Heyy! Ben De Varım Dünyada...Son Bölüm.


Hak Arama
Adalet

Heyy! Ben De Varım Dünyada... Son Bölüm.

Son bölüm, gayet net aldığım, fakat benim hiç ihtiyacım olmayan 'İbret'in hikayesi olacak. Bu olaylardan sonra  'Bu kadar insafsız ve terbiyesiz nasıl olunur?un cevabını ise sanırım hiç bulamayacağım. Adalet son sözü söyleyecekti. Ama karar, hak edilen ceza mı olacak, yoksa ben her gün biraz daha ölmekte olan insanlığın hüznüne mi dalacaktım? Hiç bilmiyordum.

Daha 1'ci celsede sayın kadın hakim o kadar adil idi ki, nötr bakıyordu ikimize de. Doğaldı böyle bakması, lakin insan durup dururken de dava açmazdı iftira atacaksa... Suç isnat edilen hanımın nemrut yüzündeki istihzalı sırıtmaya benzer bakışından normal bir vatandaşın bile anlayacağı suçlu profilini görmemezlikten gelmiş olmalıydı. Yerime otururken arkamda kalan yerde iki erkek oturuyordu. Hiç bir yakınımız celseye alınmamıştı. O nedenle karşı tarafın yakınları mı diye endişe ettim. "Kimsiniz?" diye sormamla "Duruşmanın düzenini bozmayın" diye bağıran küstah sesi çınladı hakime hanımın. Seyir belli olmuştu.

Beni artık kimse adalet olduğuna inandıramazdı. Zira bu muameleye tahammül edemezdim. Diğer bir beyanım üzerine de "İnsanlar benim gözümde eşittir!"dedi. Ben tokat gibi 'Suçlu da, suçsuz da mı?' diye sordum. Benden biraz küçük görünen, ama bir söz sahibi kadının dik ve kötü bakışlarına aynı bakışlarla karşılık verdim. (Peh Ece!...) dedim. (Kaç kalem kırmış, hiç bir kararı temyizden dönmemiş, gözlerinizden yalan söylediğinizi anlarım! diyen babana benzemiyor değil mi?) Evet hiç benzemiyordu. On altı yaşında babana ummadığı vuruşla isyan eden sen, altmış küsur yaşında, bu şerefsiz insanların önünde adaletin temsilcisi tarafından azarlanıyorsun! Başına dökülen suyun hesabının görüleceğini hiç bekleme...

Öyle de oldu. Gelinleri avukatlarıydı. Laflarımı hiç esirgemedim. 'Gelinden de avukat mı olurmuş?' dedim. 2. celsede tertemiz yüzlü kızımın, şehadeti de yeterli olmadı. Zaten suyu başıma döken hanım mazeretliydi gelmedi. Ne "Gereği düşünüldü" ve sanırım ne gerektiği gibi düşündü...Hakim bir mırıltı halinde, duymayı bile istemediğim bir şeyler söylemedi tahmin ettiğim gibi. O yüzden ne de ayağa kalktık, ne de kürsüye saygım oldu. Mırıl mırıl bir şeyler söyledi. Anlaşılmıştı ki kadın beraat etmişti. 

Temyiz hakkımın açık olduğu söylendi. Ama umrumda bile değildi. Asabi bir şekilde kalktım. Dışarı çıkarken kızımın bakışlarıyla karşılaştım ve her şeyi göze alıp şunları söyledim tam kapı ağzında durarak, herkesin duyacağı şekilde ve yakınlarına dönerek 'Bravo, bakın adalet de sizin gibi rezil insanların yanında. Hadi gelin eve ve dilediğinizi yapın. Ama karşılığını da görürsünüz. Hiç rahat hissetmeyin bundan sonra...' Ve kızımın yardımıyla ağlayarak terk ettim orayı. Kim bilir nice davalarda ki, bu sadece fiziksel bir yaradan ibaretti, ne gibi haksız kararlar veriliyor acaba? diye düşünmeden geçemedim.

Hayvan sevmeyen insan da sevemez derler. Ama komşumuz, kendi kriterlerine göre kendisi gibi hayvan düşmanlarıyla ekibini kurmuş, mutlu mes’ut yaşamakta. Biz ise harıl harıl ev arıyoruz. Altımızda değil, ama üstümüzde bir bomba varmış  gibi hissederek ve bahçemizin dışına çıkmaktan korkarak yaşanmaz diye düşünüyoruz. 

Mahatma Gandihi’nin  ve bir iki ünlünün hayvanlarla ilgili sözleriyle size veda edeceğim. 1-<Bir milletin büyüklüğü ve ahlaki gelişimi, hayvanlarına nasıl davrandığıyla anlaşılabilir.> 2-Anatol France<İnsan ruhunun bir parçası, hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz! 3- George Elliot <En iyi arkadaşlarımız hayvanlardır, ne soru sorarlar ne de kusur bulurlar...> Ve son olarak Mark Twain- <Köpekler centilmendir, umarım onların cennetine giderim, insanlarınkine değil...>

Ben masum kedilerimi seviyorum ve sevmeye de, bakmaya da devam edeceğim.

Huzurla kalın. Dilerim kimsenin başına böyle olaylar gelmez.

Ece Evren 33 yorum:

 1. İnanamıyorum beraat mi etti :'( Yuhh artık!! Adalet diye bir şey kalmadı bu ülkede :( İlahi adalete inanıyorum ben Ece Ablam, yaptıkları karşılıksız kalmayacaktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Blana'cığım.Zaten hemen taşındık zira bu defa zafer naraları atmaya başladılar.Dilerim hayvanlara yaptıkları ve bana o evi dar ettikleri için Allahtan bulurlar.Sevgiler canım.

   Sil
 2. Malesef ki Ece Ablacığım olayın özeti bu ve hic değişmeyecek. Keske o bayana bir yul boyunca sokak bayanlarını besleme cezası verselerdi belki o zaman biraz hayvanlarla yakınlaşma hakki bulurdu. Neyse ki saklı kalan hakların sorulacağı bir yer vR

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet anne güncesi canım, mutlaka var inanıyorum.Sevgilerimle canım.

   Sil
 3. Demek gelinlerine güvenerek bu kadar edepsizliği yapmışlar:( kepazelik ne diyeyim:( Ama bir şeye çok inanıyorum: Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste...
  Çok geçmişler olsun....:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler canım.Bücürüğümüzü çok isterdim şöyle bir sevmek.Sanki dinozor besliyoruz.Tabii ki her gece ah ettim onlara.Bir bahçe keyfim vardı.O hakkımı da elimden aldılar.Teşekkür ederim canım.

   Sil
 4. Zaman aşımı denen şey ne garip değil mi? Adaleti slip götürüyor. İşte ilahi adalette zaman aşımı gerçekten oluyor sadece beklemek gerekiyor. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii canım kızım.Zaten ben genelde sessiz kaldım.Baş edilir gibi değillerdi. Sevgilerimle.

   Sil
 5. Ece hanım gün gelir zaman sessizce size yapılan haksızlıkların hepsini kat ve katını onlardan çıkarır . Sağlıcakla kalın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağol canım.Endişem yok Haktan yana.Zaten eşyalar yüklendi, arabamıza binmeden hiç üşenmedim, tam karşılarında balkona bakan yolda durup'Sizi ömrümün sonuna kadar unutmayacağım, siz bunun cezasını mutlaka çekeceksiniz 'diye biraz yüksek sesle söyledim.

   Sil
  2. Aslında arif olana öyle güzel bir cümleki her kim ne yaparsa yapsın burda veya öteki yerde yine karşılaşacaksınız. o zaman gülümseyen suratlar af isteyecekler kul hakkı ne olursa olsun yerde kalmaz Ece hanım müsterih olun yeni sayfa yeni güzel günler sizin için umut ışıgınız olsun...

   Sil
  3. Çok teşekkürler ..Ferahlatan yorumlarından biri canım.Sağolun.Sevgiler Mayıs Yağmuru :)

   Sil
  4. Sıkı sıkı sarılırım öperim yanaklarınızdan iyi geceler :)

   Sil
  5. Ben de sana sarılıyorum ve öpüyorum yavrum.Geç gördüm, mazur gör.Güzel günlerin ve gecelerin olsun.Görüşmek üzere.Sevgilerimle.Ece ablan :)

   Sil
  6. Ben hakkımı helal ederim. Ne demek herkes sizin gibi olsa hiç sorun değil kusur hepimizde oluyor gönlünüzü ferah tutun...

   Sil
 6. Bu devirde arkanda sağlam biri olacak demek ki adaletin işlemesi için. Neye göre kime göre adalet. Beraat kararını veren hakime de bunun cezanı çekecek emin ol Ece ablam. Ben olsam sakin kalamazdım sanırım. Terbiyesizler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağol canım,adaletin hali içler acısı.Hakimlik saygın meslektir, insan aşağılamak, ben neler okudum internette, ne kötü muameleler yapıyorlarmış.İspat etsen ne olur ki?Sonuç belliymiş zaten.Her düzenimiz bozuldu.Sevgilerimle.Ece ablan.

   Sil
 7. Gerçekten inanamıyorum ama ne çok haksız kararlar veriliyor bu ülkede. Allahtan bulsunlar Ece Ablacım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sıkıntımı hissettiğiniz için, sizleri üzdüğüm için haklarınızı helal edin canım kızlarım.Sevgilerimle.Ece ablan :)

   Sil
 8. Ece abla makalene eklediğin resim en başta olan çok güzeldi :))
  Gerçekten kravatlı kedi bana çok komik geldi hele o duruşa ne demeli :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Yüksel :) torunum onu şekilden şekile sokuyor, eğlendiriyor bizi.Doğuştan ev kedisi olduğu için terbiyeli :) Teşekkürler yorum için.Sevgiler...Ece ablan.

   Sil
 9. İlahi adaletten ötesine inanmıyorum ben . Herkes yaptığının cezasını çekmeden göçüp gitmeyecek 😞😞

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Tigris'im.Artık aklıma gelmiyorlar, zaman ilaç gibi geldi.Sevgiler canım :)

   Sil
 10. Ece Abla! sorma yaa beşer hep şaşıyor ama Yaradan'a havale :((( Üzüldüm gerçekten de :(
  Abla ben hayvanları seviyorum ama evde ne bitki ne de hayvana dayanamıyorum ki :((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısın.Şu anda ben kızıma ve torunuma kızıyorum açıkçası.Evde olmaz, zor.Temizlik yapmaktan perişan oluyoruz.Sevimliler çok, ama zor.Teyzemin kızına kızar, biraz da kınardık, kedileri hayatının merkezine yerleştirmişti ..Al sana dedi Allah, kınarsan böyle olur!Artık dönüşü olmayan yoldayız yavrum.En güzel odalarda keyifle yalanıyorlar :)Sevgiler canım.

   Sil
  2. kınadıklarımız illa ki geliyor başımıza abla! kaçış yok :)) Evde zor dediğin gibi ;)

   Sil
 11. Keser döner sap döner gün gelir hesap döner. Geçmiş olsun oradan kurtulmuşsunuz ya dilerim yeni evinizde kediciklerle birlikte huzurlusunuzdur. Adaletimiz ne yazık ki adına uygun olamıyor zaman zaman:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hesap dönecek elbet .Şimdi huzurluyuz canım.İnsanlarla uğraşmaktansa hayvana hizmet inanın ki daha kolay.Bir de çok oyuncular keratalar. Eğleniyoruz. Teşekkürler ilgine.Sevgiler canım :)

   Sil
 12. Ece ablacım iyi ki yolumuz denk düştü.İnsanlığın,ahlakın,saygının,sevginin bu kadar alçaltıldığı bir dünyada bu yazı serisinin çok ama çok yükseklere taşınmalı.Taşınmalı ki böyle insanlar okuduklarında kendi vicdanları ile yüzleşsinler.Her zaman ailem derdi 'Okumuş cahillerin zararı,bilgisiz cahillerin vereceğin zarardan daha fazladır' diye.İnsanlık bu durumdayken senin gibi yüreği temiz,hayvan dostu,saf ve iyi niyetli insanlardan böyle düşünceler duymak bizi eğitiyor.İleride ki konumumuzu şekillendiriyor.Emeğine sağlık.En mutlu anlar hem seninle hem de ailenle olsun...

  YanıtlaSil
 13. Çok teşekkür ederim Kips.Aynı doğrultuda düşünmek ne kadar güzel.Zaten evlerimizde şekillenmiyor mu karakterlerimiz, hayata bakış açılarımız.Ama bazı insanların yanlışın arkasında, aslında doğrunun hakkı olan kararlılıkla durmaları korkutuyor beni. Hepimiz mutlu olalım Kips ve birbirimize hep destek olalım.Sevgilerimle oğlum :)

  YanıtlaSil
 14. Şuan resmen şoktayım. Siz ne kadar iyi yürekli ve kaliteli bir insansınız. Böyle insanlar ne yazık ki sizin kalitenizi anlayabilecek kapasiteye ve insanlığa sahip değiller. Resmen orada olup, ağız dolusu bağırmak istiyorum. Allah gönlünüze göre versin ablacım, yüzünüz hep gülsün. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 15. Canım kızım. Bu hikayem hatırladıkça üzer beni. Şimdi kediciklerimiz evden çıkamıyorlar. Üst katlarda oturuyoruz. Ama olsun, kurtulduk diye düşünüyorum. Benim için yazdıkların çok mutlu etti. Sık sık görüşmek üzere Elif. Herkesin yüzü gülsün dilerim. Sen de hep mutlu ol, aksilikler uğramasın hayatına. İyi ki tanıdım seni. Sevgilerimle kızım :)

  YanıtlaSil

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Aramak için kelimeni yaz ve ENTER'la