Romanımı Kaybettim! Hükümsüzdür... 7. Bl.

Kara Pazarlar romanımın üç buçuk yıllık öyküsü.

Yayınevi Sorunsalı
Projeler       

Romanımı Kaybettim! Hükümsüzdür...

yeniokul.net'de bir yazıdan alıntı. O kadar hoşuma gitti ki, bir diyalog. Ben, beni ilgilendiren yerini alıntıladım.

- Bir fikrim var! Kitabımızı basacak yayınevi aramak, kapı kapı dolaşıp bunca yılın emeğini başkalarının küçümseyen bakışlarına ezdirmektense, kendimiz bir yayınevi kursak, olmaz mı?
- Nereden de bulursun böyle cin fikirli işleri... Nasıl kuracağız biz yayın evini? Hani para? Hani ekip? En önemlisi, hani deneyim? Öyle kolay mı zannediyorsun yayınevi kurmayı? Haydi kurduk diyelim, bize kimse engel olmaz, devlet zaten vergi alacak mükellef yaratmanın peşinde. Fakat nasıl işleteceğiz biz yayınevini?

- Karamsar olma. Sonuçta satacağımız bir ürün, ürünü de biz üreteceğiz değil mi?

- İyi de sen kitap basmaktan söz ediyorsun, bahçede maydanoz ekip onu da götürüp halde satmayacağız. Kitap diyorum kitap... Hem de önce kendi kitabımızla başlayacağız diyorsun... Oh ne ala...

- Evet, başkalarından ne eksiğimiz var bizim? Bir sürü tanıdığım var bu işe giren ve...

- Dur ben diyeyim, batan... Kimi söyleyeceksin? Ben isim vermiyorum bak, söyle bana şu arkadaşım da yayınevi kurdu, oradan da bırak zengin olmayı, çorbayı kaynatacak kadar da olsa kazanıyor dediğin, kim var Allah aşkına?
- Başkaları benim umurumda değil. Ben yaparım, yapacağım. İster bana ortak olur, yoldaş olursun bu macerada, ya da son pişmanlık fayda etmez onu diyeyim sana....

- Aman de bana... Nereden bulacaksın parayı, hele de yayınevi kuracak kadar parayı? Nereden baksan on beş-yirm bin ister bu işin ilk adımını atmak. Var mı o kadar paran?

- Yok. Ama işte ilk iş olarak parayı nasıl bulacağımızı bulmalıyız, doğru söylüyorsun. Sonra yayınevi kolay iş...

- Hey Allah'ım bana sen sabır ver; La Havle...

- Öyleyse beraberiz bu yayınevi işinde!?...
 ALINTIDIR KAYNAK= yeniokul.net


O kadar hoşuma gitti ki hâlâ gülüyorum. Orayı nasıl buldun derseniz yayınevi birleşik mi yazılır?ı Google'a sorgulatırken buldum. Bildiğim şeyleri bile yanlış yazarım kuşkusu taşıyorum artık. Blog yazarı olarak sorumluluklarımızdan en öneme haizi de imla kuralları.  

.... kitaplığı ile yaşananlar (yani yayınevi)

E-kitap oluşturma safhasında Murat'tan gelen mailler:

Tekrar merhaba Ece hanım ekitap PDF dosyanız ile kapak çalışmanız ektedir,
esas e-kitap formatımız olan EPUB i se hazırlanıyor siz bunları inceleyin, onu da göndereceğim..
iyi çalışmalar dilerim
saygılarımla

NOT: YURTDIŞI dağıtım başladığında, web sitelerimizdeki satış sayfalarınıza eklenecektir, kitabınızın yurtdışı satış fiyatı : 3.99 $, 

E-kitap olarak ise yurt içi satış fiyatı 10 TL Olarak belirlenmiştir..

***

Bütün yazışma ve bilgilendirme bundan ibaret ki burada Murat beyin yapacağı belki de sadece buydu. Asıl mesele benim iznim ve imzam olmadan basım ve yayınevi ile yapılan anlaşma idi. Biz bundan haberdar olmadık. Ben gözü flu gören, kulağı sağır, engelli ama yazmasına hiçbir mani olmayan bir deneme-yanılma ya da iyi bir yazar da olabilirdim. Onun da hakları olurdu ve benim de vardı. Gözüm görür, kulaklarım aşırı duymaktan rahatsız ve asla oyalanmayı, kandırılmayı kabul etmeyecek biriyim. Ve diğer birileri, aynı yerde kitapları olanlar, sizler de benim gibi soru işaretli aynı kapıdan çevrildiniz mi? Ya da çeşitli nedenlerle hiç sorununuz olmadı da tıkır tıkır işliyor mu aranızdaki iletişim? Susmayın, zaten sustuğumuz için bozulmadı mı düzen? Ve alt yapıda, tüm işlerlikler aksamadı mı? 

***
Sanırım üstünden sene geçmişti. Hangoutstan yazışıyorduk bir kızımla. Salihli'de yaşıyordu. Bana kitabımı aldığını o an elinde olduğunu ve okuduğunu yazdı. Şaşırdım haliyle. Nerde satılır, hangi kitabevindedir konudan bihaberim. Sorduğumda İzmir'de Ege Üniversitesi'nde okuyan arkadaşına rica ettiğini, onunda bilmem ne isimli sahafta bulduğunu ve ona getirdiğini söyledi. Aman ya Rab'bim... İzmir benim arkadaşımın yaşadığı yerdi. Demek kitap onun ayağının altına kadar gitmişti, kan çekti belki de. Kitap kahramanını arıyordu 😂😂😂Üstelik o sahafa yakın yerde oturuyordu. Kitabım tekin değildi, nasıl da bildi gideceği, hesaplaşacağı yeri. Bu konuda biraz karışık yazdım. Okur da merak ederseniz, yorumlarda sorun hepsini yazarım. 
Tabii bildiğim kapıyı çaldım hemen. Artık telefon açıp da ulaşamadım mı geçmiş gün hatırlamıyorum. Daha sağlam olsun her şey diye yazışma yolu daha iyiydi. Güvenimi kaybetmiştim artık. Murat'a mail attım.

Merhaba  Murat,
Dün öğleden sonra  saatlerinden beri anlatılmaz bir şoktayım. Kızım sana face'den bildirmesine rağmen, senin dönmemen beni düşündürdü. Ben bu yazma işine başladığımdan beri, tamamiyle kendi inadım ve gayretimle ilk kitabıma duyduğum saygıyla ve senin önerilerinin doğrultusunda sabrettiğimi sanırken, işin içinde nereden ve kimin suistimali olduğunu bilemediğim bir olayla karşılaştım. Aslında belki içimin saflığının dışıma da akseden yansımasıyla, ALDANDIĞIMI düşündürtebilir etrafıma. Fakat araştırma yeteneğimin ve olayların üstüne giden karakterimle, tecrübelerimin bana doğru yolu gösterdiği ve yanılma olasılığı zayıf dönemimi yaşıyorum. Lütfen dikkat ve ilgiyle okumanı rica ediyorum. Bir blog açıp sana bildirdiğimde, "Başlangıç için iyi." diye cevap verdin. Bilgisayardan, teknolojiden hiç anlamayan benim için ise "Bir yerden başlamalıyım" düşüncesiyle yola çıkmıştım. Daha ne olsundu? Bloğum beni kocaman bir dünyanın içine adeta sürükledi.
Ama senin; sitendeki yazarlara bir mesuliyetini de getirdi bu süreç. Benim iki kitabım biri biliyorsun KARA PAZARLAR, diğeri dosyasını hazırladığım onun devamı ve sonu niteliğinde. Ama hâlâ sizlerle sağlıklı bir görüşme içinde olamadığımız için; ben, onlar ve yeni yazdıklarım, küçük bir balkona hapis edilmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.
                  
Bugün öğrendiğim ve gayet ciddi olan bir sahtekarlık için gereken yerlere ihbarlarımı yaptıktan sonra seni bunlarla ilgili bilgilendirmem gerektiği için yazıyorum. Kitabımın ancak google,dan sorgulanınca çıktığı bir kitap satış sitesinin müşteri tem.numarasını görüp önce orayı aradım. Endişemden bahsettim, sonra da bana verilen ikinci telefon numarası .&. a ve bir editörün önüne çıkardı beni. Ona kitap satışları için, şahsi olarak benim bloğumda tanıtmanın dışında neler yapılması gerektiğini sordum. Onun cevabı ise,tahmin ettiğim bir şey oldu.Yayınevini tanıyorum. Yayıncınız kitapların reklamasyonu,ya da tanıtımı ile ilgili hiç bir girişimde bulunmadı ki dedi. Bundan senin haberdar olup ya da olmayıp bildiklerine ve vicdanına bırakıp esas konuya geçeyim artık

Haliyle google+ da ve twitter'da bir çok takipçim oldu. Ve hangouts,tan mesajlaştığım genç bir kız, kitabımı okudukça bana kendi görüşüne göre övgü dolu yazılar yazarken, ben ona nereden aldın diye sordum. Şimdi sana ismini özellikle yazmadığım İzmir'deki bir sahaftan aldığını söyleyince bana kitabın resmini, bandrollü arka sayfa, hatta daha atmadığı torbanın üstünde adresine kadar, telefonu da dahil tüm bilgileri verdi. O şehrin em.müdürlüğüne bütün bilgilerle ihbarımı yaptım. Üstelik 20 liraya satılmış (ben çok ünlüyüm ya...)ve sahafdaki çalışan, alan kızımıza gerisini temin edebileceğini söylemiş. Şimdi hukuki bir süreç başlatacağım. Ve senden bu gibi hallerde ne yapılır, dahlin ne olur? Bütün bunların sana  ne düşündürdüğünü anlamak istediğim cevabını bekliyorum. KADİR GECEN MÜBAREK OLSUN MURAT. 13.jul.2015

Bana cevaben-
merhaba halide (yani Ece)hanım, sanırım o kitap korsan bir baskı olabilir,
benim bilgim yok ve ayrıca İzmir'de kitap satışımız yok bildiğim kadarıyla konuyu kızınızla da görüştüm , kitap satış rakamınızın henüz 100 ü geçmediği bilgisini aldık biz yayınevinden...
selamlarımla

Ben-
Sagol Murat oglum, basladım islemlere, seni haberdar ederim. Iyi gunler ve Kadir gecesinin her şey için hayirlara vesile olması dileklerimle, gözlerinden öpüyorum...

Cevap alamadım. Ne yazsındı ki, belki o da bir şey bilmiyordu. Kafası karışmıştı.

Bilgi edinme isteği başlık adıyla .... kitaplığı yayınevine gönderdiğim mail.

13 Temmuz 2015 19:52 tarihinde Ece Evren yazdı:
Kitaplarımızın sizin mesuliyetinizde olduğunu bir dizi olay sonunda öğrenmenin şaşkınlığını yaşıyorum şu anda. Ben Murat .....oğlu'yu tanıdım, onunla sözleşme yaparken bana bir web sitemiz olacağını ve satışları görebileceğimiz söylenmişti. Başıma gelen olayın ihbarını yaptıktan sonra Murat kardeşime çok da iç açıcı şeyler yazmadım ve haliyle bir hayra vesile oldu. Kitabımı tanıtmak amacıyla bir blog açtım ve bir sürü arkadaşım oldu. Biriyle hangouts yoluyla yazışırken kitabımı alıp okumakta olduğunu söyledi. Resimlerini,ön arka kapak ve özellikle bandrol kısmını çekip yolladı bana. Üstelik satan sahafın adresinin 20 lira bedelle sattığını ve devamını getirtebileceğini söylemesi beni çok şaşırttı. İhbarımı yaptım, o nedenle hangi sahaf olduğunun bilgisini veremem. Fakat bana satış, ya da satılmamış bilgilerini vermenizi istiyorum. Haklarımın her zaman takipcisi oldum. Ben saf saf Murat beyden bilgi beklerken bu durumun sizin kontrolünüzde olduğunu şimdi öğreniyorum. O zaman yazar takımı ile ilginizi lütfen kesmeyin. Bilgi edinme hakkımız var. Sizden cevap bekliyorum. Diğer yandan, yapılan dolandırıcılıktan dolayı gereken yerlere, tüm resimli veriler dahil bilgiler tarafımdan verilmiştir. Cevabınızı bekliyor olacağım. Saygılar. 
KARA PAZARLAR kitabımın adı.   Ece Evren

....Kitaplı'ğından jet hızıyla gelen cevap.

merhaba Ece hanım,
biz yeni yazar adaylarına ücretsiz hizmet veren bir kurumuz. Murat bey aracılığı ile bize bir çok eser gelir sizin eserde onlardan biri. aranız daki anlamşma nedir bilmem. 
öncelikle şu konuyu aydınlatalım;
size yardım etmemizi istiyorsunuz?
bizden satış rakamlarını mı istiyorsunuz?
bizi dolandırıcılık lamı suçluyorsunuz?

(imlayı sırf aynen geçtiğim için buraya, sorgulamadan yazıyorum, üstelik o yazar değil ki, istediği gibi yazar😉 )
Devamı var...

Herkese iyi bir hafta sonu dileklerimle...

Ece Evren       12.03.2017

Yorumlar

BLOGGER: 18
Loading...
Ad

. Şiirlerim "Satır Arası" # MİM 3 23.nisan çocuk bayramı Acı acılar acıları adalet ağır kayıplar ağlamak ağlıyor aile aklanmak Aklımda Deli Sorular / MİM 2 aklın sükutu akraba akşam aldanışlar aldanma aldanmak alışkanlıklar Allah Allah'ı hissetmek Allah'ın yüceliği an analar Ankara'da patlama anlamak anlaşılmak anlaşılmamak anlaşmak anlayamamak anlayış anmak anne Anneler En Kıymetlilerimizdir anneler günü arama arayış Armağan Arthur Schopenhauer Artık Anla askerlik Aslında Erenler aşk aşk acısı aşk çıkmazı aşk romanı aşkın gücü aşkın muhasebesi aşkın ölümü Ata'mızın vefatı Atatürk Atatürk' atlatılamayan travmalar avuntu ay ayak uydurulamayan dünya aymazlık ayrılık ayrılıklar azrail bahaneler barışmak baş eğmek başlar sağolsun bayrak bayram Bazıları beklemek beklentiler belirsizlik bembeyaz Ben ben kimim Bırakın Güven İçinde Yaşayalım bilinmeyenler bir dost bir engelli bir garip dönem bir rüya ki bir umut Biraz Huzur birlik olamamak bitiş bitmiyor biz olamamak blog blog tanıtım Blog Yaşam Blog.Yazılarım blogger blogger dayanışması bloggerlar bloggerlar kaynaşıyor bloggerler bloglar bloglar arası dayanışma Bloglar Arası Dayanışma ve Tanıdığım Bloggerlar bloglar arası iletişim Bloglar arası röportaj Boğan Günahlar bombalar boşa giden yıllar boşa gidenler boşanma boşluk boşluk üzerine Bukalemun tabiatlı adam bulmaca bulutlar büyü can kırıkları canverenler cehennem Cehennem de Almaz cennet cevaplar ceza Cumhuriyet çabalar çanlar çaresizlik çelişki çelişkilerim çıkmazlar çocuk çocuklar çocukluğum çocukluk Dağınık Anne şiiri Dayanamıyorum dayanışma dayanma gücü Deeptone kitabı değer ölçüsü değersiz hissetmeler değirme değişiklikler delice sevmelerim demokrasi depresyon derin kaygı destekler devrimleri dibe vuruş dikkatli dilsizlik dinginlik dini bayramlar dini günler direniş diyalog diyaloglar Doğallık doğduğumyer doğru muallakta doğum doğum yerim doğuşum dolunay dostluk Dönüş döşemeler dul duyarlılık duyarsızlık duygular duygularım Duyurular dünya Dünya Emekçi Kadınlar Günü dünya kadınlar günü dünyada kötülük dünyadan soğuma dünyanın gidişatı Dünyanın Hakkını Vermeyeni Dünyanın Kiracıları düşüncelerim düşünmek düzene uymama ebcet hesabı ece ece evren ecel edebiyatta atışma tarzı ego egoizm eğitim eğitim neferleri eleştiri elveda emeklerim emin olmak en büyük şans En Yaralıyım endişe engeller engelli engellilerin sorunları erdem Erozyon etkiler etkinlik Etkinlik yazım etkinlikler evlilik evren ezanvakti Ezberler Yetmiyor fazla önemsemek Fırat'ın Engeli fırsatlar fırtına sonrası fidan fikir ayrılık nedenleri gaflet uykusu garip gece gecikme geç kalmış bir aşk geçen sene Geçen Sene Bu Zamanlar geçici geçinme geçişler geçmiş gelecek gerçek gerçek alem gerçekler gerginlik gidişat gittikçe zorlaşan durumlar gizem görmezden gelme görüşü netleştirememek Gözünüzü ve Elinizi Emeklerden Çekin! gözyaşları gözyaşları.Şiirlerim gözyaşlarım.Yazılarım gurur güçler gülerken gülmek GÜLÜMSEYEN BİR ÇOCUK İÇİN : KİMSESİZ BIRAKMAYIN gün batımı gün dönümü günü güvensizlik güzel el hainler hak hakaretler Hakkımda Yazım haklar hakları haklarımız Haklı Çıkma Sanatı haksızlıklar hangisi yanlış hapsolmak haram harcanmak hasret hasreti hasta Hasta Bakmak Nasıl Olmalı? hatır hatırlamamak havalimanı Hayal hayal bitimi hayal kırıklığı hayal kırıklıkları Hayalden Öte Hayaller hayallerim hayallerin hayalleriniz hayat hayat arabası hayat devam etmeli hayat oyunu hayatın sürprizleri hayattan kaçış haydi geleceğinizi kurtarın hayır diyebilmek hayır işlemek hayırlı olmak Hayırlı Olsun hayvan hayvan sevmeyen insanlar hayvanlar hazmedememek hediye çekilişi her bölüm bir kesit Her Şey Anlamsız Artık her şeye ayak uydurma hesap hesap dökümü hesaplar hırs hırsızlık hırslar Hikayelerim Hikayelerim. hikmetleri hilal hissettirdikleri huriler huylar hürriyet hüsran hüzün ışıklar içgörü içimin fırtınaları içine kaçmak içtenlik idealleri ihanet ihanet. Şiirlerim ikazlar ilahi ilişki ilişki çıkmazı ilişkiler ilk karın mutluluğu iman inanamak inanç inkar insan İnsan insan hakları insanlar insanlık insanlık ne halde internet intikam islamiyet İslamiyet İstanbul isteksiz yolculuk isyan izbeler İzmir'in Dağlarında Çiçekler Hep Açsın kabus kaçış yok kadercilik Kaderin İzni kadınhakları kadınlar kadınlara haksızlıklar kalem kalıntı kalleşlik kalp kan kanser gibi illet kaos kaoslarım Kara Pazarlar Kara Pazarlardan karakter karar kararlılık kararsızlıklar kardeş kaybı karmançormanlık karmaşık duygular kasaba katıkalpler katliam katliamlar kavuşma kaygı kayıp kayıp günler kayıplar kayıtsızlık kaynaşma keramet kırgınlık kırgınlıklar kırıcı olmak kırmızı kısmet kıyamet kibir kimliğim kimliklerimiz kişilik bozukluğu kişisel blog kişisel idare kitap yorumu kitaplar kollarım kopya yazılar korku korkular koşturmalar kötü emeller kötü ortam kötü yorum kötüler kurall Kuran-ı Kerim'i anlayabilmek kurban kurtulma isteği kuruluşlar kuşkularım kutlama kutlamalar Kutsa küfürler kültür başkenti Madem ki Maden mahşer maneviyat Martının Özgürlüğünde masallar mavinin büyüsü Meçhule Uyandık Yine med cezir melek merhaba mevsimler milli bayramlar mim Mim Etkinliği mim gibi bir güzellik mim soruları cevaplar mimlemek mimlendim mimlenmek Miraç Kandiliniz Kutlu Olsun misafir yazar mucize mucizeler mutluluk mutsuz günler mutsuzluk müşterek mütevazı olmak nasip Neden şaşkınız böyle nefis ziyanları Nefisler nefret nereye gidiyoruz nida nikah nimetler okul okumak olanlar olanlara anlam verememek olaylar on kasım onur oyuncular öğrenim. Yazılarım öğretmenler ölüm ölümler ömürler öze saygı özlem özlemek paradoks paylaşımlar paylaşmak pazarlar pişmanlık piyonlar polisler profil karmaşası profiller Puslu Dünya Referandum Reklamlardaki Gibi Olmayan Şeyler renkler riya riyakar insan roman Romanımı kaybettim hükümsüzdür ruh ruhum ruhun zedelenmesi rüya Sade ve Derin saf düşünceler sahipsiz aşk samsun sanallık sandalyeler sanık sapan Satır Arası satışlar. küçük görme satranç seçenekler sela sempati sen senarist senden bir daha sendrom sensizlik serçe sessizliğin dinginliği Sessizlik sevgi sevgili sevgisizlik sevilmek sevmek sevmekle sevilmenin farkı sevmenin ızdırabı sığınmak sıkıntılar sıradanlık sırlar siber alem siber âlem siberalem simitçi sinir sis Sivas siz Sizce Mutluluk Nedir? son sona yaklaşma sonsuzluk sonu merak sonuç sonuçsuz sevmeler sorular sorunlar sosyal olmak sömürü söz hakkı Sözler Tükendi Stephan stres sur Suratlar susmalı sükut-u hayaller şairler. Şans Mimi şansızlık şarkı şehitler şehitler var yine şehitlerimiz şehr-iaşk şeker bayramı Şekilden Şekle şeytan şiddet şiir oku şiirler Şiirlerim Şiirlerim. Şikayetname Şükret şükretmek şüphe götürmez gerçekler talan tanımak tarih boyunca değişen isimleri taşlar tat tavizsizlik tecavüzler teknoloji telafi Temizlik İmandan Gelir tepkiler terör Terör Kayseri'nin Ciğerini Dağladı terör belası terör laneti tıkandık toplum toprağım tufanın talanı tutsak avazlar tutunacak dal tükeniş tükenmek tüketmek uçak uçmak Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı umarsızlık umut umutlar umutsuzluk Uyu Bebeğim uzaklar uzanmak üstü çizilmiş yazılar üzgünüm üzüntü vahim olaylar Varlıklar vatan vatanım vatanımda neler oluyor vazgeçememek veda vefa vefasızlık vermeler vertigo belirtileri vurgun Vücutlar WattPad WordPress yaftalanmak Yakamozun Büyüsü...dolunay yakınlar yalan Yalnız İnsanlar yalnız kadın yalnızlık yanılma yanlış kullanımlar yanlış seçim yanlızlığın sükuneti yapaylık Yaradan yaradılışımız yaradılışın sırrı yaralanmak Yaratan Yaratılış Sırrı yardım isteği yargı yarım yarınlar yaşam Yaşam Denen Mucize yaşam hakkı yaşamak yaşanan zorluklar yaşla gelen acılar. Yazılarım. Yayınevi Sorunsalı yayınlanmış yazar Yazılarım Yazılarım. Yeni bir yıl yeni umutlar yeni yıl yeni yil yenidoğan yeniyıl yeter yetimler yıkılan umutlar yıkılmak yıkılmış hayaller yıkıntılar yıldızlar yine kurbanlar yine terör yirmi iki blogger yitirilenler yitirme yoğun duygular yoketmek Yokluğumda Sen yol bulamamak yollar yoruma tepki yüreğim yürek zaman Zaman Durdu Bak Yine Zaman Şahidimdir zamanın kaydı zamanlar zindan zor insanlar zorbalık zorluklar zulüm
false
ltr
item
Ece Evren'in Kişisel Bloğu: Romanımı Kaybettim! Hükümsüzdür... 7. Bl.
Romanımı Kaybettim! Hükümsüzdür... 7. Bl.
Kara Pazarlar romanımın üç buçuk yıllık öyküsü.
https://1.bp.blogspot.com/-V2ftzWjsYNs/WMPTGLc0itI/AAAAAAAAI2I/aryhmBubBgI7GVkq6Z7JZsRRIobhHtJggCLcB/s1600/road-sign-1280252_1920.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-V2ftzWjsYNs/WMPTGLc0itI/AAAAAAAAI2I/aryhmBubBgI7GVkq6Z7JZsRRIobhHtJggCLcB/s72-c/road-sign-1280252_1920.jpg
Ece Evren'in Kişisel Bloğu
http://www.eceevren.com/2017/03/romanm-kaybettim-hukumsuzdur-7-bl.html
http://www.eceevren.com/
http://www.eceevren.com/
http://www.eceevren.com/2017/03/romanm-kaybettim-hukumsuzdur-7-bl.html
true
2595208849766120292
UTF-8
Yayın bulunamadı Tümünü Gör Devamını Oku Cevapla İptal Sil By Ana Sayfa Sayfalar Gönderiler Tümünü Gör Benzer Yayınlar Etiket Arşiv SEARCH Tüm Yayınlar Eşleşen arama bulmadı Back Home Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cts January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec Az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 Saat önce $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan fazla Takipçiler Takip et THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy