Dünya İçin Ağlıyorum...

Dünya İçin Ağlıyorum Ben...

Dünya İçin Ağlıyorum...
Afrikalı Çocuk

Dünya İçin Ağlıyorum...


Benliğim, duygu katmanlarımın en acıtan yerine sızıp, sonunda ulaştığı en derinlerde sürgün yedi. Mutluluğu biriktirmenin mümkünü yoktu, kısa mutluluklarla ise yetinemedim. Ne olurdu hayat, tüm acı köprülerinden geçtim diye benden hoşgörüsünü esirgemeseydi? Kıymetli her şeyi çabuk tüketen insanların şanslarının aksine ben, tüm kıymetlilerimi onun yeryüzü kısmına mecburen emanet etmişken, beni biraz soluklandırıp görmemezlikten gelse ne olurdu ki? Hiç bir durağında dinlenmeme izin vermedi. Hayat günahın ta kendisiydi. Her zevkin, her mutluluğun ve yaşanmışlığın sonunda bir hüküm, bir ceza, bir kötü sona gidiş vardı. Her şey geçici ve sonluydu. Hiç bir güven duyulacak tarafı yoktu.Tekdüze ve monoton da olsa, o düzenle yetinmenin en azından vergisi olacak güven hiçbir zaman hayatın bir küçük hediyesi olamadı.

Hatta hayat, verirken ilkin faizini alıyordu.Taksitleri pahalı, ödemesi güç bir kredi gibi. Tüm nimetlerden önce ve sonra mutlak bir bedel olurdu.Size biçilen süreç için yanında kullanma klavuzu sadece aklınız ya da akılsızlığınız, ya da varsa da kullanamadığınızdı.En önemlisi de kaderin iyi ya da kötü yazılmasıyla şekillenen düzende metozori  yürüyordu. En son ve büyük bedel ölümdü. Daha doğarken borçluyduk canımızı.

Mutsuz olduğunuz için, tüm günahlar karşınızda dizilir davet ederlerdi sizi. Bağışıklık sistemi çökmüş bir insanın hastalanması gibi yakalanırdınız. Küçük kaçamaklarla anlık mutluluklar yaşardınız. Böylelikle iki dünya da dar olacaktı size. Bile bile lades gibi. Bir takım ezberler vardı dünyanın bulunduğunuz yerlerine göre. Düşünceleriniz özgür değildi. İsyan suçtu. Her şeyi olduğu gibi kabul etmeniz gerektiğini söyleyen, belki kendisi bile uygun hareket etmediği halde, riyakarlık sarmış içlerini, dışarı değişik ve genelde kabul görür tarzda aksettirmeyi öğrenmiş, büyük güçle anlaştığını ya sanan, ya da umursamadığı halde kafanızı hepten karıştıran ezberciler. Ya bir kitlenin ezber aşılanmış yanılgısıydı, ya da hiç çalıştırmadığı tembel kafasının bahanesiydi. Dünya yaşlıydı ve bilim doruklardaydı. Bu devirde cahil kalmak aptallığın ta kendisi idi. Bilim adamları ve mucitler harıl harıl çalışırken ve bulduklarıyla yetinmezken, bu inanılması güç saçmalıklar da neyin nesiydi? Bilinen bölgelerde düşünceler birazcık  da olsa modernize edilemez miydi? İnsan olmaya çalışmak, birbirinin haklarını gözetmek ne zaman en son gayret bile olamadı artık?

Kişisel yaşama dönüş yolu başlamıştı sanırım. Ya da beklentilerini düşük tutan sıradanlar, neşeyle yaşamlarını sürdürüp, sizden de egoist olmanızı  tavsiye edecek kadar küstahlaşıyorlardı. Dünya bildiğiniz gibi hiçbir zaman tam  bir manevi düzende seyrine devam etmemişti. Sene 2016. Acaba bu sene(geçelim geçmişi), ülkemiz de dahil olmak üzere şu son altı ay içinde dünyada kaç insan katledildi? Ya beynine ya da vücudunun onlarca yerine kurşun yiyerek ya da işkencelerle can vererek? Neden bombaların yüksek patlayıcılarının saçıntılarıyla kolları ve bacakları savruldu dört bir yana  ve hala azıcık kalmış canlarının titremeleriyle, birbirinde uzağa düşmüş hücrelerinden verdiler zamansızca ruhlarının çıkışlarını? Hangi seçilmiş  ÜST’ler? tam güdümlü yetkileriyle dünyanın altını üstüne getirme hakkını nasıl kendilerinde buluyorlardı? Yan yana gelmenin mutlaka bir taşıt gerektirecek aciz vücutlarını, uçaklarla  birbirlerine iştahla kavuşturup, telefonlarda randevulaştıkları saatte aynı yerde buluşturup ve sonunda insanlığın yararına olmayacağı belli olan içten içe sinsi düşmanlıklarını nasıl da cilalıyorlardı böyle riyakarca?

Madde zaten dünyaya hakimdi artık. Neredeyse rakamlarla konuşulan bir dil vücut bulmuştu. Hiç bunun sıkıntısını çekmemiş, her nimetten nemalanmış, amaçları değişmiş menfaatten başka hiçbir işe yaramaz anlaşma aşamalarında; tüm dünya halkları adına, protein ve vitamin yüklenmesiyle düşünce mutasyonuna uğramış beyinleri ile ne gibi  müspet kararlar aldılar ki? Belli bir tip düzene oturtup, ve örgütlenmiş düşünceleriyle eğriyi, doğru gibi müzakere etmeyi  nereden öğrenmişler ya da bunlar seçilerek mi dünyaya sürülmüşlerdi? Bu yetki sahipleri, arkasında durmaya değer hangi düşünceleriyle, hangi planlarla ve sonunda görmek istedikleri hangi pis niyetlerle örgütleri işleyip, alt kadrolarındakiler üzerinde sarsılmaz bir etki oluşturup hangi sapık emelli planlarını, ne için ve ne uğruna gerçekleştirmek istiyorlardı ki ? 

Tüm dünya halkı genelde huzurlu mudur sizce? Ya da nasıl bir sahte güven duygusu insanlığı uyutuyor? Dünyanın bu halini görüp güncel yaşamlarını sürdüren duyarsız insanlar, kendilerini aldatarak yaşayıp giderlerken, bir gün bu kaosun tam da ortasında kalamayacaklarından nasıl emin olabilirler? Ben sen o yok, biz varız ve insanlık olarak biz kaosun tam da hedefindeyiz. Korunaksız, güvensiz ve ecellerimizin ucu açık yaşıyoruz artık. Azrail kol geziyor. Sanki insanlarda vücut bulmuş gibi...

Hadi benim gibi kendi kendine kahrolanların dışında, devlet adamları, akademisyenler, siyasetin manasını yalayıp yutmuşlar, olan bitenlerin gayet farkında olanlar, susmak veya hiç bir şey yapamamanın yükünde kim bilir nasıl ezilirler, tahmin etmek hiç güç değil. Dünya bir örgütün pençesinde mi? Bu örgütün ne kadar da çok üyesi var böyle! Meydanı ne zamandır ve nasıl böyle boş bulmuşlar?

Sürekli arenada ve zincirlenmiş, kıpırdamasına izin verilmeyen bir seyirci gibi hissediyorum kendimi. Yarım asrı aşana kadar yaşım neler gördüm ve neler duydum. Göz müptelalığımızın odağı televizyonlar yokken de mutlaka duyuyorduk. Kafamızda canlandırmak zor muydu peki? Asırlardır katliamların olduğunu bilmem ve "Yani oluyor ne yapacaksınız?" denmesi benim, bizim acımızı dindirmez ki...Hala son hızla insanlar katlediliyor, vatanlarından sürülüyor ve işkence görüyorlar. Yapanlar vahşi aslanlar değil, bizim cinsten. Allah’sız ve kitapsız bunlar. Caniler... O da ne ? 

Kadınlar ve çocuklar var... Artık  ekranda birebir görüyorum ve hayretler içinde kalıyorum. Düpedüz kahpelik bu. Hani onlar, Yaratıcı'nın doğurganlık gibi bir mucize ile dünyaya saldığı cins değil mi? ÇOCUKLAR peki? Dünyanın tadına varamadan, daha hiçbir şey anlayamadan ölümü tatmayı, endişe içinde yaşamayı hak ediyorlar mı sizce? Afrika’da  kemik yığınına dönüşmüş vücutlarıyla bu yavrucaklar nereye uzanıyorlar ki öyle? Neden ağladıklarını akıl bile edemedikleri, açlık güdüsünde hapsolmuş halleriyle? 

Öz vatanlarından kaçmak zorunda kalan anne babalarıyla, sulardaki çetin yolculuklarda ulaşsalar da belki hiçbir tadı olmayacak yerlere varamadan, on yerine yüzlerce kişi binip dengenin bozulduğu teknelerde dip dibe açlıktan kokan nefesleri karışıp birbirine, rahatsız olmayı çoktan unutmuşluklarıyla umuda yaptıklarını sandıkları yolculuklarında ne hissederler ki onlar? Bence sadece anne ve baba, bir yakın ya da herhangi birisinde emanetse ona duyduğu, her an tehlikede olduğunu hiçbir zaman anlayamıyacağı içi boş güvenden başka hiçbir şey. 

Çocuklar saf ve tertemizdir. Olası bir ihtimal, gezdiklerini sanıp, küçük yüreklerine sığmayan büyük sevinçleri kursaklarında düğümlenir felaket anında.
Bilmediğimiz için anlayamayacağımız bir dilden ve halden hezeyanlı konuşmaları ve tekne alabora olurkenki çığlıkları?Tanımadıkları, belki adını bile duymadıkları bir denizde alabora olmaları... VE BİLMEM NE SAHİLİNE VURAN SABİNİN ÖLMÜŞ BEDENİ...Ben bu arenadan gözlerimi bir santim çekemem. Zira vicdanımın zincirleri çelikten...Her şeyde bir hikmet var diyerek de durulmuyor. Onlar için döktüğüm göz yaşları. Dünya için ağlıyorum ben...


 Ece Evren  Her günün bir saatlerinde...


      Yorumlar

BLOGGER: 10
Loading...
Ad

. Şiirlerim,1,"Satır Arası" # MİM 3,1,#dogamizdavar,1,19 Mayıs Atatürk'ü Anma,2,23.nisan çocuk bayramı,1,Acı,1,acılar,1,acıları,1,adalet,2,Adımı Ben Koydum,1,ağır kayıplar,1,ağlamak,1,Ağlamak Yetmiyor,1,ağlıyor,1,ahlak çöküntüsü,1,aile,15,aklanmak,1,Aklımda Deli Sorular / MİM 2,1,aklın sükutu,1,akraba,1,akşam,1,aktiviteler,1,Al Şu Bulmacayı,1,aldanışlar,1,aldanma,1,aldanmak,1,alışkanlıklar,1,Allah,1,Allah'ı hissetmek,1,Allah'ın yüceliği,1,Almadılar,1,an,1,analar,1,anılar,1,Anın Kerameti,1,Ankara'da patlama,1,anlamak,1,anlaşılmak,1,anlaşılmamak,1,anlaşmak,1,Anlatmak Daha Bir Zor,1,anlayamamak,1,anlayış,1,anmak,3,anne,1,Anneler En Kıymetlilerimizdir,1,anneler günü,2,annenin değeri,1,annesiz çocuklar,1,antidepresanlar,1,arama,1,arayış,1,Armağan,2,Arthur Schopenhauer,1,Artık Anla,1,Artık Sesler Kesildi,1,askerlik,3,Aslında Erenler,1,Aşık İnler,1,aşk,8,aşk acısı,1,aşk çıkmazı,1,Aşk Ölür,1,aşk romanı,1,Aşk ve Gurur,1,Aşkım Yoğun Bakımda,1,aşkın gücü,1,aşkın muhasebesi,1,aşkın ölümü,1,Ata'mızın vefatı,1,Atatürk,4,Atatürk',1,atlatılamayan travmalar,1,avuntu,1,ay,1,ayak uydurulamayan dünya,1,aymazlık,1,Ayrılığı Nimet,1,ayrılık,5,Ayrılık Ölümden Beter,1,Ayrılık Vurgunu,1,ayrılıklar,1,azrail,2,Azrail Her Daim Hasatta,1,bahaneler,2,Bana Neler Oluyor,1,barışmak,1,Basın susturuluyor,1,baş eğmek,1,başlar sağolsun,1,bayram,1,Bazıları,1,beklemek,2,beklentiler,2,belirsizlik,6,Bembeyazdı ve Tertemiz,1,Ben,2,Ben Hazırım,1,ben kimim,1,Ben. Sen,1,Bırakın Güven İçinde Yaşayalım,1,Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu ve Bir Teşekkür,1,Bir de Siz,1,Bir Defa Daha Kaçırdık Güneşi,1,bir delikanlının hayatı,11,bir dost,1,bir engelli,3,Bir Eylülün Müjdesiydin,1,bir garip dönem,1,Bir Garip Döngü,1,Bir Gün Anlayacaksın,1,Bir Küçücük Serçe,1,Bir Küçük Kasaba,1,bir rüya ki,1,Bir Tufanın Ardından,1,bir umut,1,Bir ve İlk Yenilgi,1,Biraz Huzur,1,birlik olamamak,1,bitiş,1,bitmiyor,1,biz olamamak,1,blog,2,blog sohbetleri 2,1,blog tanıtım,1,Blog Yaşam,1,Blog.Yazılarım,1,blogger,3,blogger dayanışması,1,bloggerlar,2,bloggerlar kaynaşıyor,5,bloggerler,1,bloglar,1,bloglar arası dayanışma,2,Bloglar Arası Dayanışma ve Tanıdığım Bloggerlar,1,bloglar arası iletişim,1,Bloglar Arası Söyleşi,1,Boğan Günahlar,1,bombalar,1,boşa giden yıllar,1,boşa gidenler,1,boşanma,1,boşluk,1,boşluk üzerine,1,Boşta Kal Sevgili,1,Bu Bayrak Hepimizin,1,Bu Defa Başka Olacak,1,Bu Kötü Günlerde Bir Masum Sevinç,1,Bukalemun Adam,1,bulmaca,1,bulutlar,1,Burada Güvendeyim Ben,1,büyü,1,can kırıkları,1,cani insanlar,1,cehennem,4,Cehennem Bile Almaz,1,cennet,2,cesaret,1,cevaplar,1,Cevaplarım,1,ceza,1,Cumhuriyet,1,çabalar,1,çanlar,1,Çaresizliğin Adıdır Aşk,1,çaresizlik,4,Çaresizliklerim,1,Çek Bir Türkiye Kebabı,1,çelişki,1,çıkmazlar,2,çocuk,1,çocuklar,7,çocuklar için,1,çocukluğum,1,çocukluk,15,Dağınık Anne,1,Dağınık Anne şiiri,1,davetsiz gidiş,1,Dayanamıyorum,1,dayanışma,2,dayanma gücü,1,Deeptone kitabı,1,değer ölçüsü,1,değersiz hissetmeler,1,değirme,1,değişiklikler,1,delice sevmelerim,1,demokrasi,3,depresyon,2,derin kaygı,1,destekler,1,devrimleri,1,dibe vuruş,1,dikkatli,1,Dilsiz Şeytanlar,1,dinginlik,1,dini bayramlar,1,dini bayramlarımız,1,dini günler,1,direniş,1,diyalog,1,diyaloglar,1,Doğallık,1,doğduğumyer,1,doğru muallakta,1,doğum,1,doğum yerim,1,doğuşum,1,Dokunma,1,dolunay,1,dostluk,1,Doyumsuz Zaman geçmiş,1,Dönmek İstemedim Ben O Alemden,1,Dönüş,1,Dönüyorum,1,döşemeler,1,dul,1,duyarlılık,1,duyarsızlık,16,duygular,2,duygularım,2,Duyurular,1,dünya,3,Dünya Emekçi Kadınlar Günü,1,Dünya İçime Kaçtı,1,dünya için,1,Dünya İçin Ağlıyorum,1,dünya kadınlar günü,1,Dünya Kandıramıyor,1,dünyada kötülük,1,dünyadan soğuma,1,dünyanın gidişatı,1,Dünyanın Hakkını Vermeyeni,1,Dünyanın Kiracıları,1,düşünceler ölmez,1,düşüncelerim,1,düşüncelerimiz,1,düşünmek,1,düzene uymama,1,ebcet hesabı,1,ece evren,2,ecel,1,Ecele Beş Kala,13,edebiyatta atışma tarzı,1,ego,2,egoizm,2,eğitim,1,eğitim neferleri,1,eleştiri,1,elveda,1,Emanet Zamanlar,1,emeklerim,1,Emektar Ellerim,1,emin olmak,1,en büyük şans,1,En Yaralıyım,1,endişe,2,engeller,1,engelli,1,engellilerin sorunları,1,enler,1,erdem,1,Erozyon,1,etkiler,1,etkinlik,7,Etkinlik yazım,1,etkinlikler,2,evlilik,1,Evlilik Aldatmacası,1,Evren Soyuçok ile blog yazarlığı üzerine söyleşimiz,1,Ezberler Yetmiyor,1,fazla önemsemek,1,Fırat'ın Engeli,1,fırsatlar,1,fırtına sonrası,1,fidan,1,fikir ayrılık nedenleri,1,gaflet uykusu,1,garip,1,Gariptir Benim Şiirlerim,1,gece,1,Gecenin Örtüsü,1,gecikme,1,geç kalmış bir aşk,1,geçen sene,2,Geçen Sene Bu Zamanlar,1,geçici,1,geçinme,1,geçişler,1,geçmiş,2,Geçmişe Uzanır Ellerim,1,gelecek,1,Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun,1,Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun,1,gerçek alem,1,gerçekler,1,gerginlik,1,Geri Sayımlı Günler,1,gidişat,3,gizem,1,göçen bir hayat,1,görmezden gelme,1,görüşü netleştirememek,3,Gözlerin Çılgın Dansı,1,Gözünüzü ve Elinizi Emeklerden Çekin!,1,gözyaşları,1,gözyaşları.Şiirlerim,1,Gözyaşlarım Durun Artık,1,Gözyaşlarım Lav,1,gözyaşlarım.Yazılarım,1,gurur,2,güçler,1,güdülmek,1,Gülme Oyunu,1,gülmek,1,GÜLÜMSEYEN BİR ÇOCUK İÇİN : KİMSESİZ BIRAKMAYIN,1,gün batımı,1,gün dönümü,1,Gün Dönümü Çocukları,1,günü,1,güvensizlik,2,güzel el,1,hainler,1,hak,2,hakaretler,1,Hakkımda Yazım,1,haklar,3,hakları,1,haklarımız,1,Haklı Çıkma Sanatı,1,haksızlıklar,2,hangisi yanlış,1,hapsolmak,1,haram,1,Haram Gecelerim,1,harcanmak,1,hasret,1,hasreti,1,Hasretin Hasatı,1,hasta,1,Hasta Bakmak Nasıl Olmalı?,1,hatalar,1,hatır,1,hatırlamamak,1,havalimanı,1,Hayal,2,hayal bitimi,1,hayal kırıklığı,2,hayal kırıklıkları,2,Hayal Kırıklıklarım,1,Hayalden Öte,1,Hayaller,3,Hayaller Ülkesi,1,hayallerim,2,hayallerin,1,hayalleriniz,1,hayat,3,hayat arabası,1,hayat devam etmeli,1,hayat oyunu,7,Hayata Kırgınım,1,hayatın sürprizleri,1,hayattan kaçış,4,Hayattan Kesitler,1,haydi geleceğinizi kurtarın,1,hayır diyebilmek,1,hayır işlemek,1,hayırlı olmak,1,Hayırlı Olsun,1,hayvan,1,hayvan sevmeyen insanlar,14,hayvanlar,3,hediye çekilişi,1,helikopter kazası,1,her bölüm bir kesit,1,Her Şey Anlamsız Artık,1,her şeye ayak uydurma,1,hesap,1,hesap dökümü,1,hesaplar,1,hırs,1,hırsızlık,1,hırslar,2,Hiç Bir Yol Kalmadı,1,Hikayelerim,56,Hikayelerim.,1,hikmetler,1,hikmetleri,2,hilal,1,hissettirdikleri,1,huriler,1,huylar,1,Huzura Çıkacak Tek Yol,1,hürriyet,3,hüsran,2,hüzün,1,ışıklar,1,ibret öyküsü,13,içgörü,1,içimin fırtınaları,1,İçimizi Susturamazsınız,1,içtenlik,1,idealleri,1,ihanet,2,ihanet. Şiirlerim,1,ikazlar,1,İki Boş Sandalye,1,İki Taş Arasında,1,İlahiyatçı Mehmet Paksu Hoca,2,ilişki,6,ilişki çıkmazı,7,ilişkiler,1,İlk Kar Mektubu,1,iman,1,inanamak,1,inanç,3,inkar,1,insan,2,İnsan,1,insan hakları,1,İnsan Madeni,1,insanlar,1,insanlık,2,insanlık ne halde,1,insanoğlunun çilesi,1,internet,1,intikam,1,islamiyet,4,İslamiyet,1,İstanbul,2,isteksiz yolculuk,1,isyan,1,İyi Ki Doğdun,1,izbeler,1,İzmir'in Dağlarında,1,Kabusum Bendim Zaten,1,Kaç Mevsimi Kaçırdık,1,Kaç Suçlu Gece Geçti Üstümüzden,1,kaçış yok,1,kaçmak,1,kader,1,kadercilik,1,Kaderin Bendim,1,Kaderin İzni,1,kadınhakları,1,kadınlar,1,kadınlara haksızlıklar,1,kalem,1,Kalem Kırıldı Artık,1,kalıntı,1,kalleşlik,1,kalp,2,kan,2,kanser gibi illet,4,kaos,1,kaoslarım,1,Kara Pazarlar,3,Kara Pazarlar Kitabıma İthafen,1,Kara Pazarlardan,1,karakter,1,karar,1,kararlılık,2,kararsızlıklar,1,kardeş kaybı,1,karmaşık duygular,1,katıkalpler,1,katliam,1,katliamlar,1,kavuşma,2,Kavuşmayı Zahmet Saymışken,1,kaygı,1,kayıp,1,kayıp günler,1,kayıplar,5,kayıtsızlık,1,kaynaşma,1,kefaret,1,Kendime İhanet Ettim,1,Kendimi Arıyorum,1,Keşke Olmasaydı,1,kırgınlık,2,kırgınlıklar,1,kırıcı olmak,1,kırmızı,1,kısmet,1,kıyamet,1,Kıyamet Alametleri,2,Kıyamet gerçeği,2,Kıyamette Görüşürüz,1,kibir,1,kimliğim,1,kimliklerimiz,2,kişilik bozukluğu,1,kişisel blog,2,kişisel idare,1,kitap yorumu,1,kitaplar,1,kopya yazılar,1,korku,1,koşturmalar,1,kötü emeller,1,kötü ortam,15,kötü yorum,1,kötüler,1,kurall,1,Kuran-ı Kerim'i anlayabilmek,1,kurban,1,kurtulma isteği,1,kuruluşlar,1,kuşkularım,4,kutlama,1,kutlamalar,1,Kutsa,1,küfürler,1,kültür başkenti,1,Madem ki,1,Maden,1,mahşer,1,maneviyat,1,Martının Özgürlüğünde,1,masallar,1,Maviden Hep Ürktüm Ben,1,mavinin büyüsü,1,Meçhule Uyandık Yine,1,med cezir,1,melek,1,merhaba,1,Mesele Ne Bilir Misin,1,mevsimler,2,milli bayramlar,2,Milli Bayramlarımız,1,mim,4,Mim Etkinliği,9,mim gibi bir güzellik,2,mim soruları cevaplar,1,mimlemek,1,mimlendim,1,mimlenmek,2,Miraç Kandiliniz Kutlu Olsun,1,misafir yazar,2,mucize,1,mucizeler,1,mutluluk,4,Mutluluk Çok Geciktin,1,Mutluluk Paradoksu,1,Mutluysanız Böyle Kalsın,1,mutsuz aşk,1,mutsuz günler,1,mutsuzluk,2,müşterek,1,mütevazı olmak,1,Nasıl Elveda Derim,1,nasip,1,Ne Çok Sevmiştim Seni,1,Neden şaşkınız böyle,1,nefis ziyanları,1,Nefisler,1,nefret,1,Nereden Biliriz Ki?..cennet,1,nereye gidiyoruz,2,Nev i Alanına Münhasır Âlem,1,nida,1,nikah,1,nimetler,1,okul,1,okumak,1,olanlar,2,olanlara anlam verememek,1,olaylar,1,Olmasa Keşkeler,1,Olmayanlar,1,on kasım,1,On üç Şehidimiz Var,1,onur,3,onur mücadelesi,1,oyuncular,1,öğrenim. Yazılarım,1,Öğretemedim Sana,1,öğretmenler,1,Öldü Dersin Gül Güzeli,1,ölüm,8,Ölümden Randevu Alınmaz,1,Ölüme Hasrettir Yaşam,1,ölüme yolculuk,2,ölümler,1,ömürler,1,önyargılar,1,öze saygı,1,özlem,1,özlemek,1,Pamuk İpliği Sevgiler,1,paylaşımlar,1,paylaşmak,1,pazarlar,1,pişmanlık,3,piyonlar,1,polisler,1,profil karmaşası,1,profiller,1,Puslu Dünya,1,Ramazan Bayramınız mübarek olsun,1,Referandum,1,Reklamlardaki Gibi Olmayan Şeyler,4,renkler,1,riya,1,riyakar insan,7,roman,2,Romanımı kaybettim hükümsüzdür,8,ruh,1,ruhum,1,Ruhum Yanardağ,1,Ruhun Çırpınışları,1,ruhun zedelenmesi,4,rüya,1,Sade ve Derin,1,saf düşünceler,1,sahipsiz aşk,2,samsun,1,sanallık,2,sanık,1,Sanırım Her Şey Bundan İbaret,1,sapan,1,Satır Arası,1,satışlar. küçük görme,8,satranç,1,seçenekler,1,sela,1,sempati,1,Sen Yıldızlara Uzandın mı Hiç,1,senarist,1,senden bir daha,1,sendrom,1,sensizlik,2,serçe,1,sessizliğin dinginliği,1,Sessizlik Boğar Bazen,1,sevgi,7,sevgili,2,Sevgimi Geri Ver,1,Sevginin Nurdan Kapısı,5,Sevginin Nurdan Kapısı 1,1,sevginin ölümü,1,sevgisizlik,1,sevgiye dair,1,sevilmek,6,sevmek,7,sevmekle sevilmenin farkı,1,Seyretmek Ayrı,1,Sığdıramadım,1,sığınmak,1,sıkıntılar,2,sıradanlık,1,sırlar,1,siber alem,1,siber âlem,1,siberalem,1,simitçi,1,Simitçi Çocuk ve Hayalleri,1,sinir,1,sis,1,Sivas,1,Sizce Mutluluk Nedir,1,son,2,Son Kavşak,1,Son Merhaba Ve Veda,1,Son Söz İlahi Adalette,1,Son Şarkı,1,Son Tattır Ölüm,1,sona yaklaşma,1,sonsuzluk,1,sonu merak,1,sonuç,1,sonuçsuz sevmeler,1,sonumuza ağlamak,1,sorgulamak,1,sorular,1,sorunlar,1,sosyal olmak,1,sömürü,1,söz hakkı,1,Sözler Tükendi,1,Stephan,1,stres,1,sur,2,Suratlar,1,susmalı,1,Şairin Hezimeti,1,şairler.,1,Şans Mimi,1,şansızlık,1,şarkı,1,şehitler,16,şehitler var yine,1,şehitlerimiz,1,şeker bayramı,1,Şekilden Şekle,1,şeytan,1,şiddet,15,şiir oku,1,şiirler,1,Şiirlerim,157,Şiirlerim.,14,Şikayetname,6,Şükret,1,şükretmek,1,şüphe götürmez gerçekler,1,talan,2,tanımak,1,tarih boyunca değişen isimleri,1,taşlar,1,tavizsizlik,1,tecavüzler,1,teknoloji,1,telafi,1,Temizlik İmandan Gelir,1,tepkiler,1,terör,12,Terör Kayseri'nin Ciğerini Dağladı,1,terör belası,1,terör laneti,1,terörle mücadele ekibi,1,Tetikte Ol Sevdiğim,1,Tetikte Yaşamak,1,tıkandık,1,toplum,1,toprağım,1,tutsak avazlar,1,tutunacak dal,1,tuzaklar,1,tükeniş,1,tükenmek,2,tüketmek,1,Türk olmak,1,uçak,1,uçmak,2,Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,1,umarsızlık,1,umut,3,umutlar,1,umutsuzluk,4,Uyandırmayın,1,Uyu Bebeğim,1,Uzak Dur,1,uzaklar,1,uzanmak,1,Ülkemin Her Yanında Çiçekler Açsın,1,üstü çizilmiş yazılar,1,üzgünüm,1,üzüntü,1,vahim olaylar,1,Vakitsiz Ezan,1,Varlığın da Yokluğun da Bir,1,Varlıklar,1,vatan,2,vatanım,5,vatanımda neler oluyor,1,vazgeçememek,1,veda,1,vefa,1,vefasızlık,2,vermeler,1,vertigo,1,vertigo belirtileri,2,vurgun,1,Vücutlar,1,WattPad,1,WordPress,1,Ya Hiç Olmasaydık,1,Ya Sen,1,yaftalanmak,1,Yakamozun Büyüsü...dolunay,1,yakınlar,1,yalan,6,yalanlar,1,Yalnız İnsanlar,1,yalnız kadın,1,yalnızlık,1,yanılma,1,Yanılmak Doğruya Çıkabilir,1,Yanımda Bile Uzaksın,1,yanlış kullanımlar,1,yanlış seçim,1,yapaylık,1,Yaradan,3,yaradılış mucizesi,1,yaradılışımız,5,yaradılışın sırrı,1,yaralanmak,1,Yaratan,1,Yaratılış Sırrı,1,yardım isteği,1,yargı,1,Yarı Açık Zindanımdayım,1,yarım,1,yarınlar,1,yaşam,3,Yaşam Denen Mucize,1,yaşam hakkı,2,yaşamak,3,Yaşamak Mutluluk Nedir? Şiirlerim,1,yaşanan zorluklar,1,yaşla gelen acılar. Yazılarım,1,Yavaşça Gelin,1,Yayınevi Sorunsalı,8,yayınlanmış,1,Yaz İçin Öneriler #Mim Etkinliği,1,yaz mevsimi,1,yazar,1,Yazılarım,116,Yazılarım.,11,Yeni bir yıl,1,yeni umutlar,1,yeni yıl,2,yeni yil,1,Yeniden Gel,1,yenidoğan,1,yeniyıl,1,yeter,1,yetimler,1,yıkılan umutlar,1,yıkılmak,1,yıkılmış hayaller,1,Yıkılmış Şehir Gibiyim,1,yıkıntılar,1,yıldızlar,1,Yılgın Rüzgarlar,1,yine kurbanlar,1,yine terör,1,yirmi iki blogger,1,yitirilenler,2,yitirme,1,yoğun duygular,1,yoketmek,1,Yokluğumda Sen,1,yol bulamamak,1,yollar,1,yoruma tepki,1,yüreğim,1,yürek,1,Yürümek İstiyorum,1,zaman,2,Zaman Durdu Bak Yine,1,Zaman Şahidimdir,1,zamanın kaydı,1,Zamanın Yükü,1,zamanlar,2,Zamansız Sela,1,zindan,1,zor insanlar,1,zorbalık,1,zorluklar,4,zulüm,1,
ltr
item
Ece Evren'in Kişisel Bloğu: Dünya İçin Ağlıyorum...
Dünya İçin Ağlıyorum...
Dünya İçin Ağlıyorum Ben...
https://1.bp.blogspot.com/--M_MnpELC9A/V_3_DbKLP3I/AAAAAAAAICY/9lTWz4DbzR8b7HyxBtfmK3JhIFpbMVbGgCLcB/s1600/afrikal%25C4%25B1.jpg
https://1.bp.blogspot.com/--M_MnpELC9A/V_3_DbKLP3I/AAAAAAAAICY/9lTWz4DbzR8b7HyxBtfmK3JhIFpbMVbGgCLcB/s72-c/afrikal%25C4%25B1.jpg
Ece Evren'in Kişisel Bloğu
http://www.eceevren.com/2016/03/dunya-icin-aglyorum.html
http://www.eceevren.com/
http://www.eceevren.com/
http://www.eceevren.com/2016/03/dunya-icin-aglyorum.html
true
2595208849766120292
UTF-8
Tüm Gönderileri Yükle Herhangi bir gönderi bulunamadı Tümünü Gör Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Sil Yazan Ana Sayfa Sayfalar Gönderiler View All Tavsiye Yazılar Etiketleri Arşivler SEARCH Tüm Postalar Herhangi bir sonuç bulunamadı Ana Sayfa Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec Az önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan fazla Takipçiler Takip et! THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy