Zorlaştırılan İslam, Keşke…

Zorlaştırılan İslam, Keşke...Ulvi Düşünceler
Düşünmek

Zorlaştırılan İslam, Keşke…

Yanlış anlamaya müsait her hareket ya da düşünce akımının onun asıl değeri için bir tehlike ve İslam’a ihanet gibi anlaşılacağı günümüzde dilerdim ki insanoğlu ve kızı bu lider inanışı lekelemeye, tamamen 'onun değerlerini tehdit' gibi anlaşılacak, giderek toplumu sanki binbir çeşit uygulaması varmış gibi düşündürmeye itmeselerdi. Doğruya inanan ve bu inancın tertemiz olması gerekliliğini benimseyen hakiki iman sahiplerini... 

İslami terör örgütleri!... Ne kadar manasına ters bir yapılanma. Keşke dünyanın gözleri önünde "Allahu Ekber" diyerek çoluk çocuğu ve kadınları öldürmeseler, ellerine hasbel kader düşen gazeteci ya da vb. gibi herhangi bir insanı kameraya çekerek kafasına kurşun sıkmasalardı...

Bu  örgütlerin, içlerinde güçlü yapılanmış ve ölümün önüne masum insanları da katarak canlı bombalara dönüşecek kadar gözleri dönmüştü. Keşke bu örgütler 'Guya Müslümanlar'dan oluşmasaydı. Bu; İslamiyeti benimseyenlerin kendileriyle çelişmelerinin apaçık örneği değil miydi? Şimdi tüm bu sergilenenlerin karşısında; anlaşılan ve görünür en az iki kitle var. Biri güncel olaylar kadar tabii görüp aynı gün içinde hiç umursamadan demeç verebilen insanlar ki bunların örnekleri  yakın çevrelerinizde bile çoğaldı. Diğeri içlene içlene, akıllarının artık durma noktasına geldiği ve sanki bir hiç uğruna yapılan katliamların belli bir dünya gücünün güdümünde olduğunu anlayıp dilsiz şeytan olmaya zorlanmış, artık konuşmanın ve hiçbir karşı müdahalenin yararı olamayacağının hüsranıyla durdurulmaya çalışılan beyinler.  

Senelerdir her Ramazan’ı Şerif mubarek ayında, tv lerde kendi egoistçe anlamalarının, içlerinde şekillenmiş  bilgilerini satarak hem de ikinci günah olarak Allah’ın imkan ya da cezalarını böyle ağdalandırarak transa geçmişcesine anlatıp, insanların düşünce tanrıları olmaya çalışmasalardı yine tartışılmaz gerçekleri her sene İslamiyeti yeni keşfetmiş edasıyla yine ve yine tartışmaya açmasalardı. Anlamış olmaları için arkalarında uzun seneleri ve örnekler vardı. İnsanları şüpheye düşürmek, çocukların çaresiz sorularına kaynak olmasalar ve anne babalara çocuklarına doğru bilgi vermekten yana oldukları için onlara anlatmaya çalışırken yavrucaklara, hiç denenmemiş bir lisan aratmasalardı.

Büyüklenmek, bu anlayışın  en tehlikeli yanılgısıydı. Allah’ın şüphe götürmez büyüklüğünün önünde gönlüyle secde etmiş hakiki iman sahipleri gibi tevazudan bir milim bile sapmasalardı. Varolan değerini güncellerken aslına sadık kalsalardı KEŞKE...Allah insanı dinden, imandan çıkaranların etki alanlarına sokup şüpheye düşürmesin...Amin diyerek düşündüklerimizi yazmaya devam edelim.

Acaba ben deist miyim yazımı ani bir kararla değil ama uzun bir düşünme sürecimden sonra merkeze atadım. Aslında bence en başta iyice düşünüp taşınıp yazmam gerekenler olmalıydı bugün yazdıklarım. Fakat yanlış anlaşılmasın, kendime   itirazım sadece"BEN DEİSTMİYİM YA DA OLABİLİRMİYİM" sorusuna beni götüren nedenleri bulmaktı. Bu sürecimde doğru tavsiyeye çıkaracak yolun tv kanallarında vaaz veren din adamları olamayacağı kesinleşmişti bende. Tek birisi hariç. O da şimdi eleştirilerin menzilinde ve bence yargısızca infazlarda. Tabii pek esnek olmamsı ki İslam yumuşak bir tarz gerektirir. Lisanının sert olması onun kusurlarından biridir. Kusursuz insan yoktur, olamaz. Ama bu arada İslam ve inancının bize huzur verdiği Kuran, bu kadar insafsızca tartışılıp, insanları birbirine ters düşürmez. Hakikatte ters olan düşünce yapılarımızdır.

Eskiden sakince uygulamalarına riayet edilirken, şimdi camiye giderken ve türbelerde, sanırsınız ucuzluk var ve insanlar bunun sıkıntısına düşmüş sıra kapma peşinde. Maddeden ayrılmadan, saf düşünce ile ibadet etmeden İslam dininin hakkını veremezsiniz. Yazımı çekmemden önce ve sonraki düşünme sürecimde Deizm nedir araştırırken, o sevdiğim hocamın bir videosunu izledim. Verdiği mesajı aldım. Deistlik nedir? düşünce tarzları, felsefeleri ve İslama bakış açıları neydi sorularıydı. Deistler de kendi içlerinde fikir ayrılıklarına düşürüyorlar mı? Uzunca bir süre internette araştırmalar yaptım. En güzeli de neydi biliyor musunuz?

‘ALLAH TEK’TİR, ONDAN BAŞKA TANRI YOKTUR’ cümlesinin yarattığı huzur.

İnceleme yaparken bir gencin deistliğe  karar verene kadarki sürede ona ters gelen şeyleri anlattığı yazısıydı. Hemen hepsinde haklıydı. Tıpkı benim düşündüğüm gibi şeyler yazmıştı. Fakat PİRELER İÇİN YORGAN YAKILMAZDI. Gerçeği anlayamadıkları için uygulamayanlar yüzünden dinden imandan çıkılmazdı. Bazı sırların, sır olarak kalması gerçeğin son derece yoğun oluşundandı. Ezberlerle yetinme zorundalığı bundandı. Allah ve Peygamberleri görmezden gelinemezdi. Emirleri yok sayılamazdı. Okudukça bu genç deisti, bende oturan doğrularımın yerlerini daha da sağlama almaya çalıştıklarını hissettim. Bir tek yazısını okudum ve nihayet altta ailesinden çok çevrenin onu anlamasına ihtiyacı olduğu ve başkoyduğu bu yolda uzun yollara düşüp Mecnunluğunu yaşamadan misyonerliğe soyunduğunu hissettim. İyi ki okumuştum. Yazısını bitirip altta isim ve gmailinizi girmeniz gereken yerde AKLINIZA GELEN SORULARI SORABİLİRSİNİZ yazıyordu.
Ama önce Deist olma yoluna yaşadıklarının özet niteliğindeki yazısını geçeyim.

ALINTIDIR:
’Kısaca dünyadaki kötülüklerin sebebi bu enerjinin kaynağı olan tanrı değil, bu enerjiyi yanlış kullanmış ve sonuçlarına maalesef katlanan biz insanlardır... Ateistlikten önceki son durak sözününde asla doğruluğu olmadığına inanıyorum.  Kısaca, bizler tanrı ya varsa ve bizi yakarsa korkusuyla değil, onun bizzat var olduğundan yola çıkarak ona hiç bir karşılık ve korkumuz olmadan inanıyoruz. Burdan da Deizm , Ateizmden önceki son durak değil, Deizm mantık süzgeci ve sorgulama sonucunda varılabilinecek en üst düzey bilinçtir.’’ der.

Özellikle yazdım. Yorumum şöyleydi:

Merhabalar...Sadece yaradılışımızın merakı ile ve Allah'a gidecek yolda bir ışık sızıntısı ümidinin bile bana yeteceği, onu daha net kavrama isteğimden, çocuk kaybı, hastahanelerde on iki sene sürünmek dahil, başıma gelen  bir sürü belanın bendeki zayiatını bir nebze onarma ihtiyacı ve nihayet belki iç huzurumu yakalarım amacıyla google arama motoruna yazdığım sorunun Wikipedi Sözlüğe ve ardından Deizme çıkarması beni çok şaşırmıştı.

Daha mesnetli bir şeyler duymaya ve tabii ki doğduğumuzdan beri öğretilen (ben dayatılan diyemiyeceğim) çünkü çoğu akıllı insanlar, hiç biri mi irdelemek ve reddetmek akıllarına gelip ve bunlar sonra kitleler olup daha inanılır bir inanç yolu bulup öneremediler? Bilmem kaç milyar yıl bu yalanlara mı inandı dünya? İnanmak ve inancını değiştirmek o kadar basit bir olay ve nihayetinde bir karar değil. Evet gözle görülür ve akıl mantık süzgecinden geçirilince hele asırlardan beri katliamlar, savaşlar ve tüm felaketlerle gerçekten yaşam haklarının rezil olduğu ve hiç de adaletin hakim olmadığı görüntüsü veren bir dünyada yaşıyoruz.

Ama yaradılışımızı esas alırsak; doğa, hayvan, dağ, okyanus, yerin üstü ve altı nimetlerle donanmış 'hem imtihan ve cezanın önceden çekilmesi gibi düşündüren' sunulmuş alanın; bir büyük gücün ve nihayet yaratıcısın olmasını mecbur kılar... Ama onu bir şekilde arayan ve daha derinden hissetmeye çalışan kim bilir kaçıncı kişileriz? Ve gördüğümüz saçmalıklar zaten onun emirleri olamaz. Muazzam ilmin sahibi öyle sıradan tehdit gibi algılanırcasına ifadelerle minicik yaratıkları tehdit etmez... diyeyim! Bakın korktum. Korkmamız gerekiyor tüm insani yargılardan. Sadece cahiliyye devri ve ona göre kayıtlar. Daha güncel ve ılımlı, anlaşılır hale getirilebilir miydi? Bence evet. Neden yapılmadı? Zira Müslümanların çoğu daha ilk inananlarından giderek, bunu ayrıcalık olarak görme, kibirlenme gafletinden, gelişip ilerlemeyi düşünmemiş, bin türlü ahlaksızlığı tatbik etmiş ve namazlarında da bu günahlarıyla secdeye varmış, bu riya ile bugüne kadar gelmişlerdir. Aşırı zengin ülkeler ve en dipte fakirliği yaşayan Müslümanlar. Zenginlerin çoğu fakir olanları sadece seyretmişler. Vicdanları sızlamamış. Müslümanlık? Onlar uygulamadıkları için vazgeçilecek bir değer değildir.

Artık neredeyse "Her mahalleye bir tane cami inşa etsek hiç de fena olmaz" diye düşünüldüğüne kalıbımı basarım. O büyük gücü; tüm camilerin cuma ibadetlerinde vaaz veren bir hoca gibi düşünmek ihanetten başka bir şey değildir. O vardır ve belki de bu tek gerçektir. Peygamberlerin olmaları da doğaldır bence. Niye olmalı? Her kavme, ya da topluluğa bir güdücü gerek. İmansız yaşamayacağımıza göre en azgın zamanlarında insanoğlu ve kızını uyarma görevi verilmiş seçilmiş bir vazifeli, örnek insan modeli, lider vasfında bir öncü gerek. İnsanlardan farklı olmaları gayet tabiidir. Ve Kuran surelerinin ne gibi şartlarda oluştuğunu Allah'tan başka bilen yoktur.

Diğer hikayelere gelince, sanki yanında gerçekleşmiş gibi hadsizce anlatılan ibret hikayeleri, Cennet'i, Cehennem'i görmüşcesine anlatılanlar, kendinden geçmeye çalışıp bir insan  silsilesi oluşturup coşanlar, gösteriye dönüşen toplanmalar.

Ateizmden söz etmeyi çok gereksiz buluyorum. Zira 'Bir Dinazorun Anıları' kitabını okurken, yazarı hanımefendi’nin bir papazı ziyaretinde "Hala Allah'a inanmıyordum." anlatımını  okumamla, hastahaneye kaldırılmam bir oldu. O kadar Allah'a inanırım. İşte bu yapaylıkları farkedip İslam Dini demek buymuş gibi düşünmek ne derece doğrudur? Bu düşünce yapısında buluşan ve giderek aynı başlık altında birleşmeye iten isyan duygusu, sadece uygulanamayan İslam nedeniyledir bence. 

Ayrıca ben Yeşilköy'de bir caminin tam da dibinde bir sitede oturdum tam beş sene. Daha taşındığımız ilk sabah itibariyle yatağımdan zıplayarak uyandım. Beş ezan vakti sonrası, vertigo nöbeti geçirmiş ve hastahanede yatıyordum. O evde tam beş sene oturduk. Ben ezan okunurken depresyon rahatsızlığım nedeniyle sürekli isyanlardaydım volümün yüksekliğine. Diyanete dilekçeler yazdım. Ama hayır, hiç bir sonuç alamadım. 5X365 GÜN EZAN VE BİLMEM KAÇ BİNE YAKIN CUMA VAAZI DİNLEDİM. Ama bunlar inkara giden yolun bahanesi ve referansları olamaz. Ancak müslüman olmanın etiğini hiç anlamamış olmaktır.

O devirlerde tabii olarak kaydetmede (cahiliyye devri olduğu için) belki affedilmez hatalar olabilir. Ama bu Kuran'ın kutsal olmadığını da göstermez. Kuralcı zihniyet, öyle düşünme mecburiyeti, mış gibi yapmak, akıma uymak adına tüm Kuran, peygamberler, namaz ve oruç gibi ibadetleri elimizle bir kenara itme lüksünü tanımamalı bize. Kesin olan tek şey, bir tesadüf ürünleri olmadığımız ve büyük bir gücün varlığıdır.

Sizin  belki fikrinizi değiştirme ihtimaliniz vardır ve bunun için yaşınız yeterlidir. Ya da bu üç uç arasında daha ortak bir yol bulma şansınız olabilir. Fakat ben altmış beş yaşındayım. Yanlış yapıp dönülmez yollara girme korkusunu yaşamalıyım. Şu an kendimi yargılıyorum ve size örnek plmak istiyorum. İnsan gençken daha cesaretli ve gözü kara oluyor. Bakın siz ailenize bile söyleyemediğinizi anlatıyorsunuz. Niye? Zira onlar inandıklarından memnunlar ve daha mutlular. Anlaklarımıza söylene söylene yerleştirilen, ya da sırf uygulanan tarzıyla aklımızda bazı soruların oluşması olasıdır. Ben İslamın sırf onlar layıkıyla uygulayamadılar diye bir tepki tetikli bir arayışla değil, fakat dünyada olanlara anlam veremediğim için çıktım bir iç yoluma. Daha itidalli düşünmek ve yanlış yaparak İslamiyetten ayrı hiç bir bayrak altına girmek niyetinde değilim.

Müslümanlık, şimdilerde bazılarına yaptıklarının yanlış olduğunu haykıran, bu nedenle tepki gösterilmesine rağmen Yaşar Nuri Öztürk hocanın anlattığı gibidir bazen. Onu; izlediğim bir videosunda "Ateist olacağına, Deist ol daha iyidir." demesini korku, şaşkınlık ve hafif kınama görüntüsü oturtmak istediği bakışlarıyla izleyen bir tv kanalının hanım spikeri sadece dinliyordu. Zaten soracağı bir soru olamazdı. Bu yolda kafalar karışmadan sorular oluşmazdı. Sadece düşüncelerimi anlatmak adına yazımı bırakıyorum.Yaradana yarattığı her bir şey için minnet duyuyorum.Bu yolda dilerim ölene kadar en azından beni katliamlar konusunda üzüntümü alacak, rahatlatacak bir ipucu bulabilirim.
Sizi düşünmeye davet ediyorum.
diye yazdım. Ama hiç bir cevap alamadım.

Ece Evren
Yorumlar

BLOGGER: 16
Loading...
Ad

"Kitap İsimleriyle Espriler | Mim,1,"Satır Arası" # MİM 3,1,#dogamizdavar,1,#Mim Sinema ve Ben,1,19 Mayıs Atatürk'ü Anma,2,20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü,1,2018 Yaklaşırken,1,23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,1,23.nisan çocuk bayramı,1,24 Kasım Öğretmenler Günü,1,29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'mız Kutlu Olsun,1,3 Aralık 2016 Dünya Engelliler Günü,1,30 Ağustos Zafer Bayramı Hepimize Kutlu Olsun,1,Acı,1,acılar,2,Acım Dinmiyor,1,açlık,1,adalet,2,Adımı Ben Koydum,1,Adresine Ulaşmayacak Mektup,1,ağır kayıplar,1,ağlamak,1,Ağlamak Yetmiyor,1,ağlıyor,1,Ah İstanbul Ahhh,1,ahiret öğretisi,1,ahlak çöküntüsü,1,aile,16,aile hayatı,1,aile içi sorunlar,1,aile mevhumu,1,aile olmak,2,aklanmak,1,Aklımda Deli Sorular / MİM 2,1,aklın sükutu,1,akraba,1,akşam,1,aktiviteler,1,Al Şu Bulmacayı,1,aldanışlar,2,aldanma,1,aldanmak,1,aldatma,1,aldatma nedenleri,1,Alışkanlık İşte,1,alışkanlıklar,1,Allah,1,Allah'ı hissetmek,1,Allah'ın yüceliği,1,Almadılar,1,an,1,analar,1,anılar,1,Anın Kerameti,1,Ankara'da patlama,1,Anladıklarımız,1,anlamak,1,anlaşılmak,1,anlaşılmamak,1,anlaşmak,2,anlaşmazlıklar,1,Anlatmak Daha Bir Zor,1,anlayamamak,1,anlayış,1,anmak,3,anne,2,anne sevgisi,1,Anneler En Kıymetlilerimizdir,1,anneler günü,2,annenin değeri,1,annesiz çocuklar,1,antidepresanlar,1,Arakanda katliam,1,arama,1,araştırma,1,arayış,2,Armağan,2,Arthur Schopenhauer,1,Artık Anla,1,Artık Bitti,1,Artık Sesler Kesildi,1,asil Atamız,1,askerlik,3,Aslında Erenler,1,Aşık İnler,1,aşk,7,aşk acısı,1,aşk çıkmazı,1,Aşk Ölür,1,aşk romanı,1,aşk tutsaklığı,1,Aşk ve Gurur,1,Aşkım Yoğun Bakımda,1,aşkın gücü,1,aşkın muhasebesi,1,aşkın ölümü,1,Ata'mızın değeri,1,Ata'mızın vefatı,1,Atatürk,5,Atatürk',1,Atatürk'e Minnet ve Saygıyla,1,Atatürk'ümüz,1,atlatılamayan travmalar,1,avuntu,1,ay,1,ay tutulması,1,ayak uydurulamayan dünya,1,aymazlık,1,Aynadaki Dilsiz Bilge,1,Ayrılığı Nimet,1,ayrılık,8,Ayrılık Ölümden Beter,1,Ayrılık Vurgunu,1,ayrılıklar,1,azrail,2,Azrail Her Daim Hasatta,1,bahaneler,2,Bana Neler Oluyor,1,barışmak,1,Basın susturuluyor,1,baş eğmek,1,baş kumandanımız,1,başlar sağolsun,1,Başöğretmenimiz,1,bayram,1,Bazıları,1,bebeğe tecavüz,1,bebeğin hissettikleri,1,bebek olmak,2,beklemek,2,Beklenen Sondan Korku,1,beklentiler,3,belirsizlik,6,belirtileri,1,Bembeyazdı ve Tertemiz,1,Ben,3,Ben Affedemem,1,Ben Bir Hayaldim-Ece Evren,1,Ben Hazırım,1,ben kimim,1,Ben. Sen,1,Bırakın Güven İçinde Yaşayalım,1,Bırakın Şiirimi Ağlasın,1,bilimin kötüye kullanılması,1,Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu ve Bir Teşekkür,1,Bir de Siz,1,Bir Defa Daha Kaçırdık Güneşi,1,bir delikanlının hayatı,11,bir dost,1,bir engelli,3,Bir Eylülün Müjdesiydin,1,bir garip dönem,1,Bir Garip Döngü,1,Bir Gün Anlayacaksın,1,Bir Güzellik,1,Bir Küçücük Serçe,1,Bir Küçük Kasaba,1,Bir Mim,1,bir rüya ki,1,Bir Tufanın Ardından,1,bir umut,1,Bir ve İlk Yenilgi,1,Bir Yaş Günü Hediyesi,1,Biraz Huzur,1,Biraz İçten Olalım,1,birlik olamamak,1,birlik olmak,1,bitiş,1,bitmiyor,1,biz,1,biz olamamak,1,blog,7,Blog Çalıştayı,1,blog sohbetleri 2,1,Blog Yaşam,1,blog yazarı,1,Blog Yazarları Çalıştayı 2017,1,blog yazısı,1,Blog.Yazılarım,1,blogerlar arası etkinlik,1,blogger,4,blogger dayanışması,1,blogger olmak,1,bloggerlar,1,bloggerlar arası etkinlik,1,bloggerlar kaynaşıyor,5,bloggerler,1,bloglar,1,bloglar arası aktivite,3,bloglar arası dayanışma,2,Bloglar Arası Dayanışma ve Tanıdığım Bloggerlar,1,bloglar arası iletişim,1,bloglar arası paylaşım,1,Bloglar Arası Söyleşi,1,Boğan Günahlar,1,bombalar,1,boşa giden yıllar,1,boşa gidenler,1,boşanan ailede çocuklar,1,boşanma,1,boşluk,1,boşluk üzerine,1,Boşta Kal Sevgili,1,Bu Bayrak Hepimizin,1,Bu Defa Başka Olacak,1,Bu Kötü Günlerde Bir Masum Sevinç,1,budistler,1,Bugün Günlerden ŞEHADET,1,Bukalemun Adam,1,bulmaca,1,bulutlar,1,Burada Güvendeyim Ben,1,büyü,1,Büyük Blog Takip Etkinliği,1,can kırıkları,1,cani insanlar,1,cehennem,4,Cehennem Bile Almaz,1,cennet,2,cesaret,1,cevaplar,2,Cevaplarım,1,ceza,1,Cumhuriyet,1,çabalar,1,çalışmalar,1,Çalıştay,1,çanlar,1,Çare Her Zaman Biziz,1,Çaresizliğin Adıdır Aşk,1,çaresizlik,4,Çaresizliklerim,1,Çek Bir Türkiye Kebabı,1,çelişki,1,Çıkalım Dünya’dan,1,çıkmazlar,2,çocuk,3,Çocuk Hakları Günü,1,çocuk sevgisi,1,çocuklar,8,çocuklar için,1,Çocukları Bırakın Bari,1,çocukluğum,1,çocukluk,15,Çoktan Dayanmıştı Kapımıza,1,Dağınık Anne,1,Dağınık Anne şiiri,1,davetsiz gidiş,1,Dayanamıyorum,1,Dayanılmıyor Artık,1,dayanışma,2,dayanma gücü,1,dedektif,1,Dedektifin Hüsranı,11,Deeptone kitabı,1,değer ölçüsü,1,değerler,1,değersizlik,1,değirme,1,değişiklikler,1,delice sevmelerim,1,demokrasi,3,depremler,1,depresyon,5,Depresyonun Bendeki Hâli,1,derin kaygı,1,destekler,1,devrim,1,devrimler,1,dibe vuruş,1,dikkatli,1,Dillerde Gezen Hakaretler,1,Dilsiz Şeytanlar,1,dinginlik,2,dini bayramlar,1,dini bayramlarımız,1,dini günler,1,Dinle Doktor,1,direniş,1,Dirilişe Doğru,1,Dirilişe Doğru 2. bl,1,diyalog,1,diyaloglar,1,Dodiş,1,doğa olayları,1,Doğallık,1,doğduğumyer,1,Doğru mu Yapıyoruz?,1,doğru muallakta,1,doğum,1,doğum yerim,1,doğuşum,1,dolunay,1,dostluk,1,Doyumsuz Zaman geçmiş,1,Dönmek İstemedim Ben O Alemden,1,Dönüş,1,Dönüyorum,1,döşemeler,1,dua,1,dul,1,duyarlılık,1,duyarsızlık,16,duygudaşlık,1,duygular,3,duygularım,3,duygusal şiir,1,Duyurular,1,dünya,4,Dünya Alarm mı Veriyor,1,Dünya Emekçi Kadınlar Günü,2,dünya halleri,1,dünya hâlleri,1,Dünya İçime Kaçtı,1,dünya için,1,Dünya İçin Ağlıyorum,1,dünya kadınlar günü,1,Dünya Kandıramıyor,1,Dünya Seyrinde Hâlâ,1,Dünya Sıkıldı,1,Dünya Sonuna Sabırsız,1,Dünya Teklerden Oluşur,1,dünyada kötülük,1,Dünyada Neler Olmuyor,1,dünyadan soğuma,1,Dünyanın Adaleti,1,dünyanın gidişatı,2,Dünyanın Hakkını Vermeyeni,1,Dünyanın Kaderi,1,Dünyanın Kiracıları,1,Dünyanın Son Durağı,1,düşünce yolculuğu,1,düşünceler ölmez,1,düşünceler silsilesi,1,düşüncelerim,1,düşüncelerimiz,1,düşüncesizlik,8,düşünmek,1,düzene uymama,1,ebcet hesabı,1,ece evren,1,Ece Evren şiiri,1,Ece Evren-Bembeyazdı ve Tertemiz,1,Ece Evren-Unutmak İstiyorum,1,ecel,1,Ecele Beş Kala,13,edebiyat,1,edebiyat dergisi,1,edebiyatta atışma tarzı,1,ego,2,egoizm,2,eğitim,1,eğitim neferleri,1,eğitim sistemi,1,eleştiri,1,elim olaylar,1,elveda,1,Emanet Zamanlar,1,emekçi kadınlar,1,emeklerim,1,Emektar Ellerim,1,emin olmak,1,en büyük şans,1,En Çok Şimdi Egodan Sıyrılma Zamanı,1,En Yaralıyım,1,endişe,2,engeller,1,engelli,1,engellilerin sorunları,1,enler,1,erdem,1,Erozyon,1,etkiler,1,etkinlik,12,Etkinlik yazım,1,etkinlikler,1,evlilik,1,Evlilik Aldatmacası,1,evlilik karmaşası,8,Evren Soyuçok,1,Evren Soyuçok ile blog yazarlığı üzerine söyleşimiz,1,Ezberler Yetmiyor,1,fazla önemsemek,1,ferahlık,1,Fırat'ın Engeli,1,Fırat'ın Engeli Son Bölüm,1,Fırat'ın Engeli...1,1,fırsatlar,1,fırtına sonrası,1,fidan,1,fikir ayrılık nedenleri,1,FYODOR MİHAYLOVİÇ DOSTOYEVSKİ,1,gaflet,1,gaflet uykusu,1,garip,1,Gariptir Benim Şiirlerim,1,gece,1,Gecenin Örtüsü,1,gecikme,1,geç kalmış bir aşk,1,geçen sene,2,Geçen Sene Bu Zamanlar,1,geçen seneler,1,geçici,1,geçinme,1,geçişler,1,geçmiş,2,Geçmiş İçin İstihareye Yatılmaz,1,Geçmişe Uzanır Ellerim,1,gelecek,1,Gelecek vaat eden bloglar,1,Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun,1,Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun,1,gerçek,1,gerçek alem,1,gerçekler,1,gerginlik,1,Geri Sayımlı Günler,1,gidişat,5,Gitmem Lazım,1,gizem,1,göçen bir hayat,1,gökyüzü,1,görmezden gelme,1,görüşü netleştirememek,2,göz dönmesi,1,göz yumma,1,Gözlerin Çılgın Dansı,1,Gözlerin Çılgın Dansı... 2.Bl,1,Gözünüzü ve Elinizi Emeklerden Çekin!,1,gözyaşları,1,gözyaşları.Şiirlerim,1,Gözyaşlarım Durun Artık,1,Gözyaşlarım Lav,1,gözyaşlarım.Yazılarım,1,grip,1,gurur,2,Gururun Onura Yenilgisi,1,güçler,1,güdülmek,1,güfte,1,gül,1,Gülme Oyunu,1,gülmek,1,GÜLÜMSEYEN BİR ÇOCUK İÇİN : KİMSESİZ BIRAKMAYIN,1,gün batımı,1,gün dönümü,1,Gün Dönümü Çocukları,1,günahlar,1,Güne Nasıl Başlıyorum – Mim,1,Güneşe Hazır Değilim,6,güneşte patlamalar,1,günü,1,güvensizlik,2,güzel el,1,hainler,1,hak,2,hakaretler,1,Hakkımda,1,haklar,3,hakları,1,haklarımız,1,Haklı Çıkma Sanatı,1,haksızlıklar,2,halk,2,hangisi yanlış,1,hapsolmak,1,Hapşırık Tozu,1,haram,1,Haram Gecelerim,1,harcanmak,1,harika bir düşünce silsilesi,1,hasret,2,hasreti,1,Hasretin Hasatı,1,hasta,4,Hasta Bakmak Nasıl Olmalı?,1,hastalık,4,Hastalıklı Ruhlar,1,hatalar,1,hatır,1,hatırlamamak,1,havalimanı,1,Hayal,2,hayal bitimi,1,hayal kırıklığı,2,hayal kırıklıkları,2,Hayal Kırıklıklarım,1,Hayalden Öte,1,Hayalimdeki Meslek? (Mim'li),1,Hayaller,3,Hayaller Ülkesi,1,hayallerim,2,hayallerin,1,hayalleriniz,1,hayat,3,hayat arabası,1,Hayat Devam Ediyor...Gerçekten mi?,1,hayat devam etmeli,1,hayat oyunu,7,Hayata Kırgınım,1,hayatın sürprizleri,1,hayattan kaçış,4,Hayattan Kesitler,1,haydi geleceğinizi kurtarın,1,hayır diyebilmek,1,hayır işlemek,1,hayırlı,1,hayırlı olmak,1,Hayırlı Olsun,1,Hayırlısı,1,hayvan,1,hayvan eziyetleri,1,Hayvan Manzaraları,1,hayvan sevmek,1,hayvan sevmeyen insanlar,14,hayvanlar,3,hediye çekilişi,1,helikopter kazası,1,Hep Güzellikten Yanaydım,1,Hepimiz Değerliyiz,1,her bölüm bir kesit,1,Her Şey Anlamsız Artık,1,her şeye ayak uydurma,1,hesap,1,hesap dökümü,1,hesaplar,1,Hey Gidi Sanal Dünya,1,Heyy! Ben de Varım Dünyada1.Bl,1,Heyy! Ben De Varım Dünyada,1,Heyy! Ben De Varım Dünyada 2.Bl,1,Heyy! Ben De Varım Dünyada 3.Bl,1,Heyy! Ben De Varım Dünyada 4.Bl,1,Heyy! Ben De Varım Dünyada 6.Bl,1,Heyy! Ben De Varım Dünyada... 9.Bl,1,Heyy! Ben De Varım Dünyada...10.Bl,1,Heyy! Ben De Varım Dünyada...11.Bl,1,Heyy! Ben De Varım Dünyada...12.Bl,1,Heyy! Ben De Varım Dünyada...13.Bl,1,Heyy! Ben De Varım Dünyada...8.Bl,1,Heyy! Ben De Varım Dünyada...Son Bölüm,1,hırs,2,hırsızlık,1,hırslar,2,Hiç Bir Yol Kalmadı,1,hiçlik,1,Hiçlik Korkusu 1. Bölüm,1,Hiçlik Korkusu 2. Bölüm,1,hikâye,1,Hikayelerim,55,Hikâyelerim,5,hikmetler,1,hikmetleri,2,hilal,1,hissettirdikleri,1,huriler,1,huylar,1,Huzur,2,Huzura Çıkacak Tek Yol,1,hürriyet,3,hüsran,2,hüzün,1,ışıklar,1,ibret öyküsü,13,içgörü,1,içimin fırtınaları,1,içimizdeki biz,1,İçimizi Susturamazsınız,1,İçini Soğutsun,1,içtenlik,1,ideal,1,ihanet,2,ihanet. Şiirlerim,1,ikazlar,1,İki Boş Sandalye,1,İki Taş Arasında,1,İlahiyatçı Mehmet Paksu Hoca,2,ileriyi görememe,8,ilişki,2,ilişki çıkmazı,7,ilişkiler,1,İlk Kar Mektubu,1,ilk yardım,1,iman,1,imanın şartları,1,inanamak,1,inanç,3,inkar,1,insan,2,İnsan,1,insan hakları,1,İnsan Madeni,1,insanca yaşamak,1,insanlar,1,insanların duyarsızlığı,1,insanlık,4,insanlık ne halde,1,insanlık suçları,1,insanoğlu,1,insanoğlunun çilesi,1,internet,1,intikam,1,islamiyet,4,İslamiyet,1,İstanbul,2,isteksiz yolculuk,1,istendiği gibi davranmak,1,istiklal marşı,1,isyan,1,işkenceler,1,İyi Geceler ve İyi Bir Gelecek Türkiye'm,1,İyi Ki Doğdun,1,iyi niyet,1,izbeler,1,İzmir'in Dağlarında,1,Kabusum Bendim Zaten,1,Kaç Mevsimi Kaçırdık,1,Kaç Suçlu Gece Geçti Üstümüzden,1,kaçış yok,1,kaçmak,1,kader,2,kadercilik,1,Kaderin Bendim,1,Kaderin Bendim. Sesli şiir,1,Kaderin İzni,1,kadın,1,kadınhakları,1,kadının değeri,1,kadınlar,2,kadınlara haksızlıklar,1,kalem,1,Kalem Kırıldı Artık,1,kalıntı,1,kalleşlik,1,kalp,2,kan,2,kan ağlıyoruz,1,Kanlı Ay,1,kanser gibi illet,4,kaos,1,kaoslarım,1,kar,1,Kara Cumartesi veya 20 Ocak faciası,1,Kara Pazarlar,2,Kara Pazarlar Ece Evren Tanıtım Yazım,1,Kara Pazarlar Kitabıma İthafen,1,Kara Pazarlardan,1,karakter,1,karar,1,kararlılık,2,kararsızlıklar,1,kardeş kaybı,1,Kardeş Ülke Azerbaycan,1,kargaşa,1,karmaşık duygular,1,kasırgalar,1,katıkalpler,1,katletmek,1,katliam,2,katliamlar,2,kavuşma,3,Kavuşmayı Zahmet Saymışken,1,kaygı,1,kayıp,1,kayıp günler,1,kayıplar,5,kayıtsızlık,1,kaynaşma,1,kaynaşmak,2,kedi,1,Kedimin Anısına,1,kefaret,1,kendi sesimden,1,kendi şahsiyetini ezmek,1,Kendime İhanet Ettim,1,Kendimi Arıyorum,1,Kendimi Buldum,1,Keşke,1,Keşke Her Yaşadığım Kurgu Olsaydı...,1,Keşke Olmasaydı,1,kırgınlık,2,kırgınlıklar,1,kırıcı olmak,1,kırmızı,1,kısmet,1,kıyamet,1,Kıyamet Alametleri,2,Kıyamet gerçeği,2,Kıyamette Görüşürüz,1,kızıla dönüşen ay,1,kibir,1,kimliğim,1,kimliklerimiz,2,kişilik bozukluğu,1,kişisel blog,2,kişisel idare,1,kitap,1,kitap yorumu,1,kitaplar,1,Kity Genovese Sendromu,1,kopya yazılar,1,korku,1,koşturmalar,1,kötü emeller,1,kötü ortam,15,kötü yorum,1,kötüler,1,Kuklanın İsyanı...,1,Kur'an,1,kurall,1,Kuran-ı Kerim'i anlayabilmek,1,kurban,1,Kurban Bayramınız Mübarek Olsun,1,kurbanlar,1,kurtulma isteği,1,kurtuluş,1,Kurtuluş savaşı,1,kuruluşlar,1,kuşkularım,4,kutlama,1,kutlamalar,1,Kutsa,1,küfürler,1,kültür başkenti,1,Madem ki,1,Maden,1,mahşer,1,maneviyat,1,marş,1,marşlar,1,Martının Özgürlüğünde,1,masallar,1,Maviden Hep Ürktüm Ben,1,mavinin büyüsü,1,Meçhule Uyandık,1,Meçhule Uyandık Yine,1,med cezir,1,mektup,1,melek,1,merhaba,2,Mesele Ne Bilir Misin,1,mevsimler,2,milli bayramlar,3,Milli Bayramlarımız,2,mim,8,Mim Etkinliği,10,MİM Kore Fenomeni =Gözümü Korkutan Kitaplar,1,Mim: Blog Yazarını Tanımak,1,MİM: Küçük Bir Mim,1,Mim:Seni Tanıyabilir miyim,1,mimlemek,1,mimlenmek,2,mimler,1,Miraç Kandiliniz Kutlu Olsun,1,misafir yazar,2,mucize,1,mucizeler,1,Mustafa Kemal Atatürk hakkında,1,Mustafa Kemal Atatürk'ü saygıyla anıyoruz,1,mutlu olabilmek,1,mutluluk,5,Mutluluk Çok Geciktin,1,Mutluluk Paradoksu,1,Mutluysanız Böyle Kalsın,1,mutsuz aşk,1,mutsuz günler,1,mutsuzluk,2,müşterek,1,mütevazı olmak,1,Nasıl Elveda Derim,1,nasip,1,Ne Çok Sevmiştim Seni,1,Neden şaşkınız böyle,1,nefis ziyanları,1,Nefisler,1,nefret,1,Nereden Biliriz Ki?..cennet,1,nereye gidiyoruz,3,Nev i Alanına Münhasır Âlem,1,Neyin Bedeliydi Bu,1,Neysem Oyum,1,nida,1,nikah,1,nimet,1,nimetler,1,normal doğum,1,okul,1,okumak,1,olanlar,2,olanlara anlam verememek,1,Olay Yeri,1,olaylar,1,Olmasa Keşkeler,1,Olmayanlar,1,on kasım,1,On üç Şehidimiz Var,1,onur,3,onur mücadelesi,1,oyuncular,1,Oyuncular 1. Bl,1,Oyuncular 2. Bl,1,Oyuncular 3'cü Bl,1,Oyuncular 4.Bl,1,Oyuncular 5.Bölüm,1,Oyuncular 6.Bl,1,Oyuncular 7. Bl,1,öğrenim. Yazılarım,1,Öğretemedim Sana,1,öğretmenler,1,Öldü Dersin Gül Güzeli,1,ölenler,1,ölüm,9,Ölümden Randevu Alınmaz,1,Ölüme Dair,1,Ölüme Hasrettir Yaşam,1,ölüme yolculuk,2,ölümle randevu,1,ölümler,1,Ölümün Kapısı,1,ömürler,1,Önderimiz,1,öneri,1,önyargılar,1,öze saygı,1,özgürlük,1,özlem,1,özlemek,1,Pamuk İpliği Sevgiler,1,Parçalandım Of Bile Demeden,1,paylaşımlar,1,paylaşmak,2,pazarlar,1,pişmanlık,3,piyonlar,1,polisler,1,profil karmaşası,1,profiller,1,psikiyatr,1,Puslu Dünya,1,Ramazan Bayramınız mübarek olsun,1,Referandum,1,Regaip Kandili,1,Reklamlardaki Gibi Olmayan Şeyler,4,renkler,1,riya,1,riyakar insan,3,riyakâr insan,3,riyâkar insan,1,riyakârlık,1,roman,1,ruh,1,ruhlar,1,ruhum,1,Ruhum Yanardağ,1,Ruhumun Çırpınışları,1,ruhun özgürlüğü,1,ruhun zedelenmesi,4,rüya,1,Sabahları Sen,1,sadakat,2,Sade ve Derin,1,sadistler,1,saf düşünceler,1,sağlık,2,sahipsiz aşk,2,samsun,1,sanallık,2,sanık,1,Sanırım Her Şey Bundan İbaret,1,sapan,1,Satır Arasi Mim #1,1,satranç,1,seçenekler,1,sela,1,sempati,1,semptom,1,Sen Yıldızlara Uzandın mı Hiç,1,senarist,1,senden bir daha,1,sendrom,1,Seni Sen Yapan Sevdiğin Şeyler - Mim Yazısı,1,sensizlik,2,serçe,1,Serzeniş,1,sesli şiilerim,1,sesli şiir,8,Sesli şiirlerim,1,sessizliğin dinginliği,1,Sessizlik Boğar Bazen,1,sevgi,13,sevgili,2,Sevgimi Geri Ver,1,sevginin değeri,1,Sevginin Galibiyeti,1,Sevginin Nurdan Kapısı,1,Sevginin Nurdan Kapısı 1,1,Sevginin Nurdan Kapısı 2,1,Sevginin Nurdan Kapısı 4,1,Sevginin Nurdan Kapısı 5,1,Sevginin Nurdan Kapısı-son,1,sevginin ölümü,1,sevgisizlik,1,sevgiye dair,1,sevilmek,5,sevmek,7,sevmekle sevilmenin farkı,1,Seyretmek Ayrı,1,Sezaryen,1,Sığdıramadım,1,sığınmak,1,sıkıntılar,2,sıradanlık,1,sırlar,1,siber alem,1,siber âlem,1,siberalem,1,simitçi,1,Simitçi Çocuk ve Hayalleri,1,sinema,1,sinema seyretme tercihleri,1,sinir,1,sis,1,Site Yönetiminde Darbe Oldu,1,Sivas,1,Sizce Mutluluk Nedir,1,Size Bir Mektubum Var,1,son,3,Son Baharım bu,1,Son Duruş Tabiiyeti- Tevazu Erdemi,1,Son Kavşak,1,Son Merhaba Ve Veda,1,Son Söz İlahi Adalette,1,Son Şarkı,1,Son Tattır Ölüm,1,sonsuzluk,1,sonu merak,1,sonuç,1,sonuçsuz sevmeler,1,sonumuza ağlamak,1,sorgulama,1,sorgulamak,1,sorular,2,sorumsuz yetkililer,1,sorunlar,2,sosyal olmak,1,sömürü,1,söz hakkı,1,Sözler Tükendi,1,Sözüm Hepimize,1,Stephen Ne Yapıyor Acaba?,1,stres,1,Stres Faktörleri,1,sur,2,Sur'da Bir Sabah,2,Suratlar,1,susmalı,1,sübyan mektepleri,1,Şairin Hezimeti,1,şairler.,1,Şans Mimi,1,şansızlık,1,şarkı,1,şehitler,16,şehitler var yine,1,şehitlerimiz,3,şeker bayramı,1,Şekilden Şekle,1,şeytan,1,şiddet,15,şiir,15,şiir oku,1,şiir videosu,2,şiirler,13,Şiirlerim,186,Şiirlerim.,11,Şiirlerm,1,Şikayetname,2,Şikayetname 1.Bölüm,1,Şikâyetname 10,1,Şikâyetname 11,1,Şikayetname 11.BL,1,Şikayetname 12.bl,1,Şikayetname 13,1,Şikayetname 14.Bölüm,1,Şikayetname 15.Bl,1,Şikayetname 16.Bölüm,1,Şikayetname 17.Bölüm,1,Şikayetname 2.Bölüm,1,Şikayetname 3.Bl.,1,Şikayetname 4. Bl,1,Şikayetname 5.Bl,1,Şikayetname 6 Bl,1,Şikayetname 7. Bl.,1,Şikayetname 8. Bölüm...,1,Şikayetname 9. Bl.,1,şükretmek,2,şüphe götürmez gerçekler,1,şüpheler,1,tacizler,1,talan,2,tanımak,2,tanıtım,1,tarih boyunca değişen isimleri,1,tarikatler,1,taşlar,1,tavizsizlik,1,tavsiye,1,tecavüz,1,tecavüzler,1,Tek Kişilik Kalabalık 10.Bl,1,teknoloji,1,telafi,1,Temizlik İmandan Gelir,1,tepkiler,1,tepkisizlik,1,terapi,1,terk edilmek,1,terör,12,Terör Kayseri'nin Ciğerini Dağladı,1,terör belası,1,terör laneti,1,Teröre Lanet Olsun,1,terörle mücadele ekibi,1,Teslim Oldum Ben,1,Tetikte Ol Sevdiğim,1,Tetikte Yaşamak,1,tıkandık,1,toplum,2,toprağım,1,tutsak avazlar,1,tutunacak dal,1,tuzaklar,1,tükeniş,1,tükenmek,2,Tüketen ve Sonunda Tükenen İnsanla Diyalog,1,tüketmek,1,Tüm Öğretmenlerimize Kutlu Olsun,1,Türk olmak,1,uçak,1,uçmak,2,Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,1,umarsızlık,1,umursamazlık,1,umut,4,umutlar,1,umutsuzluk,5,Uyandırmayın,1,Uyu Bebeğim,1,Uzak Dur Dokunma,1,Uzak Zamanlar,1,uzaklar,1,uzanmak,1,uzun beklemeler,1,Üç Yarım Bir Tam Eder Mi?,1,Ülkemin Her Yanında Çiçekler Açsın,1,üstü çizilmiş yazılar,1,üzgünüm,1,üzüntü,1,vahim olaylar,1,Vakitsiz Ezan,1,Varlığın da Yokluğun da Bir,1,Varlıklar,1,vatan,8,Vatan Hainleri Kahrolsun,1,vatan mevzuları,1,vatan uğruna,1,vatanım,5,vatanımda neler oluyor,1,vatanımız,1,vazgeçememek,1,veda,4,vefa,2,vefasızlık,3,vermeler,1,vertigo,2,vertigo belirtileri,1,Videolar,3,Videolarım,1,vurgun,1,Vücutlar,1,WordPress,1,Ya Hiç Olmasaydık,1,ya Sen?,1,yaftalanmak,1,Yakamozun Büyüsü...dolunay,1,Yakarı,1,yakarış,1,yakın ölümü,1,yakınlar,1,yalan,4,yalanlar,1,Yalnız İnsanlar,1,yalnız kadın,1,yalnızlık,1,yanılma,1,Yanılmak Doğruya Çıkabilir,1,Yanımda Bile Uzaksın,1,yanlış kullanımlar,1,yanlış politika,1,yanlış seçim,1,Yanlışın Savunması Olmaz,1,yansıma,1,yapaylık,1,Yapma Kurban Olayım,1,Yaradan,2,yaradılış mucizesi,1,yaradılışımız,5,yaradılışın sırrı,1,yaralananlar,1,yaralanmak,1,Yaratan,1,Yaratılış Sırrı,1,yardım isteği,1,yargı,1,Yarı Açık Zindanımdayım,1,yarım,1,yarınlar,1,yaşam,4,Yaşam Denen Mucize,1,yaşam hakkı,2,yaşama sevinci,2,yaşamak,3,Yaşamak Mutluluk Nedir? Şiirlerim,1,yaşanan zorluklar,1,yaşla gelen acılar. Yazılarım,1,Yavaşça Gelin,1,yayınlanmış,1,Yaz İçin Öneriler #Mim Etkinliği,1,yaz mevsimi,1,yazar,1,yazı,6,Yazıklar Olsun,1,yazılar,5,Yazılarım,170,Yazılarım.,8,yazlıklarda neler oluyor,1,Yazma Tutkusu,1,Yeni bir yıl,1,Yeni Dalga Dergisi,1,yeni doğan,1,yeni umutlar,1,Yeni ve Yararlı Bir Mim,1,yeni yıl,3,Yeni Yıl Huzurlu Olsun,1,yeni yil,1,Yeniden Gel,1,yenidoğan,1,Yeraltından Notlar,1,yeter,1,yetimler,1,yıkılan umutlar,1,yıkılmak,1,yıkılmış hayaller,1,Yıkılmış Şehir Gibiyim,1,yıkıntılar,1,yıldızlar,1,Yılgın Rüzgarlar,1,yine kurbanlar,1,Yine mim gibi bir güzellik,1,yine terör,1,yirmi iki blogger,1,yitirilen güven duygusu,1,yitirilenler,1,yitirme,1,yitirmek,1,yoğun duygular,1,yok etmek,1,Yokluğumda Sen,1,yokuşa gidiş,1,yol bulamamak,1,yollar,1,yoruma tepki,1,yüreğim,1,yürek,1,Yürümek İstiyorum,1,zalimler,1,zaman,3,Zaman Durdu Bak Yine,1,Zaman Kavramı,1,Zaman Şahidimdir,1,zamanın kaydı,1,Zamanın Yükü,1,zamanlar,3,Zamansız Sela,1,zıtlaşmak,1,zindan,1,ziyan olmak,1,zor insanlar,1,zorbalık,1,Zorlaştırılan İslam,1,zorluklar,4,zulüm,1,zulümler,1,
ltr
item
Ece Evren'in Kişisel Bloğu: Zorlaştırılan İslam, Keşke…
Zorlaştırılan İslam, Keşke…
Zorlaştırılan İslam, Keşke...
https://2.bp.blogspot.com/-f-vgfS34ASQ/V_FfV2Gu8vI/AAAAAAAAHv8/_MXdSjjCs4ExTar2Eo44qLf-lv7edvX9gCLcB/s640/man-888591__180.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-f-vgfS34ASQ/V_FfV2Gu8vI/AAAAAAAAHv8/_MXdSjjCs4ExTar2Eo44qLf-lv7edvX9gCLcB/s72-c/man-888591__180.jpg
Ece Evren'in Kişisel Bloğu
https://www.eceevren.com/2016/01/zorlastirilan-islam-keske.html
https://www.eceevren.com/
https://www.eceevren.com/
https://www.eceevren.com/2016/01/zorlastirilan-islam-keske.html
true
2595208849766120292
UTF-8
Tüm Gönderileri Yükle Herhangi bir gönderi bulunamadı Tümünü Gör Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Sil Yazan Ana Sayfa Sayfalar Gönderiler View All Tavsiye Yazılar Etiketleri Arşivler SEARCH Tüm Postalar Herhangi bir sonuç bulunamadı Ana Sayfa Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec Az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan fazla Takipçiler Takip et! THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy