BLOGLAR ARASI RÖPORTAJ

ANNESİ'nin PRENSES'i: EŞLEŞME = BLOGLAR ARASI RÖPORTAJ

Bloglar Arası Röportaj
Röportaj       


BLOGLAR ARASI RÖPORTAJ 

Sevgili ‘Annesinin PRENSESİ’ bloğu sahibesi Özlem kızımı böyle bir etkinlikte bizlere yer verdiği ve en önemlisi de düşünüp ve yorgunluğu göze alarak gerçekleştirdiği  için kutluyorum.

Etkinlik yazısı burada

Sevgili Beyda'nın Kitaplığı topluluğunun sahibesi ile eşleştiğim zaman çok sevindiğimi yazmalıyım. Zira çok saygı duyduğum biridir. Sorduğum sorulara vereceği cevapların bana çok katkısı olacağına inanıyorum. Başlayalım o zaman

Beyda kızım :) Öncelikle seninle bu etkinlikte yer almak beni fazlasıyla memnun etti. Umarım seni zorlayan şeyler olmaz sorularımda. Uygun görmediğin sorulara cevap vermeme hakkın vardır. Beyda; benim blog yazmam iki buçuk seneyi aştı. Blog dünyasının nerelerindeyim, çok fazla bir bilgim yok açıkçası ama emin olduğu şu ki, tanıdığım herkesin çeşitli konularda bana çok şeyler kattıkları, üstelik tecrübelerimin çoğalmasında yardımcı oldukları . Buradan hareketle…

Sorularım sevgili Beyda'nın gönderisinin hemen altında. Keyifli okumalar dileklerimle...

Sevgili Beyda'dan cevaplar geldi 😃 İkimizin yazısını da geçeceğim. 
Aslında öyle bir gün gelsin isterim ki, kanlı canlı ve birbirimizi misafir edip, minik de olsa ikramlarımızla resimlenecek güzel röportajlar gerçekleştirelim.

Sevgili Beyda'nın açılış yazısı :

Merhaba Ece Abla
Öncelikle böyle bir etkinlikte bizleri toparlayan Annesinin Prensesi bloğu sahibine sonsuz teşekkürler. Bu etkinlikte kiminle denk geleceğimi hiç bilmiyordum ve inanılmaz heyecanlıydım. Çekiliş sonuçlarında ismini görünce çok mutlu olduğumu belirtmeliyim . Görmeden sevdiğim insanlardansın. Cansın.
Gelelim cevaplara. Cevaplanmayacak soru yoktur bence. O zaman başlayalım ?

İlk sorum:
1-Sence; bir blog yazarının genel geçer normlara göre başarılı olabilmesi için, ne gibi özellikleri olmalı ve uyması gereken kurallar var mıdır ve nelerdir?

Beyda der ki:  Blog dünyasına adım attığımda kendimi çok acemi hissediyordum. Şimdi daha da acemi hissediyorum. İnsanın öğrenmesi gereken o kadar çok şeyi olduğunu blogger arkadaşlarımın bloglarını takip ettikçe anladım. Mesleğimi bilmeyenler için söyleyeyim. Muhasebeciyim. Mesleğe başladığım zaman kulakları çınlasın bir müdürüm vardı ve bana dedi ki “Hiçbir zaman ben oldum deme. Zira ne zaman ben oldum dersen o gün kendini yere çakılmış bulursun. Bu meslekte 80 yaşına da gelsen öğrenecek şeylerin mutlaka vardır.”  
O zamanlar bu sözü kulağıma küpe ettim ve meslekte 20 yılım olmasına rağmen halen daha bir çok eksiğim var. Bunu ben altımda çalışan arkadaşlara söylediğimde çok şaşırıyorlar. Velhasıl demek istediğim ne türden blog yazarsanız yazın okumak, araştırmak ve en sonunda da kendinden de birşeyler katarak insanlara sunmak önemli. Arada herkesin raydan çıktığı dönemler olabilir. Benimde raydan çıktığım çok dönem oldu. Ama hiçbir zaman başkalarına olan saygımı kaybetmedim. 
Bana göre blogger olmanın en önemli kuralı saygı göstermek. Unutmamak gerek ki, kimseyi sevmek zorunda değilsiniz ama saygı göstermek zorundasınız. Ne zaman insanlara karşı saygımızı kaybederiz; aslında kendimize olan saygımızı kaybederiz ve en acı olanı da bunun farkına varmadan bencil bir birey olup, bencil insanlar yetiştiririz.

2.sorum: Blog yazarları arasında zaman zaman gerginlikler yaşanıyor. Şu günlerde de ben de dahil bilhassa hanım bloggerların birtakım şikayetleri var, görüp, anlayabiliyoruz. Bu bir evrilme süreci mi sence, daha evvel böyle bir süreç yaşanmadı mı? Eğer yaşandıysa hâlâ anlaşılıp bir yola girmedi mi? Her zaman olacak mı?  Yoksa erozyona mı uğruyoruz? Bu çalkantılar hakkındaki düşüncelerini paylaşıp paylaşmamakta özgür olduğunu da belirtmeliyim.

Beyda der ki-   Blog kavgalarını çok özür dilerim ama gülerek okuyorum. Zira bana çok komik geliyor. Ölümün olduğu şu dünyada ve ölümü bilerek yaşayan tek canlıyken neyin mücadelesindeyiz ? hayretler içindeyim. Öncelikle insanların yukarıda da yazdığım gibi saygı göstermeyi öğrenmesi gerek. Örneğin ben okuduğum kitapları yorumluyorum. Bana çok dokunaklı gelen bir kitap, başkası için okunmasa da olabilir cinstendir. Herkesin zevki ayrıdır. Fakat bunu yorum olarak hakaret derecesine getirmeyi anlayamıyorum. Kitabı yazan yazardan tutunda, yorumlayana kadar hakaretler. 
Şükür ki benim başıma gelmedi. Zaten bloğumda da tartışma ortamına izin vermem. Ancak sosyal medyada maalesef bu tarz kavgaları gördüm. Hatta blog yazarını bırakın, iki yazarın okurlarının bölünüp yazar korumasına bile şahit oldum. Ne acıdır ki okumayı bile beceremiyoruz. İki yazar, iki ayrı düşünce. İkisini de okuyun ya da beğenmiyorsanız okumayın ama tövbe haşa neredeyse yazarın yolunda ölecek derece de kavgalar. Bence hiç gerek yok. Yine söylüyorum. 
Kimse kimseyi sevmek zorunda, fikirlerini, yaşam biçimini beğenmek zorunda değil. Ancak saygı göstermek zorunda. Saygı görmek istiyorsan saygı göstereceksin.NET. Beğendiğin bloğu takip edersin, beğenmediğini etmezsin. Ama işi yenge çekişi haline getirmek bana göre yanlış. Zira kavga ile kim neyi çözdü ki? Bundan sonra biz çözelim değil mi?

3.sorum: Soru içinde soru olmasın diye aklıma gelen her şeyi yazamıyorum. Öneme haiz sorularla yetinmek zorundayım. Bu minvalde; blog yazarlarının genelini ya da önemli bir sayıyı oluşturanlarını, yaptıkları yorumları ve kendilerine bırakılan yorumlara cevap vermeleri konusunda ve aramızdaki trafiği yeterli görüyor musun? Yorumların hepimizi mutlu ettiği gerçeğinden gidersek, bir topluluk sahibi olarak üyelerinin, senin ve topluluğunda paylaşılan yayınlara ilgilerini ve katılımlarını yeterli görüyor musun?

Beyda der ki- Tam da benim istediğim türden bir soru olmuş zira ben de bloğumda buna benzer bir yazı paylaşmak istiyordum. Bu konuya ben kendimden bahsederek yanıtlamak istiyorum. Bloğuma gelen yorumları her blog sahibi gibi heyecan içinde açıyor ve hepsine tek tek cevap veriyorum. 

Takip ettiğim blogger arkadaşlarımında kendi bloglarına gelen yorumlara cevap verdiklerini de görüyorum. Ancak birkaç blogger arkadaş maalesef olayı ticarete dökmüş durumda. Bunu ben de fark ettim. Yorum yaparsa yaparım. Yapmazsa bir daha ben de onun bloğuna uğramam tarzında takılıyor. Her ne kadar direkt olarak dile getirilmese de anlaşılıyor. 

Öncelikle ben blogger arkadaşlardan mail abonelik kısmını bloglarına eklemelerini rica ediyorum. Zira ben mail olarak gelen yazıları daha iyi takip etme fırsatı buluyorum. Çünkü takip ettiğim kişi yeni yazı yayınladığında biliyorum ki maili gelecek ve bende kaçırmamış olacağım.Ancak mail aboneliği dışında google+ profilde takip ettiğim blogların yazılarını üzülerek söylüyorum kaçırabiliyorum. Mail olursa bir şekilde yazısı mail kutumda kalır.Geç de olsa okuyup bilgi edinirim. Yorumlayabilirim. Kısacası gözden kaçan bir durum olmaz. Ayrıca kendime yararlı gördüğüm mailleri saklama açısından da iyi oluyor. 
Gelelim Google topluluk sorunsalına. Benimde sıkıntılı olduğum durumlar maalesef ki var. Topluluğa üyelik daveti geliyor. Özellikle bloggerla ilgili olan topluluklara katılmaya çalışıyorum ve doğal olarak yayınlarımı paylaşıyorum. Sonra bir bakmışsın yayınım onaylanmamış. Arkadaşım o zaman ne demeye blogger ile ilgili platform açıyorsun. Eğer dayanışma olup, yazılarımız paylaşılmayacaksa ya da sen işine gelen birkaç kişinin yazısını paylaşıp -ki bu daha çok popüler blogger oluyor- diğerlerini es geçeceksen demek ki adil davranamıyorsun. Bırak yapma açma topluluk falan da. Benim Beyda'nın Kitaplığı topluluk grubumda herkesin yazısını onaydan geçiriyorum ve geç de olsa herkesin yazısını yayınlıyorum.(Bazen birkaç gün topluluğa bakamadığım zamanlar oluyor.) 

Arkadaşlar yayın onaylamadığımı sanmasın. Zira bakınca onaylıyorum.)Sadece uygunsuz içerik olan birkaç yazı yayınlanmadı bu zamana kadar. Bir de aynı yayın başka isimler tarafından paylaşılırsa bunlara onay vermiyorum. 
Zira insanları da aynı yayınlarla sıkmamak gerek. Bana göre bir topluluk açıyorsan insanlara faydalı olmak, paylaşım yapmak için açıyorsun. Şayet kendine göre onaylayacağın yayınları koyacaksan, topluluk ismini de ona göre düzenle ki insanlar da üye olsunlar ya da olmasınlar.
Genel olarak toparlamak gerekirse bence herkes kendine göre bir şeyler üretiyor ve üretmeli de. Zaten ilk emir neydi.”OKU” Okumak ve herkese faydalı olmak için çaba göstermeliyiz. Fakat üretken toplum olurken, başkalarının haklarına, özgürlüklerine ve kişiliklerine zarar vermeden saygı çerçevesinde yaparsak, kimse kırılmaz, üzülmez. Dünya daha da yaşanılası bir yer olur. Son olarak;
Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür, ama hiç kimse önce kendini değiştirmeyi düşünmez. Lev Nikolayevich Tolstoy

Ece Evren- Sorularım bu kadar canım. Dediğim gibi, bazı soruların kritik olduklarının bilinciyle; cevaplarının senin tasarrufunda olduğunu yinelemek isterim. Şimdiden teşekkür ediyor ve bu etkinliğin birbirimizi anlamakta ve daha sağlıklı ilişkiler içinde olmamızda yararlı olacağına inandığımı da ilave etmek istiyorum.
Sevgiyle gözlerinden öpüyorum. Dilerim sizlere, yaşadığım sürece katılabilirim.
Ece Evren                                                  05.03.2017

Beyda der ki-  Bu güzel sohbet için teşekkür ederim. Nice yazılarda ve röportajlarda görüşebilmek dileğiyle. Sanal dünya annesi Ece abla. Hayatta istediğin ne varsa en güzeli, en iyisi en en eni olsun. Seni böyle seviyoruz. Değişme, değiştirmeye çalışanlara da izin verme. Yazı biraz gecikti kusura bakma. Kendine iyi bak ve hoşça kal.
Beyda’nın Kitaplığı

Sevgili Beyda kızıma bilhassa beni anne💖 diye vasıflandırarak gururlandırdığı, içten verdiği cevapları için çok teşekkür ediyorum. Bugün çok tatlı, donanımlı bir kızımı ağırlamaktan mutluluk duydum. Bu tür etkinliklerin birbirimizi tanımak konusunda çok yardımcı olacağını yineliyor, yeniden Annesinin Prensesi bloğu sahibesi Özlem kızıma çok teşekkür ediyorum. Düşüncene, niyetine sağlık kızım.
Hepinize en içten sevgilerimle :)

Ece Evren   09.03.2017

Yorumlar

BLOGGER: 38
Loading...
Ad

. Şiirlerim "Satır Arası" # MİM 3 23.nisan çocuk bayramı Acı acılar acıları adalet ağır kayıplar ağlamak ağlıyor aile aklanmak Aklımda Deli Sorular / MİM 2 aklın sükutu akraba akşam aldanışlar aldanma aldanmak alışkanlıklar Allah Allah'ı hissetmek Allah'ın yüceliği an analar Ankara'da patlama anlamak anlaşılmak anlaşılmamak anlaşmak anlayamamak anlayış anmak anne annelergünü arama arayış Armağan Artık Anla askerlik Aslında Erenler aşk aşk acısı aşk çıkmazı aşk romanı aşkın gücü aşkın muhasebesi aşkın ölümü Ata'mızın vefatı Atatürk Atatürk' atlatılamayan travmalar avuntu ay ayak uydurulamayan dünya aymazlık ayrılık ayrılıklar azrail bahaneler barışmak baş eğmek başlar sağolsun bayrak bayram Bazıları beklemek beklentiler belirsizlik bembeyaz Ben ben kimim bilimsel veriler.Arthur Schopenhauer bilinmeyenler bir dost bir engelli bir garip dönem bir rüya ki bir umut Biraz Huzur birlik olamamak bitiş bitmiyor biz olamamak blog blog tanıtım Blog.Yazılarım blogger blogger dayanışması bloggerlar bloggerlar kaynaşıyor bloggerler bloglar bloglar arası dayanışma bloglar arası iletişim Bloglar arası röportaj Boğan Günahlar bombalar boşa giden yıllar boşa gidenler boşanma boşluk boşluk üzerine Bukalemun tabiatlı adam bulmaca bulutlar büyü can kırıkları canverenler cehennem Cehennem de Almaz cennet cevaplar ceza Cumhuriyet çabalar çanlar çaresizlik çelişki çelişkilerim çıkmazlar çocuk çocuklar çocukluğum çocukluk Dağınık Anne şiiri Dayanamıyorum dayanışma dayanma gücü Deeptone kitabı değer ölçüsü değeri değersiz hissetmeler değirme değişiklikler delice sevmelerim demokrasi depresyon derin kaygı destekler devrimleri dibe vuruş dikkatli dilsizlik dinginlik dini bayramlar direniş diyalog diyaloglar Doğallık doğduğumyer doğru muallakta doğum doğum yerim doğuşum dolunay dostluk Dönüş döşemeler dul duyarsızlık duygular duygularım dünya Dünya Emekçi Kadınlar Günü dünya kadınlar günü dünyada kötülük dünyadan soğuma dünyadan uzaklaşmak dünyanın gidişatı Dünyanın Hakkını Vermeyeni Dünyanın Kiracıları düşüncelerim düşünmek düzene uymama ebcet hesabı ece ece evren ecel edebiyatta atışma tarzı ego egoizm eğitim eğitim neferleri eleştiri elveda emeklerim emin olmak en büyük şans En Yaralıyım endişe engeller engelli engellilerin sorunları erdem Erozyon etkiler etkinlik Etkinlik yazım etkinlikler evlilik evren ezanvakti fazla önemsemek fırsatlar fırtına sonrası fidan fikir ayrılık nedenleri gaflet uykusu garip gece gecikme geç kalmış bir aşk geçen sene Geçen Sene Bu Zamanlar geçici geçinme geçişler geçmiş gelecek gerçek gerçek alem gerçekler gerginlik gidişat gittikçe zorlaşan durumlar gizem görmezden gelme görüşü netleştirememek Gözünüzü ve Elinizi Emeklerden Çekin! gözyaşları gözyaşları.Şiirlerim gözyaşlarım.Yazılarım gurur güçler gülerken gülmek gün batımı gün dönümü günü güvensizlik güzel el hainler hak hakaretler Hakkımda Yazım haklar hakları haklarımız haksızlıklar hangisi yanlış hapsolmak haram harcanmak hasret hasreti hasta Hasta Bakmak Nasıl Olmalı? hatır hatırlamamak havalimanı Hayal hayal bitimi hayal kırıklığı hayal kırıklıkları Hayalden Öte Hayaller hayallerim hayallerin hayalleriniz hayat hayat arabası hayat devam etmeli hayat oyunu hayatın sürprizleri hayattan kaçış hayır diyebilmek hayır işlemek hayırlı olmak Hayırlı Olsun hayvan hayvan sevmeyen insanlar hayvanlar hazmedememek hediye çekilişi her bölüm bir kesit her şeye ayak uydurma hesap hesap dökümü hesaplar hırs hırsızlık hırslar Hikayelerim Hikayelerim. hikmetleri hilal hissettirdikleri huriler huylar hürriyet hüsran hüzün ışıklar içgörü içimin fırtınaları içine kaçmak içtenlik idealleri ihanet ihanet. Şiirlerim ikazlar ilahi ilişki ilişki çıkmazı ilk karın mutluluğu iman inanamak inanç inkar insan İnsan insan hakları insanlar insanlık insanlık ne halde internet intikam islamiyet İslamiyet İstanbul isteksiz yolculuk isyan izbeler kabus kaçış yok kadercilik Kaderin İzni kadınhakları kadınlar kadınlara haksızlıklar kalem kalıntı kalleşlik kalp kan kanatlarında ruhum kanser gibi illet kaos kaoslarım Kara Pazarlar Kara Pazarlardan karakter kararlılık kararsızlıklar kardeş kaybı karmançormanlık karmaşık duygular kasaba katıkalpler katliam katliamlar kavuşma kaygı kayıp kayıp günler kayıplar kayıtsızlık kaynaşma keramet kırgınlık kırgınlıklar kırıcı olmak kırmızı kısmet kıyamet kibir kimliğim kimliklerimiz kişilik bozukluğu kişisel blog kişisel idare kitap yorumu kitaplar kollarım kopya yazılar korku korkular koşturmalar kötü emeller kötü ortam kötü yorum kötüler kurall Kuran-ı Kerim'i anlayabilmek kurban kurtulma isteği kuruluşlar kuşkularım kutlama kutlamalar Kutsa küfürler kültür başkenti Madem ki Maden mahşer maneviyat martı masallar mavinin büyüsü Meçhule Uyandık Yine med cezir melek merhaba mevsimler milli bayramlar mim Mim Etkinliği mim gibi bir güzellik mim soruları cevaplar mimlemek mimlendim mimlenmek misafir yazar mucize mucizeler mutluluk mutsuz günler mutsuzluk müşterek mütevazı olmak nasip nefis ziyanları Nefisler nefret nereye gidiyoruz nida nikah nimetler okul okumak olanlar olanlara anlam verememek olaylar on kasım onur oyuncular öğrenim. Yazılarım öğretmenler ölüm ölümler ömürler öze saygı özlem özlemek paradoks paylaşımlar paylaşmak pazarlar pişmanlık piyonlar polisler profil karmaşası profiller Puslu Dünya Reklamlardaki Gibi Olmayan Şeyler renkler riya riyakar insan roman Romanımı kaybettim hükümsüzdür ruh ruhun zedelenmesi rüya Sade ve Derin saf düşünceler sahipsiz aşk samsun sanallık sandalyeler sanık sapan Satır Arası satışlar. küçük görme satranç seçenekler sela sempati sen senarist senden bir daha sendrom sensizlik serçe sessizliğin dinginliği Sessizlik sevgi sevgili sevgisizlik sevilmek sevmek sevmekle sevilmenin farkı sevmenin ızdırabı sığınmak sıradanlık sırlar siber alem siber âlem siberalem simitçi sinir sis siz Sizce Mutluluk Nedir? son sona yaklaşma sonsuzluk sonu merak sonuç sonuçsuz sevmeler sorular sorunlar Sosyal Medya Kafe-Yaşam Bloğu: Blogger Hazır Tema(Şablon) Düzenleme Resimli Anlat... sosyal olmak sömürü söz hakkı Sözler Tükendi Stephan stres sur Suratlar susmalı sükut-u hayaller şairler. Şans Mimi şansızlık şarkı şehitler şehitler var yine şehitlerimiz şehr-iaşk şeker bayramı Şekilden Şekle şeytan şiddet şiir oku şiirler Şiirlerim Şiirlerim. Şikayetname Şükret şükretmek şüphe götürmez gerçekler talan tanımak tarih boyunca değişen isimleri taşlar tat tavizsizlik tecavüzler teknoloji telafi tepkiler terör terör belası terör laneti tıkandık toplum toprağım tufanın talanı tutsak avazlar tutunacak dal tükeniş tükenmek tüketmek uçak uçmak umarsızlık umut umutlar umutsuzluk uzaklar uzanmak üstü çizilmiş yazılar üzüntü vahim olaylar Varlıklar vatanım vazgeçememek veda vefa vefasızlık vermeler vertigo belirtileri vurgun Vücutlar yaftalanmak yakamoz yakınlar yalan Yalnız İnsanlar yalnız kadın yalnızlık yanılma yanlış kullanımlar yanlış seçim yanlızlığın sükuneti yapaylık Yaradan yaradılışımız yaradılışın sırrı yaralanmak Yaratan Yaratılış Sırrı yardım isteği yargı yarım yarınlar yaşam Yaşam Denen Mucize yaşam hakkı yaşamak yaşanan zorluklar yaşla gelen acılar. Yazılarım. Yayınevi Sorunsalı yayınlanmış yazar Yazılarım Yazılarım. Yeni bir yıl yeni umutlar yeni yıl yeni yil yeniyıl yeter yetimler yıkılan umutlar yıkılmak yıkılmış hayaller yıkıntılar yıldızlar yine kurbanlar yine terör yirmi iki blogger yitirilenler yitirme yoğun duygular yoketmek Yokluğumda Sen yol bulamamak yollar yoruma tepki yüreğim yürek zaman Zaman Durdu Bak Yine Zaman Şahidimdir zamanın kaydı zamanlar zindan zor insanlar zorbalık zorluklar zulüm
false
ltr
item
Ece Evren'in Kişisel Bloğu: BLOGLAR ARASI RÖPORTAJ
BLOGLAR ARASI RÖPORTAJ
ANNESİ'nin PRENSES'i: EŞLEŞME = BLOGLAR ARASI RÖPORTAJ
https://3.bp.blogspot.com/-tjqHlz4HmCk/WMGg-uwLS7I/AAAAAAAAI1w/Yuya63Ej_tQZAiEyq6lYL-zXHCQy9kF1wCLcB/s1600/service-1660847_1920.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-tjqHlz4HmCk/WMGg-uwLS7I/AAAAAAAAI1w/Yuya63Ej_tQZAiEyq6lYL-zXHCQy9kF1wCLcB/s72-c/service-1660847_1920.jpg
Ece Evren'in Kişisel Bloğu
http://www.eceevren.com/2017/03/bloglar-arasi-roportaj.html
http://www.eceevren.com/
http://www.eceevren.com/
http://www.eceevren.com/2017/03/bloglar-arasi-roportaj.html
true
2595208849766120292
UTF-8
Yayın bulunamadı Tümünü Gör Devamını Oku Cevapla İptal Sil By Ana Sayfa Sayfalar Gönderiler Tümünü Gör Benzer Yayınlar Etiket Arşiv SEARCH Tüm Yayınlar Eşleşen arama bulmadı Back Home Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cts January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec Az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 Saat önce $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan fazla Takipçiler Takip et THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy