği kıpırdandı içimde. İşte insani  aşkın ilhamının peşine takılıp önce aklıma düştüler. Sonra kalemim onların da kayda değer olduklarını hatırlatırcasına yazmaya can atar oldu... Aklımın tam patlayamamış yanardağından fışkıranlarını alabildiğince kontrolde tutarak duygu, düşünce ve hayata dair tüm gözlemlerimi, yaşadıklarımın tecrübelerini, az da olsa anlayabildiğim hikmetlerini  alıştığım tarzda takılıp kalmadan modernize etme gayretiyle yazmaya çalışıyorum. Yazmaya çalışmıyorum, tam zıttı yazmadan duramıyorum. Gezindiğim bu ışıklı teknoloji nimetini kimliklerimizin rengini katıp, yazdığımız her satırla ortama can vermeye devam ettiğimiz için ben SANAL olarak değerlendirme acımasızlığını gösteremiyeceğim.
                                 
Zira taze düşüncelerin, her konuda aktarım yapmayı seven ve cömertçe paylaşanların kalemlerini  tutan eller canlı. Eğer burada yaşadıklarımızı, paylaşımlarımızı vefasızlığa teslim edersek, bizler hiç bir şeyin değerini veremiyoruz demektir. Hepimizin özel hayatları var. Amiyane tabirle sapla samanı karıştırmadan, hangi sıfatı önüne koyacağımızı şaşırtan kişiyi ifade etmekten aciz profillerden bile etkilenmemeye çalışarak, aktarımlarımızı daha sağlıklı yapmaya baş koyduğumuz bu aleme tümüyle SANAL demek ve hatta küçümsemek bu platforma yapılacak haksızlıktan başka bir şey değildir.

Yaşım itibariyle bu mecranın 'kuş bakışı' yerindeyim. Burada olmanın; yüksekte, erişilmezlik, ya da kibirli olmakla uzaktan yakından bir alakası olmadığı gibi, bunu hem kendimi etkilerden korumak (Zira aşırı duygusal ve yufka yürekliyim.), hem de buradan daha iyi izlemek ve gerektiğinde yanınıza gelme yolunu sağlama almak gibi bir garantisi olduğu için tercih ettim. Sizler genç girişimci ve genç değerlersiniz. Linkler, IP ler ve diğer uygulamalar benim veri sinyallerimi etkilediği için bu ikisini birlikte düzenli bir şekilde yürütmenizi hayranlıkla izliyorum. Alt mekanda  özgür düşüncelerin hobilerin fobilerin fırtınaları esiyor. Ama bu fırtına bana ilham vermekle kalmayıp, bugüne değin yaşadığım tüm dertlerimden çekip alıyor. Yani yerimden ve sizlerle olmaktan çok mutluyum.

<HERKESE NASİP OLMAYAN, ÖNCE DEĞERLİ OLMA ŞARTI GEREKTİREN<TEVAZU ERDEMİ>...

En saygı değer erdemlerin arasındadır. Hoşgörü, anlayış, affetmek, değer vermek vs. gibi uzar gider. Uyku Apnesi bedenimi toprağa ve ruhumu dünyayı belki izler, belki ona kör eder veya izleyemez hale teslim etmeden evvel, yaşamın hakikaten bende kıymete bindiği ve her anını değerlendirme telaşında olduğum bu günlerde, Milas’ın Boğaziçi köyüne yakın, imkanları yeterli olan bu sitede, şu an güneşin doğması eşliğinde niyetlenip söz verdiğim yazıyı daha fazla ağdalandırmadan asıl amacına çekmek istiyorum. Ve başlığının altını doldurmayı... Aynı anlarda böyle yerlerde vakit geçirmeyi Allah’ın tüm kullarına nasip etmesini diliyorum. Buraya kendimi, manevi yüklerimi, ülkemin dertlerini de getirdim. Buraya şehit annelerinin hüzünlerini ve kendi vefat etmiş oğullarımın üzüntülerine arkadaş olarak  getirdim. Burada bunlar yüzünden etrafıma bakmaktan, neşelenmekten ar duyuyorum. Benim onurumun zedelenmemesi için hayatıma bir yön verme zorunluluğum, sonuç alabilmem için maalesef üstümde kalan ihalesi ve tüm yüklerimle geldim.Tüm bu etkilerden dolayı çok da keyiflenemiyorum.

Şu an şehir yaşamının telaşından uzak, bize gerçek dost doğa ile iç içeyken kendi iç sesimi net duyabildiğim ve aynen  aktarabileceğim bu yer için <acı günlerimin, çektiklerimin  hediyesi>dir herhalde diyorum. Yan odadan gelen horlama sesi beni hiç rahatsız etmediği gibi, onu da bir nimet sayıyorum. Her tersliğimi kabullenen bu insanın istemsiz gürültüsü çalışırken bir çıt sesine tahammülü olmayan kulaklarıma güvenin sesi olarak yansıyor...

Defterime emanet ettiğim, duruşun ile ilgili <Bana Bir Sayfa Yazdırır> notlarımı buraya geçme zamanı... Kuş bakışı  seyrediyorum dünyayı demiştim. Konuşlandığım; dünyevi hallerden zaman zaman  kaçıp sığındığım bu yer, mecazi de olsa güneşe yakın ve yakıcı. Ama bu yakıcılık üzüntülerim, anlayıp istemeden kabul etmek zorunda kaldıklarım, hissettiklerim ve yaşadıklarım kadar asla değil. Aşağısı kadar korkutmuyor beni. Gönüllü bir yükseliş, aşağıdan vazgeçiş bir anlamda. Hayatım boyunca "Boş ver, aman sen de..." diyenlerden olmadığım için, her insanı, her olayı bir konuda <tez hazırlarmışcasına> değerlendirmeye almak, <İnsan Sevgisi>nin ta kendisi değil midir? Beni tanıdıklarını sananlar <Ece asosyaldir> diye yaftalarlar...Bu herkesin değerini teslim edemem korkusuyla olan bir kaçıştır, ama bunu anlayamazlar.

Fedakarlıkta tavandan indiremediğim yapım, acıma duygum, empatim, sempatim belli bir zaman sonra beni ve karşımdakileri  hep yordu. Hepsini yorduğuna göre bu ardı arkası gelmeyen duygularımın aktivitesini dengeleyici bir yapıya sahip olmadığım çıkıyordu ortaya. Fakat aynı zamanda kırılgan olan yapım nedeniyle hüsranlarda boğdum kendimi hep. Şimdi öyle  değilim. Yapmamaya çalışıyor, duygularımı  törpülüyor, yaşama ayak uydurabilmem adına bunun gerekli olduğunu  anlıyorum.Hatta aldığım sonuçlar beni teselli eder nitelikte. Aslında o coşku dolu günlerimde değiştirilmesine izin vermediğim doğallıkla sergilediğim bu hallerimden rahatsız olmak yerine, hiç birisi diyebileceğim kadar çoğunluğu bu aşırılıklarımı kesecek yolu önlerinde olmasına rağmen ne görmek ve ne o yola girmek istediler... Onlara kırgınım, zira kolayı seçtiler. Cevherlerimi, ondan aldığım toprak için saklama düşüncesinin arifesinde gördüğüm etkilendiğim  son insan manzarası sen oldun oğlum.

Dizlerinin üstüne oturup, toprağa kendini <büyük bir ihtimalle güvenilir olduğunu bildiğin, bize dost ve ondan halk olduğumuzun güvencesiyle> teslim edip, ellerini dizlerinin üzerinde adeta secdeden bir evvelki duruş saygısıyla bırakıp, yaradılan her şeyi egonun üstünde tuttuğun izlenimi veren bakışların. Belki öylesine çektirdiğin bir fotoğraf olmaktan çoktan çıkıp görmek isteyen göze ilham kaynağı olacak kadar anlamlı. Bana aksini söylesen bile, ben yine de bu bakış açımı değiştirmem.Teslimiyette olduğun görüntüsü veren sendeki, bu resimde yaşınla mütenasip olması biraz zor istisna olduğu hakkını vermemiz gereken <masum, temiz ve arı >bakıştı. Güvenilir bir bakışa ihtiyaç duyan gözlerim, derindeki insani mesajları bulmak adına çalışmak için söz verdiler yüreğimin güven kaybına uğramış yerlerine. Zira <İnsan> olabilmenin bir çok şartı vardır. Bu yüzden de çok yalnızım. Yanlızlığım ise ayrıcalığım.

İşte bu bakışın içinden hayata yeniden ve başka bir boyuttan uyanmayı denedim. Bakışlarında hoşgörü tavsiyesi, ılımlı düşünce önerisi sezdim. Görmemizin mucize olduğunu elbette biliyoruz. Bir de baktığımız yer ve bakış  açılarımız var. Etrafımıza, vatanımıza ve dünyaya olmak üzere. Değer önceliklerimiz, öğrenme isteğimiz bir de kendi yorumumuzdan  sonra son halini alan ilgilenmeye değer bulduklarımız. Bakış açılarımızın netleşmesinde, önce gördüğümüz şeyleri tüm etkileşimlerden uzak olarak saf bir değerlendirme sürecine sokarız. Bize ne ifade ettiğini tam anlamak için bilgi desteği, aklımızın donanımına göre onayı ve bir de jürimizin denetiminden geçip sonra netleştirmeye yakın hale gelmesi gerekir. Ardından her gün gözümüzü açtığımız dünyanın bir gün evvelinde bıraktığımız ezber niteliğindekilerini ihtiyaç halinde onlardan destek alacak şekilde depomuza atarız.

Güne kendimizi güncelleyerek başlamak şart olmuştur. Dünya ve insanlar son hallerini alma yolunda bizi doğru ya da yanlış diye düşündüren ama net olan şudur: Anlaşılmaz bir hızla koşarken sonlarına, elimizde kalanların ise hep yararlı ve uygulamada kolaylık sağlayan edinimler olması tercih edilen hatta şart olandır. Bu ortamda hayatın bana biçtiği süre kadar izleyeniniz, destekçiniz ve hep yanınızda olmayı diliyorum. 
  

Ece Evren 06.11.2015


Yorumlar

BLOGGER: 24
Loading...
Ad

. Şiirlerim "Satır Arası" # MİM 3 23.nisan çocuk bayramı Acı acılar acıları adalet ağır kayıplar ağlamak ağlıyor aile aklanmak Aklımda Deli Sorular / MİM 2 aklın sükutu akraba akşam aldanışlar aldanma aldanmak alışkanlıklar Allah Allah'ı hissetmek Allah'ın yüceliği an analar Ankara'da patlama anlamak anlaşılmak anlaşılmamak anlaşmak anlayamamak anlayış anmak anne annelergünü arama arayış Armağan Artık Anla askerlik Aslında Erenler aşk aşk acısı aşk çıkmazı aşk romanı aşkın gücü aşkın muhasebesi aşkın ölümü Ata'mızın vefatı Atatürk Atatürk' atlatılamayan travmalar avuntu ay ayak uydurulamayan dünya aymazlık ayrılık ayrılıklar azrail bahaneler barışmak baş eğmek başlar sağolsun bayrak bayram Bazıları beklemek beklentiler belirsizlik bembeyaz Ben ben kimim bilimsel veriler.Arthur Schopenhauer bilinmeyenler bir dost bir engelli bir garip dönem bir rüya ki bir umut Biraz Huzur birlik olamamak bitiş bitmiyor biz olamamak blog blog tanıtım Blog.Yazılarım blogger blogger dayanışması bloggerlar bloggerlar kaynaşıyor bloggerler bloglar bloglar arası dayanışma bloglar arası iletişim Bloglar arası röportaj Boğan Günahlar bombalar boşa giden yıllar boşa gidenler boşanma boşluk boşluk üzerine Bukalemun tabiatlı adam bulmaca bulutlar büyü can kırıkları canverenler cehennem Cehennem de Almaz cennet cevaplar ceza Cumhuriyet çabalar çanlar çaresizlik çelişki çelişkilerim çıkmazlar çocuk çocuklar çocukluğum çocukluk Dağınık Anne şiiri Dayanamıyorum dayanışma dayanma gücü Deeptone kitabı değer ölçüsü değeri değersiz hissetmeler değirme değişiklikler delice sevmelerim demokrasi depresyon derin kaygı destekler devrimleri dibe vuruş dikkatli dilsizlik dinginlik dini bayramlar direniş diyalog diyaloglar Doğallık doğduğumyer doğru muallakta doğum doğum yerim doğuşum dolunay dostluk Dönüş döşemeler dul duyarlılık duyarsızlık duygular duygularım Duyurular dünya Dünya Emekçi Kadınlar Günü dünya kadınlar günü dünyada kötülük dünyadan soğuma dünyadan uzaklaşmak dünyanın gidişatı Dünyanın Hakkını Vermeyeni Dünyanın Kiracıları düşüncelerim düşünmek düzene uymama ebcet hesabı ece ece evren ecel edebiyatta atışma tarzı ego egoizm eğitim eğitim neferleri eleştiri elveda emeklerim emin olmak en büyük şans En Yaralıyım endişe engeller engelli engellilerin sorunları erdem Erozyon etkiler etkinlik Etkinlik yazım etkinlikler evlilik evren ezanvakti fazla önemsemek fırsatlar fırtına sonrası fidan fikir ayrılık nedenleri gaflet uykusu garip gece gecikme geç kalmış bir aşk geçen sene Geçen Sene Bu Zamanlar geçici geçinme geçişler geçmiş gelecek gerçek gerçek alem gerçekler gerginlik gidişat gittikçe zorlaşan durumlar gizem görmezden gelme görüşü netleştirememek Gözünüzü ve Elinizi Emeklerden Çekin! gözyaşları gözyaşları.Şiirlerim gözyaşlarım.Yazılarım gurur güçler gülerken gülmek GÜLÜMSEYEN BİR ÇOCUK İÇİN : KİMSESİZ BIRAKMAYIN gün batımı gün dönümü günü güvensizlik güzel el hainler hak hakaretler Hakkımda Yazım haklar hakları haklarımız haksızlıklar hangisi yanlış hapsolmak haram harcanmak hasret hasreti hasta Hasta Bakmak Nasıl Olmalı? hatır hatırlamamak havalimanı Hayal hayal bitimi hayal kırıklığı hayal kırıklıkları Hayalden Öte Hayaller hayallerim hayallerin hayalleriniz hayat hayat arabası hayat devam etmeli hayat oyunu hayatın sürprizleri hayattan kaçış hayır diyebilmek hayır işlemek hayırlı olmak Hayırlı Olsun hayvan hayvan sevmeyen insanlar hayvanlar hazmedememek hediye çekilişi her bölüm bir kesit her şeye ayak uydurma hesap hesap dökümü hesaplar hırs hırsızlık hırslar Hikayelerim Hikayelerim. hikmetleri hilal hissettirdikleri huriler huylar hürriyet hüsran hüzün ışıklar içgörü içimin fırtınaları içine kaçmak içtenlik idealleri ihanet ihanet. Şiirlerim ikazlar ilahi ilişki ilişki çıkmazı ilk karın mutluluğu iman inanamak inanç inkar insan İnsan insan hakları insanlar insanlık insanlık ne halde internet intikam islamiyet İslamiyet İstanbul isteksiz yolculuk isyan izbeler kabus kaçış yok kadercilik Kaderin İzni kadınhakları kadınlar kadınlara haksızlıklar kalem kalıntı kalleşlik kalp kan kanatlarında ruhum kanser gibi illet kaos kaoslarım Kara Pazarlar Kara Pazarlardan karakter kararlılık kararsızlıklar kardeş kaybı karmançormanlık karmaşık duygular kasaba katıkalpler katliam katliamlar kavuşma kaygı kayıp kayıp günler kayıplar kayıtsızlık kaynaşma keramet kırgınlık kırgınlıklar kırıcı olmak kırmızı kısmet kıyamet kibir kimliğim kimliklerimiz kişilik bozukluğu kişisel blog kişisel idare kitap yorumu kitaplar kollarım kopya yazılar korku korkular koşturmalar kötü emeller kötü ortam kötü yorum kötüler kurall Kuran-ı Kerim'i anlayabilmek kurban kurtulma isteği kuruluşlar kuşkularım kutlama kutlamalar Kutsa küfürler kültür başkenti Madem ki Maden mahşer maneviyat martı masallar mavinin büyüsü Meçhule Uyandık Yine med cezir melek merhaba mevsimler milli bayramlar mim Mim Etkinliği mim gibi bir güzellik mim soruları cevaplar mimlemek mimlendim mimlenmek misafir yazar mucize mucizeler mutluluk mutsuz günler mutsuzluk müşterek mütevazı olmak nasip nefis ziyanları Nefisler nefret nereye gidiyoruz nida nikah nimetler okul okumak olanlar olanlara anlam verememek olaylar on kasım onur oyuncular öğrenim. Yazılarım öğretmenler ölüm ölümler ömürler öze saygı özlem özlemek paradoks paylaşımlar paylaşmak pazarlar pişmanlık piyonlar polisler profil karmaşası profiller Puslu Dünya Reklamlardaki Gibi Olmayan Şeyler renkler riya riyakar insan roman Romanımı kaybettim hükümsüzdür ruh ruhun zedelenmesi rüya Sade ve Derin saf düşünceler sahipsiz aşk samsun sanallık sandalyeler sanık sapan Satır Arası satışlar. küçük görme satranç seçenekler sela sempati sen senarist senden bir daha sendrom sensizlik serçe sessizliğin dinginliği Sessizlik sevgi sevgili sevgisizlik sevilmek sevmek sevmekle sevilmenin farkı sevmenin ızdırabı sığınmak sıradanlık sırlar siber alem siber âlem siberalem simitçi sinir sis siz Sizce Mutluluk Nedir? son sona yaklaşma sonsuzluk sonu merak sonuç sonuçsuz sevmeler sorular sorunlar Sosyal Medya Kafe-Yaşam Bloğu: Blogger Hazır Tema(Şablon) Düzenleme Resimli Anlat... sosyal olmak sömürü söz hakkı Sözler Tükendi Stephan stres sur Suratlar susmalı sükut-u hayaller şairler. Şans Mimi şansızlık şarkı şehitler şehitler var yine şehitlerimiz şehr-iaşk şeker bayramı Şekilden Şekle şeytan şiddet şiir oku şiirler Şiirlerim Şiirlerim. Şikayetname Şükret şükretmek şüphe götürmez gerçekler talan tanımak tarih boyunca değişen isimleri taşlar tat tavizsizlik tecavüzler teknoloji telafi tepkiler terör terör belası terör laneti tıkandık toplum toprağım tufanın talanı tutsak avazlar tutunacak dal tükeniş tükenmek tüketmek uçak uçmak umarsızlık umut umutlar umutsuzluk uzaklar uzanmak üstü çizilmiş yazılar üzüntü vahim olaylar Varlıklar vatanım vazgeçememek veda vefa vefasızlık vermeler vertigo belirtileri vurgun Vücutlar yaftalanmak yakamoz yakınlar yalan Yalnız İnsanlar yalnız kadın yalnızlık yanılma yanlış kullanımlar yanlış seçim yanlızlığın sükuneti yapaylık Yaradan yaradılışımız yaradılışın sırrı yaralanmak Yaratan Yaratılış Sırrı yardım isteği yargı yarım yarınlar yaşam Yaşam Denen Mucize yaşam hakkı yaşamak yaşanan zorluklar yaşla gelen acılar. Yazılarım. Yayınevi Sorunsalı yayınlanmış yazar Yazılarım Yazılarım. Yeni bir yıl yeni umutlar yeni yıl yeni yil yeniyıl yeter yetimler yıkılan umutlar yıkılmak yıkılmış hayaller yıkıntılar yıldızlar yine kurbanlar yine terör yirmi iki blogger yitirilenler yitirme yoğun duygular yoketmek Yokluğumda Sen yol bulamamak yollar yoruma tepki yüreğim yürek zaman Zaman Durdu Bak Yine Zaman Şahidimdir zamanın kaydı zamanlar zindan zor insanlar zorbalık zorluklar zulüm
false
ltr
item
Ece Evren'in Kişisel Bloğu: Son Duruş Tabiiyeti- Tevazu Erdemi
Son Duruş Tabiiyeti- Tevazu Erdemi
Tevazu Erdemi Ece Evren yazısı
https://2.bp.blogspot.com/-zdIh2N_MRks/V_F23B3jHUI/AAAAAAAAHw0/Gh8Zuq0uhHwlbUxWqqPhrEVlr0Vwlt_GQCLcB/s1600/images%2B%252826%2529.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-zdIh2N_MRks/V_F23B3jHUI/AAAAAAAAHw0/Gh8Zuq0uhHwlbUxWqqPhrEVlr0Vwlt_GQCLcB/s72-c/images%2B%252826%2529.jpg
Ece Evren'in Kişisel Bloğu
http://www.eceevren.com/2016/01/son-durus-tabiiyeti-tevazu-erdemi.html
http://www.eceevren.com/
http://www.eceevren.com/
http://www.eceevren.com/2016/01/son-durus-tabiiyeti-tevazu-erdemi.html
true
2595208849766120292
UTF-8
Yayın bulunamadı Tümünü Gör Devamını Oku Cevapla İptal Sil By Ana Sayfa Sayfalar Gönderiler Tümünü Gör Benzer Yayınlar Etiket Arşiv SEARCH Tüm Yayınlar Eşleşen arama bulmadı Back Home Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cts January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec Az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 Saat önce $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan fazla Takipçiler Takip et THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy