Mutluluk ParadoksuŞehit, Yetim, Kız
Umutsuz Çocuk

Mutluluk Paradoksu

Mutluluk...
Vatanı umursamazlıksa
Şehitlere yanmayı yok saymaksa
Hangisine yanalım ki? demekse
Namussuzluğa göz yummaksa
Her şeye uyum sağlamaksa
Duygu duraklarından geçmiyorsa
Vicdana hiç danışmıyorsa
Hep keyif şartı varsa
Kalsın uğramasın bana

Leş kokuları taşıp dünyadan, sarmışsa evreni
Katliamlar bir nebze acıtmıyorsa içleri
Böyle gelmiş, böyle de gider deniyorsa
Bakir yerlere iştahla koşulup
Tecavüzcü gibi hücum ediliyorsa
Ağaçlar bir bir kesilip, düşüyorlarsa yere boylu boyunca
Önünde duramıyorsa ne genci, ne de yaşlısı
Kalkan olamıyorsa varlıkları yıkıma
Adalet bir garip sarhoşluktaysa
Mutluluk mu bu Allah aşkına? Hangi tam manasıyla?

Bir roket düşüyorsa fakir sofrana birden
Sen zor bulduğun belki, son lokmanı yutarken
Hiç soramayacağın hakkınla, kader deyip ölürken
Haklar saçılmışsa sahiplerinden, ulaşılmaz uzaklara
Artık karışmışsa birbirine iyi, kötü, yanlış ve doğru
Hangi mutluluktan söz edersin ki sen?
Mutlu ol, mutlu yaşa! Yani üç maymunu oyna
Vicdanını öldür, yetmez; ihanet et aklına!

Deneyip de tüm zevkleri
Hala tatmin olamadıysa insan denen canavarın nefsi
Bundan bile nasiplerini aldılarsa uygun hayvan cinsleri
Hadi geçtik de onu...
Çocuklar denince dururdu her şey
Ey insan! nasıl uyanır ki güdülerin,uzanırsın masuma?
Bunların hesabını veririm falan sanma
Artık dönüşmüşsün  her halinle şeytana!!!

Kıyameti çağırıyor dünya
Tüm vurdumduymazlığıyla...


Ece Evren       11.06.2016
39 yorum:

 1. Çok güzel, özlü ve güncel bir dize. Tebrikler sevgili Ece. Gönül Pınar Atacı, 11.6

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Gönül, çok duyarlı, düşünceli ve tanımaktan gurur duyduğum bir kardeşimsin.Sevgilerimle...

   Sil
 2. Ne güzel yazmışsın Ece Ablacım, kalemine hayran oldum doğrusu. Öpüyorum en mis kokulusundan, sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağol Piggy'ciğim, beğenmene sevindim canımmm.Ben de seni öpüyorum çok :)

   Sil
 3. Yine şahane bir eserle bloguna geldim Ece Abla :) Sen bu işin üstadı olmuşsun :) Ayakta alkışlıyorum seni (h) (h) (h)

  YanıtlaSil
 4. Çok mutlu oldum.Amacım daha çok deneme yazıları yazmak.Teşekkürlerimle bir (c) kahveye ne dersin Selim :) Afiyet olsun kardeşime. Ece ablan.

  YanıtlaSil
 5. Ellerine sağlık abla Kahven de eserlerin kadar güzel olmuş :) Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Afiyet olsuun :)Eserler diye düşünüyorsan sonsuz teşekkürler.

   Sil
 6. Acı gerçeğimizin şiir olmuş hali. Eline sağlık ablam :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Naz, böyle olmasaydı ne mutlu olurduk değil mi kızım?Sevgiler :)

   Sil
 7. Ben her sabah okuduğum gazetenin insanlığın acılarını örtbas etmeye uğraşan uygunsuz magazin programlarının tamamen kalkmasını ve sizin gibi değerli kalemlerin, insanların yüzüne gerçekleri çarpmasını isterdim. Yazıyı okuyunca, keşke dedim daha çok kişi okuyabilse. Yüreğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim kızım.Milletçe acılarımızla yüzleştirmediler bizi.Değişik bir uyutma gayreti içindeler.Korku imparatorluğu sanki.Hürriyetimizin tehlikeye girmesi kaldırılır gibi bir şey değil...Ve özgür olmak zaten hakkımızdı.Dünyaya gelince.O bence kötünün evi, iyilerinse misafirhanesi, nasıl ağırlandıkları ise tartışılır.Sevgiler yavrum.

   Sil
 8. Ece abla harikasın. Şiir bütünüyle bütünüyle yaşadıklarımızı anlatıyor da son mısra özetlemiş olayı, kıyameti çağırıyor dünya, tüm vurdum duymazlığıyla....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili anne güncesi, biz bunlara layık değiliz.Benliğine, birliğine zarar getirmeden, halkını düşünen ülkeler de var.Dünyadaki seyirden bizim kadar etkilenmezler, nihayetinde engel olamadıkları bir gidiş.Ama biz her karışıklığın içine sürekli atılmaya hevesli bir hırsın, kontrolsüz ihtirasın gölgesindeyiz. Gönülsüzüz, mutsuzuz.Gitgide daha da umutsuzlaşıyoruz.

   Sil
 9. Öyle ya Ece abla, mutluluk için üç maymunu oynamak gerekiyor artık, o da gerçek mutluluk değil ya hani, günümüz anlayışında öyle deniliyor. Bir olay yaşandı mı insanın içini acıtan, onun hüznüyle sokağa çıkıp insan arasına karıştığında neden yüzün asık diyorlar, gülsene biraz diyorlar. Anlatamıyorsun da derdini, ben rol yapmayı sevmiyorum ya da beceremiyorum diyemiyorsun... Sen yine çok güzel ifade etmişsin, günümüzdeki bireyin ve toplumun gerçekçi bir portresi gibi olmuş şiirin. Kalemine sağlık Ece Abla, saygılar, sevgiler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Serhat.Bunlar gençlerin hiç layık olmadığı durumlar.Gençlik vatanı nasıl devralacak bu haliyle.Hangi tutulacak yerini bulup da onaracak.Bu şartlarda mutsuzluğunun hesabını kimler, nasıl verecek ve kim her şeyi yeni baştan kazanacak.Ölümlü dünyaya tapanlar oldukçe biz ölümün hakiki anlamını unuttuk.Azrail bile bu kadar acımasız değil.Sevgilerimle Serhat.

   Sil
 10. Duyarsızlık... Empati eksikliği... Unutkanlık... Hemen Kabulleniş... Sorgulamasız, körü körüne, cahilce... bunlar aklıma geldi abla okurken...
  Ama bağladığın son gerçek!
  "kıyameti çağırıyor dünya
  tüm vurdumduymazlığıyla..."

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özet bu Feno kızım.Ben kendimden geçtim inan.Bütün ilişkilerde ,hele bizim yaşlarımızda karakterin oturmuş olması gerekirken, bu olanlara getirdikleri yorumlar inanılır gibi değil.Serzenişlerim bitmeyecek.Yorum için sağol canım.Sevgilerimle.

   Sil
  2. Ay sorma abla yaaa, açıklamalar, tepkiler, yorumlar hiç olmasa daha edepli olurdu 😉

   Sil
 11. Geçenlerde bir arkadaşla konuşuyorduk da. Otobüs durağının tam önüne park etmiş bir araba yüzünden otobüsün yolcuları yolun ortasında almak zorunda kaldığından ve arkada trafik oluştuğundan bahsettim ona. Amerika'da böyle bir şeyi yapamazlar dedim, cezayı yerler. Kaldı ki yapmaya çalışsalar bile etraftan uyarırlar, ciddi tepki gösterirler. Hem konuştuk hem sinirlendik, neden insana değer verilmiyor bu ülkede diye. Ardından konu teröre, kadın cinayetlerine, tacizlere geldi. Sonra dedik ki bunların yanında durak önüne park etmek ne ki. Ona sıra gelene kadar, önce can güvenliği, namus güvenliği olmalı. Öyle üzülüyorum ki şu ülkenin haline Ece abla. Aklım almıyor...

  YanıtlaSil
 12. Evet Emine'ciğim.Benim de almıyor.Düzelir mi ki, bunca alışılmış , kanıksanmışlıktan sonra.Bugün de paçayı kurtardık düşüncesiyle daha da kötüye gider bence :(

  YanıtlaSil
 13. Sana bir kitap yayınlatalım ece annecim.Nasıl güzel bir insansın.Bu kadar mı anlatılır.Hiç eksiksiz.Bol edebiyatlı bir yayın.Hayanımmmmmm *-* Ellerine,yüreğine sağlık sultanım *-*

  YanıtlaSil
 14. Kips, beni şımartacaksın sonunda :) Sağolasın, bugün tembelliğim üstümde.Hiç yazı giremedim.Çok teşekkürler.Görüşmek üzere :)

  YanıtlaSil
 15. Sair abLam benim Harikasın.😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen çok iyi bir evlatsın.Sanırım senden özür dilemem gerekecek.Diliyorum.Sana gmailimi veriyorum.Sen yazarsan ben senin gmailini öğrenmiş olacağım.O zaman ilk fırsatta daha doğrusu vaktin olduğunda yazarsın değerli oğlum ,gerçekten seni oğlum kabul ettim.Dualarım seninledir.Selam ve sevgiler.Ece ablan ;(
   eceevren20@gmail.com geç görürsem kusura bakma ne olur, bazen gözlerimi dinlendirmem gerekiyor.Ama kontrol edeceğim.İyi akşamlar.

   Sil
  2. Özür Mu . Ablalar Özür dilemez. Yaptığına her zaman saygı duyulur. Hic sorun Deil Sen dile sadece benden Ne dilersen . Yazıyorum mail birazdan abLacim.

   Sil
 16. daha güzel anlatılamazdı sanırım Ece ablacım durup bir düşünüyor insan

  YanıtlaSil
 17. bütün dünyaya okutulması gereken bir yazı . duyarlılık konusunda ; duyarsızlıktan daha kötüdür yenilenmiş modern duyarlılık . güdüleri olan bir hayvandan farkı olan aklı , kullanmak gerek ama düzen çivilerinde bunlara karşı olanları da yoruyor . uyanlar zaten duymuyorlar .

  Ey insan! nasıl uyanır ki güdülerin,uzanırsın masuma

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adem kardeşim hoş gelmiş bloğuma, teşekkür ederim.Yorumun için teşekkürler.

   Sil
 18. Kıyameti çağırıyor
  Tüm vurdumduymazlığıyla...
  söylenecek başka bir söz kalmamış ki ece ablacım :( Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağol Zehra, beğenmene sevindim canım.Sevgilerimle :)

   Sil
 19. Ateş bizi çağırıyor da duymazdan mı geliyoruz ne ?

  YanıtlaSil
 20. Valla okurken gözlerimden yaşlar geldi ece ablacım. Ah 3-5 kendini bilmez hadsiz insan topluluğu dünyanın kabusu oldu :( gerçekten de vurdumduymazlıktan resmen beyinsiz korkuluklara döndük ruhumuz gitmiş. Ne diceğimi bilemedim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında çaresiz bırakıldık, hürriyetlerimizle tehdit ediliyoruz.Yönetim; eğer halk hakiki manada vatanını düşünmek ve birliğine sadakatte aynı bilince sahip olsa idi, kime teslim edileceği bilinirdi.Azınlıktayız ve cesaretle çırpınanların da başına gelenler malum.Aynı duada yoğunlaşmamız gerek.Başka çare yok gibi, yine de Allah ellerinde halkı oyuncak etmesin dilerim. Dünyaya gelince, büyük güçlerin, gizli yapılanmaların elinde, karıştırılıp duruyor.Kimler ne elde ediyor, nasıl bir tatmin yaşıyorlar ona hiç aklım ermiyor, anlamak da istemiyorum. İnsanlar kurban olmaya maalesef devam :( Hayvan nesline bir tür daha eklendi, o da insan denen canavar.Çok üzgünüm gerçekten Derya'cığım ;(

   Sil
 21. Şair, kendi dünyasından çıkıp etrafına bakınıp bir şeyler yazıyorsa işte o gerçek şairdir. Güzel dizelerdi...

  YanıtlaSil
 22. Sağol Mustafa, gururlandım inan.Senin yorumun çok önemli benim için.İyi geceler :)

  YanıtlaSil

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Aramak için kelimeni yaz ve ENTER'la