MİM #6 Çocukluğumda Etkilendiğim Hikayeler Ve Masallar...

Bir Mim Etkinliği


Mim ÇOCUKKEN HATIRLADIĞIM HİKAYE VE MASALLAR
Çocukluk
                            

Çocukluğum haydi gel buraya, sana ihtiyacım var.

Gel çocukluğum!... Saklandığın yerden lütfen çık. Sana her zamankinden daha çok ihtiyacım var. Sen, ev ortamı genelde kaos ve şiddet dolu  olsa da mutlaka kaçamak bir şeyler yaşamışsındır. Sakın kandırma beni. Bilirsin anlarım. Şimdi, hani küçük kız kardeşinle o müstakil evin(baban kimseyi rahatsız etmeyin diye hep sizi öyle evlerde oturturdu ya...)bahçesinde oynarken, altı çocuk, bir kocanın yükünü zor taşıyan anneniz sizlerin boyunuza posunuza bakmadan üst kattan  "Hadi Hacer, Yüksel tatlı kızlarım, çamaşırları şöyle düşürmeden toplayın getirin"... dediğini mutlaka hatırlarsın. Hemen söz dinlermişcesine çamaşır sepetini  alıp koşmuştunuz. Evvelsi geceden şeytan kafanıza  girmişti zaten, işbirliğiyle hareket edip  minik kedi yavrusunu çamaşırların arasına sokup önce yatak odanıza bırakıp annenize çamaşırları teslim ettiniz...Çamaşırlara büyük ihtimalle pireler karışmıştı. Bilmezdiniz ki, pire nedir onu bile. Gece o kediyle uyumak güzeldi de sabahları bedeller ödenirdi. Olsun çok güzeldi. Sonra o kediciklerden biri öldü, bakamamıştık galiba. Siz mikroba da aldırış etmezdiniz. Ona küçük bir mezar kazdınız, gözyaşlarınız sel olmuştu o gün. Her çocuk kadar masumdunuz. Bir iki gün sürdü yasınız. Yine neşelenecek bir şeyler bulurdunuz. Bezden bebek yapmıştı anneniz size, ikinizinki de aynı olmalıydı. Zira kıskanırdınız.

O günlerden birinde bir misafir geleceğini duydunuz. Aman ne sevinmiştiniz. Annenizin kabul günleri dışında, bir de iltimaslı ablanızın arkadaşı haricinde, misafir giremezdi evinize. Çok mutlu oldunuz, annenizi soru yağmuruna tuttunuz. Öğrendiniz ki, annenizin kız kardeşi gelecekmiş. Ne kadar sevindiniz.Hatırladın mı?

Nihayet beklenen misafir gelmişti. Hoşgeldin seramonisinden sonra, yemekler yendi, sohbetler edildi ve bir boşluktan yararlanıp ona, odanızda yatsın diye tüm şirinliklerinizi sergilediniz, muvaffak da oldunuz. Çok mutluydunuz. Evinizde erken yatılır ve sesler mutlak  kesilirdi. Misafir teyze Çorlu'dan gelmişti. Çiçekli pijamasıyla gelip yanınıza uzandı. İkinizi de öpüp kokladı. Çok ama çok mutluydunuz."Bize masal anlatır mısın teyzeciğim?" diye fısıltıyla sordunuz.Tabii kızlarım dedi ve anlatmaya başladı.

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, bir zamanlar uzaklarda bir yerlerde Köse diye bir çocuk yaşarmış. (Dikkat kesilmiş can kulağıyla dinliyordunuz.) Bu Köse'nin okuldan kendisi gibi biraz yaramaz, uçarı arkadaşları varmış. Zaman zaman okuldan kaçar, okulun arka taraflarındaki ormana gidip top, ya da saklambaç çeşitli oyunlar oynarlarmış. Biz:Eeee...İşte zaman zaman dalıp vaktin nasıl geçtiğini anlamazlar, birinin aklına gelip de "Ayyy arkadaşlar koşun okula, farketmişlerdir yokluğumuzu 'deyince son hızla koşarlarmış okullarına. Ne öğretmenlerin, ne de şikayet ettikleri ailelerinin sözleri geçmezmiş bu oyun düşkünü çocuklara. Bir zaman geçmiş, yine bir gün okul çıkışı yarın sabah ormanın önünde buluşmak için sözleşmişler, heyecandan sabahı zor etmişler.

'Hacer, Yüksel...uyudunuz mu yoksa? "Hayııır... uyurmuyuz hiç..hadi teyzee..."

Sabah olmuş nihayet bir solukta sözleştikleri yere gelmişler. Bu defa altısı da annelerinden ayrı ayrı yiyecek bir şeyler istemişler. Su da almışlar bir testi .Değmeyin keyiflerine. Başlamışlar oynamaya, top, çelik-çomak, o devirde hangi oyunlar oynanıyorsa artık, deliler gibi oynuyorlarmış... Arkadaşlardan biri"Ormanı keşfe çıkalım mı?" demiş.Çoçuk aklı işte, hepsi koşmaya başlamışlar, birbirlerinden ayrılmamaya özen gösteriyorlarmış. Lakin karanlık çökmeye başlamış ve kurtların ulumaları da eşlik edince tir tir titremeye başlamışlar. Ama hala yürüyor ve bir yerlerde bir kulübe olması gerekiyormuşcasına  hayal kuruyorlarmış.

Mim Çocukluktaki masallar
Orman

Karanlık tamamen çökünce gölgeler iyiden iyiye korkunç bir  gösteriye başlamış. Rüzgar eksik olur mu, o da ıslık çalmaya ve çocukların dermanları iyice tükenmiş. Tam o sırada sürekli etrafı gözleyen uyanık Köse"Arkadaşlar bakın bir kulübe..." diye olanca sesiyle bağırmış. Hepsi oraya koşmuşlar. Kapıya geldiklerinde çalmak için yine Köse'nin cesaretine ihtiyaç duyulmuş.-TAK TAK TAK..."Kim ooo?"diyen kalınca bir kadın sesi. Sevinmiş Köse..."Kadınlar insaflıdır arkadaşlar, galiba kurtulduk.." demiş.
"Biziz teyze, ormanda kaybolduk da, bir gece misafir eder misiniz, çok korktuk..."Ohhhh "demiş cadı. Avlanmadan geldi yiyecekler..." diye haince düşünüp ama  güzel bir bakış oturtup yüzüne  açmış kapıyı."Gelin çocuklar, vah vah neden kayboldunuz ki?" Şöyledir, böyledir, konuşmaları heyecandan birbirine karışarak başlarına geleni anlatmış Köse ve arkadaşları. "Tamam , sakin olun, size biraz yiyecek, su vereyim, gösterdiğim odalarda yatarsınız sonra..." Biraz sert söylediği için çocuklar yumuşak ve uysalca "Peki teyze "demişler.

Aynen çocukları ikişer kişilik gruplara ayırıp, üç odaya yerleştirmiş. Köse ve Hasan, Ahmet ve Emin, Salih ve İdris."Sesiniz çıkmayacak derhal uyuyun bu sizin kurtulmanız demektir." diye sert bir söylemden sonra kapıları dışardan kilitleyip, evin içinde uzunca aralıktan geçip, kocaman bir kazanın yanına gelmiş. Altına özenle odunları yerleştirmiş, kazanı da vakit kaybetmemek için ocakta ısıttığı suyla doldurmuş. Bir yandan da çocuklar yorgunluktan belki uyumuşlardır bile diye düşünüyormuş. Kaynayan su fokurdamaya yüz tutunca tuz eklemiş suya. Evin bacasından kesif bir duman, rüzgarın gücüyle dönüp çocukların odalarının penceresinden içeri süzülmeye başlamış. Köse hem zeki, hem uyanık çocuk, endişe düşmüş içine...

Cadı çocukların odalarının önüne gelmiş. Duyabilecekleri bir sesle:
_Kim uyuuuur, kim uyumaz? diye sormuş. Cevap Köse'den gelmiş.
_Köse uyumaz!
_ Neden uyumazsın bre Köse?
_ Annem bana geceleri süt içirirdi, bir türlü uyuyamıyorum... demiş. Hay ceza çocuk diye sessizce söylenmiş. Sonra da
_ Tamam getiriyorum, ama söz uyuyacaksın sütünü içince değil mi?
_ Evet...demiş Köse.
Süt gelmiş, Köse içmiş, vakit geçmiş, cadı gelip yine aynı soruyu sormuş.
_Köse uyumaz...
_Niye uyumazsın bre Köse?
_Annem bana, annem bana...dedikçe cadının tahammülü tükenmeye başlamış.

Bu arada köyde akşam çöker çökmez yoğun bir telaşla birlikte, çocukları arama çalışması harıl harıl sürüyormuş. Ormanı çok iyi bilen Yusuf amca ve diğerleri ellerinde fenerlerle ormanın içine çoktan varmışlar. Yusuf amca birdenbire bir zamanlar çocukları kaçırıp, onları yiyen bir cadıyı hatırlamış "Hemen!" der, "Şu yana doğru gelin..." Ve bir kulübe vardır dediği yerde, bacasından yoğun dumanlar çıkıyordur. "Eyvah!" der, biriniz bacaya çıksın, oradan da içeri girmeye çalışsın." En genç ve kuvvetli olan bir anda elinde urganıyla bacadadır işte. Duman zaman zaman azaldığında aşağıyı görebiliyordu. Diğerleri cam ve pencerelerin önünü tutmuşlardı. Geçit yoktu cadıya.
Mim Çocuklukta anlatılan masallar
Masal cadısı

Nihayet cadı elinde kocaman kaşığıyla kazanın başında dikilmişti "Birazdan, birazdan" diye söyleniyordu. Bacaya ipi iyice bağlayan genç, onu kalın bir bezle tutarak  aşağı süzülüverdi, tam da cadının üstüne düştü ve hızla onu kazana ittirdi. Dehşet bir andı(Kardeşimle çok korktuğumuz kesindi, zira ben hala korkağım.) Cadının çığlıklarından uyanan çocuklar, kapıya koştuklarında karşılarında babaları duruyordu. Ağlamalarının arasına söz vermeler ve pişmanlık nidaları karışıyordu. Mutlu bir şekilde evlerine döndüler.Ormanda kanun diye bir şey olmadığı için cadı senelerdir çocuk avındaydı. Ama artık tehlike geçmişti.

Bu masaldan sonra, bir tane daha dinleyesim gelmedi. Zira teyze o gece susmak bilmedi. Annemin odasına kaçıp yalvarmıştım beraber uyuyalım diye. Anneydi. Aldı beni hemen koynuna. Yüksel değişik bir kızdı. Odadan çıkarken ben "Haydi teyze anlat, anlat!" diyen sesini duyuyordum. Diğer masalın adı Tarambaba idi. Hiç işim olmazdı.

Hepinize masal tadında günler ve  çocukluğunuzun sizi hiç terketmemesini dilerim.

Sevgili Didemika ve sevgili Aytül Orçun, geciktim, affedin sevgiler ikinize de kızlarım.


Ece Evren    03.07.2016


Yorumlar

BLOGGER: 19
Loading...
Ad

. Şiirlerim "Satır Arası" # MİM 3 23.nisan çocuk bayramı Acı acılar acıları adalet ağır kayıplar ağlamak ağlıyor ahlak çöküntüsü aile aklanmak Aklımda Deli Sorular / MİM 2 aklın sükutu akraba akşam aldanışlar aldanma aldanmak alışkanlıklar Allah Allah'ı hissetmek Allah'ın yüceliği an analar Ankara'da patlama anlamak anlaşılmak anlaşılmamak anlaşmak anlayamamak anlayış anmak anne Anneler En Kıymetlilerimizdir anneler günü arama arayış Armağan Arthur Schopenhauer Artık Anla askerlik Aslında Erenler aşk aşk acısı aşk çıkmazı aşk romanı aşkın gücü aşkın muhasebesi aşkın ölümü Ata'mızın vefatı Atatürk Atatürk' atlatılamayan travmalar avuntu ay ayak uydurulamayan dünya aymazlık ayrılık ayrılıklar azrail bahaneler barışmak baş eğmek başlar sağolsun bayrak bayram Bazıları beklemek beklentiler belirsizlik bembeyaz Ben ben kimim Bırakın Güven İçinde Yaşayalım bilinmeyenler bir dost bir engelli bir garip dönem bir rüya ki bir umut Biraz Huzur birlik olamamak bitiş bitmiyor biz olamamak blog blog tanıtım Blog Yaşam Blog.Yazılarım blogger blogger dayanışması bloggerlar bloggerlar kaynaşıyor bloggerler bloglar bloglar arası dayanışma Bloglar Arası Dayanışma ve Tanıdığım Bloggerlar bloglar arası iletişim Bloglar arası röportaj Boğan Günahlar bombalar boşa giden yıllar boşa gidenler boşanma boşluk boşluk üzerine Bukalemun tabiatlı adam bulmaca bulutlar büyü can kırıkları canverenler cehennem Cehennem de Almaz cennet cevaplar ceza Cumhuriyet çabalar çanlar çaresizlik çelişki çelişkilerim çıkmazlar çocuk çocuklar çocuklar için çocukluğum çocukluk Dağınık Anne şiiri Dayanamıyorum dayanışma dayanma gücü Deeptone kitabı değer ölçüsü değersiz hissetmeler değirme değişiklikler delice sevmelerim demokrasi depresyon derin kaygı destekler devrimleri dibe vuruş dikkatli dilsizlik dinginlik dini bayramlar dini günler direniş diyalog diyaloglar Doğallık doğduğumyer doğru muallakta doğum doğum yerim doğuşum dolunay dostluk Dönüş döşemeler dul duyarlılık duyarsızlık duygular duygularım Duyurular dünya Dünya Emekçi Kadınlar Günü dünya için dünya kadınlar günü dünyada kötülük dünyadan soğuma dünyanın gidişatı Dünyanın Hakkını Vermeyeni Dünyanın Kiracıları düşüncelerim düşünmek düzene uymama ebcet hesabı ece ece evren ecel edebiyatta atışma tarzı ego egoizm eğitim eğitim neferleri eleştiri elveda emeklerim emin olmak en büyük şans En Yaralıyım endişe engeller engelli engellilerin sorunları erdem Erozyon etkiler etkinlik Etkinlik yazım etkinlikler evlilik evren ezanvakti Ezberler Yetmiyor fazla önemsemek Fırat'ın Engeli fırsatlar fırtına sonrası fidan fikir ayrılık nedenleri gaflet uykusu garip gece gecikme geç kalmış bir aşk geçen sene Geçen Sene Bu Zamanlar geçici geçinme geçişler geçmiş gelecek gerçek gerçek alem gerçekler gerginlik gidişat gittikçe zorlaşan durumlar gizem görmezden gelme görüşü netleştirememek Gözünüzü ve Elinizi Emeklerden Çekin! gözyaşları gözyaşları.Şiirlerim Gözyaşlarım Lav gözyaşlarım.Yazılarım gurur güçler gülerken gülmek GÜLÜMSEYEN BİR ÇOCUK İÇİN : KİMSESİZ BIRAKMAYIN gün batımı gün dönümü günü güvensizlik güzel el hainler hak hakaretler Hakkımda Yazım haklar hakları haklarımız Haklı Çıkma Sanatı haksızlıklar hangisi yanlış hapsolmak haram harcanmak hasret hasreti hasta Hasta Bakmak Nasıl Olmalı? hatır hatırlamamak havalimanı Hayal hayal bitimi hayal kırıklığı hayal kırıklıkları Hayalden Öte Hayaller hayallerim hayallerin hayalleriniz hayat hayat arabası hayat devam etmeli hayat oyunu hayatın sürprizleri hayattan kaçış haydi geleceğinizi kurtarın hayır diyebilmek hayır işlemek hayırlı olmak Hayırlı Olsun hayvan hayvan sevmeyen insanlar hayvanlar hazmedememek hediye çekilişi her bölüm bir kesit Her Şey Anlamsız Artık her şeye ayak uydurma hesap hesap dökümü hesaplar hırs hırsızlık hırslar Hikayelerim Hikayelerim. hikmetleri hilal hissettirdikleri huriler huylar hürriyet hüsran hüzün ışıklar içgörü içimin fırtınaları içine kaçmak içtenlik idealleri ihanet ihanet. Şiirlerim ikazlar ilahi ilişki ilişki çıkmazı ilişkiler ilk karın mutluluğu iman inanamak inanç inkar insan İnsan insan hakları insanlar insanlık insanlık ne halde internet intikam islamiyet İslamiyet İstanbul isteksiz yolculuk isyan izbeler İzmir'in Dağlarında Çiçekler Hep Açsın kabus kaçış yok kadercilik Kaderin İzni kadınhakları kadınlar kadınlara haksızlıklar kalem kalıntı kalleşlik kalp kan kanser gibi illet kaos kaoslarım Kara Pazarlar Kara Pazarlardan karakter karar kararlılık kararsızlıklar kardeş kaybı karmançormanlık karmaşık duygular kasaba katıkalpler katliam katliamlar kavuşma kaygı kayıp kayıp günler kayıplar kayıtsızlık kaynaşma keramet kırgınlık kırgınlıklar kırıcı olmak kırmızı kısmet kıyamet kibir kimliğim kimliklerimiz kişilik bozukluğu kişisel blog kişisel idare kitap yorumu kitaplar kollarım kopya yazılar korku korkular koşturmalar kötü emeller kötü ortam kötü yorum kötüler kurall Kuran-ı Kerim'i anlayabilmek kurban kurtulma isteği kuruluşlar kuşkularım kutlama kutlamalar Kutsa küfürler kültür başkenti Madem ki Maden mahşer maneviyat Martının Özgürlüğünde masallar mavinin büyüsü Meçhule Uyandık Yine med cezir melek merhaba mevsimler milli bayramlar mim Mim Etkinliği mim gibi bir güzellik mim soruları cevaplar mimlemek mimlendim mimlenmek Miraç Kandiliniz Kutlu Olsun misafir yazar mucize mucizeler mutluluk mutsuz günler mutsuzluk müşterek mütevazı olmak nasip Neden şaşkınız böyle nefis ziyanları Nefisler nefret nereye gidiyoruz nida nikah nimetler okul okumak olanlar olanlara anlam verememek olaylar on kasım onur oyuncular öğrenim. Yazılarım öğretmenler ölüm ölümler ömürler öze saygı özlem özlemek paradoks paylaşımlar paylaşmak pazarlar pişmanlık piyonlar polisler profil karmaşası profiller Puslu Dünya Referandum Reklamlardaki Gibi Olmayan Şeyler renkler riya riyakar insan roman Romanımı kaybettim hükümsüzdür ruh ruhum Ruhum Yanardağ ruhun zedelenmesi rüya Sade ve Derin saf düşünceler sahipsiz aşk samsun sanallık sandalyeler sanık sapan Satır Arası satışlar. küçük görme satranç seçenekler sela sempati sen senarist senden bir daha sendrom sensizlik serçe sessizliğin dinginliği Sessizlik sevgi sevgili Sevgimi Geri Ver sevgisizlik sevilmek sevmek sevmekle sevilmenin farkı sevmenin ızdırabı sığınmak sıkıntılar sıradanlık sırlar siber alem siber âlem siberalem simitçi sinir sis Sivas siz Sizce Mutluluk Nedir? son sona yaklaşma sonsuzluk sonu merak sonuç sonuçsuz sevmeler sonumuza ağlamak sorular sorunlar sosyal olmak sömürü söz hakkı Sözler Tükendi Stephan stres sur Suratlar susmalı sükut-u hayaller şairler. Şans Mimi şansızlık şarkı şehitler şehitler var yine şehitlerimiz şehr-iaşk şeker bayramı Şekilden Şekle şeytan şiddet şiir oku şiirler Şiirlerim Şiirlerim. Şikayetname Şükret şükretmek şüphe götürmez gerçekler talan tanımak tarih boyunca değişen isimleri taşlar tat tavizsizlik tecavüzler teknoloji telafi Temizlik İmandan Gelir tepkiler terör Terör Kayseri'nin Ciğerini Dağladı terör belası terör laneti tıkandık toplum toprağım tufanın talanı tutsak avazlar tutunacak dal tükeniş tükenmek tüketmek uçak uçmak Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı umarsızlık umut umutlar umutsuzluk Uyu Bebeğim uzaklar uzanmak üstü çizilmiş yazılar üzgünüm üzüntü vahim olaylar Varlıklar vatan vatanım vatanımda neler oluyor vazgeçememek veda vefa vefasızlık vermeler vertigo belirtileri vurgun Vücutlar WattPad WordPress yaftalanmak Yakamozun Büyüsü...dolunay yakınlar yalan Yalnız İnsanlar yalnız kadın yalnızlık yanılma yanlış kullanımlar yanlış seçim yanlızlığın sükuneti yapaylık Yaradan yaradılışımız yaradılışın sırrı yaralanmak Yaratan Yaratılış Sırrı yardım isteği yargı yarım yarınlar yaşam Yaşam Denen Mucize yaşam hakkı yaşamak yaşanan zorluklar yaşla gelen acılar. Yazılarım. Yayınevi Sorunsalı yayınlanmış yazar Yazılarım Yazılarım. Yeni bir yıl yeni umutlar yeni yıl yeni yil yenidoğan yeniyıl yeter yetimler yıkılan umutlar yıkılmak yıkılmış hayaller yıkıntılar yıldızlar yine kurbanlar yine terör yirmi iki blogger yitirilenler yitirme yoğun duygular yoketmek Yokluğumda Sen yol bulamamak yollar yoruma tepki yüreğim yürek zaman Zaman Durdu Bak Yine Zaman Şahidimdir zamanın kaydı zamanlar zindan zor insanlar zorbalık zorluklar zulüm
false
ltr
item
Ece Evren'in Kişisel Bloğu: MİM #6 Çocukluğumda Etkilendiğim Hikayeler Ve Masallar...
MİM #6 Çocukluğumda Etkilendiğim Hikayeler Ve Masallar...
Bir Mim Etkinliği
https://3.bp.blogspot.com/-Z_GQ_auHmUk/V-Ld_5SnpKI/AAAAAAAAHPY/gE4CNk4Ra845aZzrI5LLjKhI9mOn1vFwQCLcB/s1600/images%2B%25281%2529.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-Z_GQ_auHmUk/V-Ld_5SnpKI/AAAAAAAAHPY/gE4CNk4Ra845aZzrI5LLjKhI9mOn1vFwQCLcB/s72-c/images%2B%25281%2529.jpg
Ece Evren'in Kişisel Bloğu
http://www.eceevren.com/2016/07/mim-6-cocukken-etkilendigim-hikayeler.html
http://www.eceevren.com/
http://www.eceevren.com/
http://www.eceevren.com/2016/07/mim-6-cocukken-etkilendigim-hikayeler.html
true
2595208849766120292
UTF-8
Yayın bulunamadı Tümünü Gör Devamını Oku Cevapla İptal Sil By Ana Sayfa Sayfalar Gönderiler Tümünü Gör Benzer Yayınlar Etiket Arşiv SEARCH Tüm Yayınlar Eşleşen arama bulmadı Back Home Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cts January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec Az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 Saat önce $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan fazla Takipçiler Takip et THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy